Udruga Prijatelji Životinja objavila je da će četrdeset četiri hrvatska grada i općine dočekati novu 2024. godinu bez vatrometa. Nakon apela udruge o zaštiti životinja i okoliša od negativnih posljedica vatrometa, odlučeno je da ti gradovi i općine neće organizirati vatromet tijekom dočeka Nove godine. Umjesto toga, mnogi od njih priredit će ekološki prihvatljive i atraktivne svjetlosne spektakle.
Među gradovima koji su donijeli ovu odluku su Labin, Rovinj, Čazma, Opatija, Samobor, Rijeka, Pula, Cres, Zabok, Novigrad, Duga Resa, Oroslavje, Varaždin, Osijek, Poreč, Zadar, Požega, Đurđevac, Zagreb, Vrbovec, Pregrada, Vinkovci, Virovitica, Mali Lošinj, Crikvenica, Kaštela, Ivanec, Dubrovnik i Otok. Također, općine koje su se pridružile ovom koraku su Općina Sukošan, Lovran, Gornja Stubica, Belica, Donji Vidovec, Voćin, Bol, Majur, Pitomača, Klana, Klenovnik, Bogdanovci, Bošnjaci, Tompojevci i Viljevo.
Uz to, trgovački lanci Lidl i Tommy odlučili su se iz poštovanja prema ljudima, životinjama i okolišu ne prodavati nikakvu pirotehniku.
Prošle godine, više gradova je već zamijenilo bljeskove na nebu alternativama poput šarenih konfeta, laserskih showova i drugih vizualnih efekata kako bi proslavili doček Nove godine bez vatrometa.
Vlasnici kućnih ljubimaca su svjesni koliki stres za njihove ljubimce može uzrokovati vatromet i petarde tijekom novogodišnje noći. Svake godine, stotine životinja pretrpi ozljede ili čak izgubi život zbog glasne buke. Prijatelji životinja su već ranije upozorili da zvuk vatrometa i eksplozija može izazvati kod životinja šok i ekstremni stres što negativno utječe na njihovo fizičko i psihičko zdravlje.
Osim toga, određene skupine ljudi poput osoba s PTSP-om i drugim poteškoćama, kao i osjetljive osobe na buku, teško podnose vatromet tijekom novogodišnje noći.
Vatromet također ima štetan utjecaj na okoliš jer doprinosi zagađenju zraka, ispuštajući velike količine ugljičnog dioksida u atmosferu.
PRETHODNA VIJEST
SLJEDEĆA VIJEST