insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

Brođani na braniku: Kako je zajednica pobijedila poplavu

Autor: 035portal Datum objave: 18.05.2024. u 12:00

Brođani na braniku: Kako je zajednica pobijedila poplavu

Na današnji dan prije deset godina u Slavonskom Brodu je izmjeren rekrodan vodostaj rijeke Save od čak 939 centimetara. Nikad složniji, Brođani su danonoćno dežurali i punili vreće pijeskom, praveći takozvane "zečje nasipe." Dok su se okolni gradovi borili s nezapamćenim poplavama, Slavonski Brod je imao sreću ostati netaknut.

Podsjetimo, u svibnju 2014. godine istočnu Hrvatsku pogodile su katastrofalne poplave, najviše zahvativši dijelove Cvelferije i brodske Posavine. Rijeka Sava dostigla je rekordnu razinu te je probila nasipe kod Rajevog Sela i Račinovaca, što je dovelo do masovne evakuacije stanovništva iz Gunje, Račinovaca, Rajeva Sela, Bošnjaka, Vrbanje, Drenovaca, Strošinaca, Đurića, Posavskih Podgajaca i Soljana. Evakuirani ljudi smješteni su u okolnim mjestima poput Županje, Cerne, Gradišta, Privlake, Otoka, Komletinaca, Brčkog i drugih.

Poplave su uzrokovane višednevnim djelovanjem ciklone Donat, koja je sredinom svibnja donijela obilne padaline u regiju. Meteorološka zbivanja započela su dolaskom hladne fronte u noći s 11. na 12. svibnja, povezane s dubokom ciklonom nad Sjevernim morem. Sjeverozapadni dijelovi Hrvatske zahvaćeni su u večernjim satima 12. svibnja, a fronta se brzo premjestila prema istoku i jugu zemlje. Nad sjevernom Italijom formirala se sekundarna ciklona Donat, koja se tijekom noći s 13. na 14. svibnja premjestila nad istok Jugoistočne Europe, donoseći ekstremne količine kiše u Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i istočnu Hrvatsku. U BiH su u deset dana pale ekstremne količine oborina od 200 do 250 litara kiše po kvadratnom metru, mjestimično i više.

Rekordni protoci rijeka južnih pritoka Save dodatno su pogoršali situaciju. Una je imala protok od 1750 m³/s, Vrbas 2000 m³/s, Bosna 3500 m³/s, a Drina čak 4000 m³/s. Sve te rijeke ulijevale su se u Savu s povijesnim maksimumima, što je dovelo do nezabilježenih razina vodostaja Save. Prosječni protok rijeke Save kod Županje iznosi 1000-1100 m³/s, dok je 16. svibnja 2014. izmjeren protok od 5500 m³/s, što je izazvalo nezapamćene poplave i evakuacije stanovništva.

Poplave koje su pogodile istočnu Hrvatsku u svibnju 2014. godine ostavile su trajne posljedice na pogođena područja. Stanovništvo se suočilo s evakuacijom i gubicima, dok su vremenske neprilike i ekstremni hidrološki uvjeti pokazali koliku moć priroda može imati nad ljudskim životima i infrastrukturom.

 

foto: Posavska Hrvatska, Ebrod.org


Zabava
CMC 200 Slavonija Fest otkrio adute: Psihomodo Pop, Neda Ukraden, Marko Kutlić, Pero Galić...

Slavonski Brod i ove će godine biti domaćin CMC 200 Slavonija...

14.07.2026. u 19:41

Radar
32.502 €, Macanova agencija i PlusPortal: Je li Lemaić otvorila najveću priču ovog mandata?

Deseci tisuća eura javnog novca, jedna od najpoznatijih hrvatskih PR agencija, i...

14.07.2026. u 15:00

Radar
Županija odgovorila na Prkačinove optužbe: Nema nikakve sprege s Gradom, a DORH i USKOK nisu nam se ni obratili!

Nakon što je umirovljeni general i bivši saborski zastupnik Ante P...

14.07.2026. u 12:30

Priče
Bez mobitela, bez interneta i bez izlaska: Dan iza vrata Zajednice ´Susret´

Jutro. Za mene jedan običan radni dan koji ću danas provesti u Zajednici “...

13.07.2026. u 20:00

Radar
Zmije, krpelji i korov? Stanari traže da se hitno reagira

Kada smo prije nekoliko mjeseci pisali o zapuštenoj par...

13.07.2026. u 12:30

Zdravlje
Novi udar na pacijente: Nestalo pet važnih Plivinih lijekova

Farmaceutska kompanija Pliva prijavila je privremenu nestašicu čak pet li...

13.07.2026. u 10:00

Servisne informacije
Vraćaju li se prave ljetne vrućine? Prognoza donosi odgovor

Pred stanovnicima Brodsko-posavske županije tjedan je u znaku pravog ljeta. Od 1...

13.07.2026. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Godina 1928./29. godine

Aktualno je uređenje glavnog gradskog trga koji se sada imenom slavne Brođanke I...

12.07.2026. u 20:00

Priče
Najljepša ljetna priča stiže iz Bukovlja: Ovdje se grade male, ali velike pobjede

Dok većina djece ljetne praznike provodi bez školskih obveza i ustaljene...

11.07.2026. u 08:00

Grad to su ljudi
Prkačin: ´To što rade Duspara i ekipa oko Duspare, u sprezi sa Županijom, nisu prekršaji. To je kriminal.´

Teške optužbe na račun slavonskobrodske gradske vlasti odjeknule su u Pod...

10.07.2026. u 19:15

Udruge
David Kadić i Matej Dorić najbolji su orači Brodsko-posavske županije

Na parceli obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva Tomislava Blaževca u...

10.07.2026. u 17:30

Radar
Šok za tisuće građana: Hanžeković & Partneri šalju HRT opomene bez iznosa i datuma duga!

Dopisi odvjetničkih ureda, poslani u ime Hrvatske radiotelevizije, posljednjih s...

10.07.2026. u 15:00

Radar
Nikola Mostarkić povukao crtu: ´Zahtijevamo transparentnost. Vidjet ćete, bit će bolje od pijeska! ´

Pitanje termina za treninge mlađih kategorija ponovno je otvorilo raspravu o bud...

10.07.2026. u 12:30

Priče
Tihana Dročić kreće iz Nove Kapele po titulu Najuzornije hrvatske seoske žene

Brodsko-posavska županija i na ovogodišnjem, 26. Izboru Najuzornije hrvat...

10.07.2026. u 07:30

Priče
Muzej nema ljudi, Zvjezdarnica zaposlenike, a Turistička zajednica kaže da se nitko nije žalio

Prije nekoliko dana na 035portalu otvorili smo pitanje koje će si, sasvim opravd...

09.07.2026. u 17:30

Radar
Na ovoj lokaciji nekad je prijetila kuća, danas prijeti ambrozija?

Kada je prije nekoliko mjeseci u Gupčevoj ulici srušena...

09.07.2026. u 15:00

;