Nakon šokantnog incidenta u Dječjem vrtiću Tintilinić u Slavonskom Brodu, kada je 15-mjesečna Greta zadobila ozljede lica i glave, javnost se opravdano pita koliko su brodski vrtići sigurno okruženje za djecu. Ozbiljni propusti u organizaciji i nesigurni uvjeti dodatno su potaknuli zabrinutost roditelja, posebno s obzirom na očito izbjegavanje direktnih odgovora i transparentnog objašnjenja od strane ravnateljice Zorane Butorac i osnivača – Grada Slavonskog Broda.
Nakon incidenta, uputili smo konkretan novinarski upit Dječjem vrtiću Ivana Brlić Mažuranić, pod čijom je upravom Tintilinić, kao i osnivaču, Gradu Slavonskom Brodu. Postavili smo pitanja temeljem Zakona o pravu na pristup informacijama, kako bi javnost saznala:
Jesu li vaši vrtići pod video nadzorom? Ako nisu, postoji li plan za uvođenje istog i kada bi se to moglo realizirati?
Koliko je djece u pojedinoj odgojnoj skupini na broj odgojiteljica i je li taj omjer u skladu s važećim propisima o predškolskom odgoju?
Koriste li odgojiteljice mobitele u radnom vremenu? Ako da, zbog čega im je to potrebno u obavljanju radnih zadataka?
Odgovori su stigli tek nakon što smo pismeno podsjetili vrtić i najavili da ćemo o kašnjenju obavijestiti povjerenika za informiranje, a nakon čega je ravnateljica ustanove, Zorana Butorac, zatražila odgodu u trajanju od još nekoliko dana, odnosno do ponedjeljka, 11. studenog. Evo što nam je naposlijetku odgovorila:
„Dječji vrtići Ivana Brlić Mažuranić Slavonski Brod nisu pod video nadzorom. Razmotrit ćemo mogućnost postavljanja kamera.”
„Upravo smo u procesu rasterećenja odgojno-obrazovnih skupina otvaranjem novih i proširenjem postojećih objekata.”
„Odgojiteljice mobitele koriste kao sredstvo komunikacije s roditeljima u vidu slanja informacija. To čine nakon neposrednog rada s djecom.”
Ovi odgovori dodatno izazivaju sumnju u transparentnost uprave i nadležnih gradskih službi. Kašnjenje u odgovoru, općenite formulacije i izostanak konkretnih podataka dovode u pitanje odgovornost nadležnih.
Video nadzor u vrtićima mogao bi biti ključan za veću sigurnost djece, kao i za jačanje povjerenja roditelja u rad odgajatelja. Uvođenje kamera bi osiguralo stalni nadzor, spriječilo eventualne propuste i omogućilo transparentnost u radu svih djelatnika. Takva mjera pružila bi roditeljima sigurnost i uvid u radno okruženje u kojem borave njihova djeca.
Upit o broju djece po skupinama također je od izuzetne važnosti, s obzirom na propisane standarde koji ograničavaju broj djece u jasličkim grupama radi očuvanja kvalitete i sigurnosti. Višak djece u skupinama može ugroziti njihovu sigurnost i razvoj, što je roditeljima opravdano alarmantno. Odsutnost konkretnih podataka zabrinjava, osobito zbog toga što su roditelji već ranije prijavili vrtić inspekciji zbog mogućih kršenja propisa. Udruga Sidro je navela kako u jednoj jasličkoj skupini Tintilinića ima čak 30 djece, a samo dvije odgajateljice pokrivaju rad u smjenama, što je daleko iznad zakonski dopuštenih 12. Ipak, ravnateljica nije iznijela točne podatke, čime je izbjegla jasno odgovoriti na ključna pitanja o uvjetima rada i sigurnosti u vrtiću.
Na kraju, upit o korištenju mobitela tijekom radnog vremena također nosi težinu jer direktno utječe na pažnju i posvećenost odgajatelja. Odsutnost ili preusmjerena pažnja, čak i za kratko vrijeme, može imati ozbiljne posljedice na sigurnost i dobrobit djece, osobito onih najmlađih i najosjetljivijih. Također, ako odgajateljice koriste mobilne uređaje tokom radnog vremena, postavlja se i pitanje zbog čega majka ozlijeđene djevojčice nije bila odmah o tome obaviještena? Podsjetimo, odgojiteljice iz DV Tintilinić su dobile opomenu pred otkaz, jer su se oglušile na sigurnosno-zaštitni protokol.
Podsjetimo, osim ovog incidenta Grad Slavonski Brod već se ranije našao pod kritikama zbog različitog tretmana djece u gradskim i privatnim vrtićima, pri čemu sredstva iz državnog proračuna namijenjena vrtićima odlaze isključivo gradskim ustanovama, dok roditelji djece u privatnim vrtićima sami snose dodatne troškove. O tome smo pisali u nekoliko navrata, a osim odgovora pravobraniteljice za prava djece, roditelji čija su djeca polaznici DV Lira i DV Cekin najavljuju tužbu zbog diskriminacija i uskrate sredstava, o čemu više možete pročitati OVDJE.
Roditelji zahtijevaju transparentnost i odgovornost. Nakon ovog događaja, sve je očiglednije da Slavonski Brod, uz izbjegavanje direktnih odgovora, ozbiljno ugrožava povjerenje građana u sigurnost svojih najmlađih.
Nakon višednevnog požara na gradskoj deponiji u općini Brod (BiH), koji j...
09.07.2025. u 10:00
Jedan od najvećih infrastrukturnih projekata na području Općine Rešetari,...
08.07.2025. u 20:00
Kad smo mi u redakciji 035 portala upozoravali da će novouređene ulice postati n...
08.07.2025. u 16:59
Slavonski Brod, 8. srpnja 2025. – Današnje popodne u Slavonskom Bro...
08.07.2025. u 16:36
Grad Slavonski Brod i Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina potpisal...
08.07.2025. u 14:00
U jeku još jednog ljeta, dok tisuće građana Slavonskog Broda pohode omilj...
08.07.2025. u 12:00
– Ovo traje predugo. Smrad je nepodnošljiv, muhe, crvi, vrućine. Pj...
08.07.2025. u 10:00
Grad Slavonski Brod raspisao je javni natječaj za dodjelu na upravljanje i kori&...
07.07.2025. u 20:00
U Slavonskom Brodu ništa ne izaziva toliko emocija i podjela kao –...
07.07.2025. u 14:00
U ponedjeljak, 7. srpnja 2025., Državni hidrometeorološki zavod izdao je...
07.07.2025. u 10:00
Ako je suditi prema emocijama, posjećenosti i porukama sa društvenih mrež...
07.07.2025. u 07:58
U svim našim selima dosad je tako bilo da kad djeca prohodaju prv...
06.07.2025. u 20:00
„Dolazim na posao s grčem u želucu, osjećam se nevidljivo, kao da sam vi&s...
06.07.2025. u 14:00
LJUPINA/NOVA GRADIŠKA – Među 17 dobitnika najvi&s...
06.07.2025. u 11:00
Na području u nadležnosti rada Policijske uprave brodsko-posavske u prvih pet mj...
06.07.2025. u 08:00
SLAVONSKI BROD – Nakon tjedana ekstremne vrućine i iscrpljujućih toplinski...
05.07.2025. u 08:00