Nova Gradiška ovih dana svjedoči jednoj od najljepših priča ljeta – projektu koji spaja umjetnost, djecu, institucije i građane u zajedničkom stvaranju. Na šetnici uz potok, u neposrednoj blizini Dječjeg vrtića „Radost“, započelo je oslikavanje dugog betonskog zida, dugačkog gotovo 80 metara i visokog do 1,5 metara. Zid, koji je do jučer bio tek sivi blok u prostoru, sada se pretvara u živopisno platno posvećeno Gradu.
Oslikavanje vodi grupa od pet studentica Slikarskog odsjeka Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, a među njima je i Nika Margetić, voditeljica projekta, poznata Novogradiščanima po oslikavanju prolaza kod gradske tržnice. One su, na temelju vlastitih doživljaja Nove Gradiške, osmislile mural koji uključuje prepoznatljive vizure – od muzeja i kružnih tokova, do bazena iz zraka i drugih motiva po kojima je grad prepoznatljiv.
Pokretač inicijative je gradonačelnik Vinko Grgić, dok je organizaciju preuzeo Gradski muzej Nova Gradiška. Muzejska pedagoginja Jelena Kovre ističe da je upravo dugački betonski zid, podignut prije godinu do dvije, bio idealna podloga za ovakav umjetnički iskorak.
No, ovaj projekt nije samo o muralu – on uključuje cijelu zajednicu. Nakon što umjetnice prenesu osnovne konture i kompoziciju na zid, svi zainteresirani građani mogu se priključiti i bojiti plohe kao u velikoj bojanki. Koriste se posebne boje za beton, a organizatori upozoravaju kako se s odjeće teško uklanjaju, pa savjetuju dolazak u starijoj i udobnoj garderobi.
Najviše oduševljenja pokazala su djeca iz vrtića „Radost“, koja su s kistovima u rukama odmah prionula poslu. Njihov entuzijazam prati i podrška policije, čiji su predstavnici uključeni u rad – pokazujući kako umjetnost može biti most koji povezuje i najmlađe i institucije.
Na ovaj način projekt prerasta u nešto više od estetskog uljepšavanja prostora. On postaje poruka zajedništva, suradnje i kreativnosti, pokazuje kako se kroz umjetnost može graditi osjećaj pripadnosti i humanije okruženje.
Organizatori pozivaju sve građane da se priključe oslikavanju ili barem dođu podržati sudionike. Šetnica uz potok tako dobiva novo lice – pretvara se u mjesto susreta, stvaranja i pozitivne energije, a mural koji ostaje iza njih svjedočit će još dugo o snazi zajedništva i kreativnosti u Novoj Gradiški.
Sinoćnja emisija Provjereno donijela je priču kakva se ne pojavljuje često na te...
21.11.2025. u 20:00
Videoigre su desetljećima bile sinonim za zabavu, opuštanje i virtualni b...
21.11.2025. u 17:30
TD Komunalac d.o.o. Slavonski Brod obavještava građane da će se u subotu,...
21.11.2025. u 15:00
Prekjučer je na prometnicama Brodsko-posavske županije bilo napeto. Policijski s...
21.11.2025. u 12:30
Učenici i učiteljice Osnovne škole Blaž Tadijanović vratili su se iz &Sca...
20.11.2025. u 15:00
Sinoć je u Slavonskom Brodu, u organizaciji educiranog medicinskog osoblja Zavod...
20.11.2025. u 10:00
SLAVONSKI BROD – Dok Slavonski Brod već godinama vodi bitku s kronično lo&...
20.11.2025. u 07:30
Slavonski Brod ulazi u vikend uz osjetno zahlađenje, a prognoza up...
19.11.2025. u 17:30
Bosna i Hercegovina odnedavno provodi jedno od najoštrijih...
19.11.2025. u 12:30
Početkom siječnja konačno dočekasmo dugo očekivani snijeg i bajkovitu bi...
18.11.2025. u 20:00
Hrvatska danas obilježava Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata t...
18.11.2025. u 08:00
Slavonski Brod – Četvrta etapa tradicionalne motociklističke...
17.11.2025. u 16:00
SLAVONSKI BROD- Povodom Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata te...
17.11.2025. u 13:30
Tjedan pred nama, od 17. do 23. studenoga, donosi pravu jesensku klackalicu u Br...
17.11.2025. u 08:00
- Moja je želja bila ići u samostan. Međutim, mamu smo rano izgubili i svećenik...
16.11.2025. u 20:00
Ako je vjerovati prvim informacijama koje kruže gradom, Brođane bi...
16.11.2025. u 17:04