Inflacija drastično povećala cijene vjenčanja
U jeku smo još jedne svadbene sezone, a što se događa kada industriju vjenčanja nakon pandemije pogodi inflacija? Nadolazeće prognoze nisu pozitivne, posebice ukoliko ste u procesu organizacije jednoga. Cijene su poprilično porasle, a rasti će još. Kada i koliko, provjerili smo s najpoznatijim lokalnim ugostiteljima koji su u ovom poslu i za čije nas prostore vežu mnoga lijepa sjećanja, a ponekad i pomiješane emocije.
Jedan od veterana ovog posla, Mario Vuković, vlasnik Vuković centra u Sikirevcima podijelio je s nama svoja razmišljanja o krizi koja je uzdrmala industriju vjenčanja.
- Cijene su definitivno porasle, a mi smo cijene jelovnika podigli za euro do dva te tako sada iznose od 25 do maksimalno 35 eura, ovisno o ponudi. Iako za dobar dio ovih poskupljenja smatram da su obična mešetarenja, što se sljedeće sezone tiče povisio sam cijene za 2,5 do 3 eura po stolici. Međutim, ukoliko se situacija stabilizira mladencima sam voljan ponuditi od 5 do 10% popusta. Bitno mi je da ljudi shvate, a vjerujem da će shvatiti, kako mi imamo djelatnike kojima smo podignuli plaće i pokušavamo se održati na površini i na vrijeme plaćati svoje obaveze kojih ima poprilično. Osobno zapošljavam dvadeset kuhara i osamnaest konobara, a situacija s pandemijom je nas ugostitelje zaista najviše pogodila. Nadam se kako će se situacija uskoro stabilizirati jer ovo je kao napuhani balon koji će u jednom trenutku nesumnjivo puknuti.
- Radimo već 25 godina i prerasli smo okvire obiteljskog posla, stoga je još teže pratiti poskupljenja jer o našem poslovanju ovise i brojne druge obitelji. Primjerice, cijenu osnovnog menija smo za četvrt stoljeća digli od 19 do 29 eura, od čega samo u ovoj godini za 3 eura. Ukratko, najjeftiniji meni je kod nas 29, a najskuplji 40 eura. Reakcije mladenaca su raznolike, ali mi smo jednostavno primorani pratiti situaciju u kojoj cijene rastu na dnevnoj razini. Što se 2023. godine tiče, iskreno nemam nikakve prognoze. Ne znamo kako će se tržište ponašati, ali uvjerena sam – bit će još skuplje. Mladenci već polako odustaju od ideje cjelodnevnih vjenčanja tipičnih za naš kraj i biraju manje zahtjevne financijske opcije kao što su intimne ceremonije ili putovanja na kojima razmjene zavjete sami ili u krugu najuže obitelji - izjavila je za 035portal.hr Terezija Matičević, vlasnica popularnog Matičević centra koji su među prvima u ovom dijelu Hrvatske konstantno obogaćivali svoju ponudu dok nije postala svojevrsni zlatni standard za brojne kolege iz njihove branše.
- Naše poslovanje na salašu „Savus” ne ovisi toliko o vjenčanjima, a ako i imamo koje to su uglavnom za naše podneblje male ceremonije - od petnaestak pa recimo do nekih sedamdeset ljudi. Zbog toga nemamo složene jelovnike kao u salama za vjenčanja, nego dogovaramo cijene po našem meniju. Ono što vam za sada mogu potvrditi, to je da će cijene do kraja godine zasigurno porasti od 10- 15%. - pojasnio nam je direktor „Savusa”, Ivan Bogović.
A među mladencima koji vole nešto opušteniji, rustikalni ambijent, kao jedna od poželjnijih destinacija nametnula se „Kuća dida Tunje”.
- U prosjeku smo dizali cijene po 4 eura tako da nam se sad jelovnici kreću od 30 do 40 eura po stolici. Što se sljedeće godine tiče vjerujem da ćemo cijene fiksirati u odnosu na cijene kakve će biti početkom sezone, u mjesecu svibnju. Za sada radimo po principu da „zakaparimo” datum, a ugovor se radi nedugo prije vjenčanja i tako će biti i ubuduće jer teško nam je bilo što prognozirati. Drago nam je da smo uspjeli odraditi sve do sada i da interes i dalje postoji, ali da će se situacija morati promijeniti toga smo svjesni- zaključila je voditeljica „Kuće dida Tunje”, Anita Vukovarac.
Jedna od novijih sala koja plijeni prostor pomalo atipičnim interijerom je i „Arena” u Gornjoj Vrbi.
- Da, cijena stolice je rasla, i to od 4 do 5 eura, tako da sada se krećemo u okviru od 29 do 50 eura. Ponuda je raznovrsna i iako nam je 2020. do sada bila najbolja poslovna godina, budućnost ne izgleda najsvjetlije stoga nećemo puno o prognozama - poručuju iz uprave ove dvorane za vjenčanja.
- Iskreno, ne primjećujem pad interesa jer su nama termini popunjeni, ali primjećujem da su svadbe nešto manje. Prije su uglavnom vjenčanja brojila od tristo ili čak četiri stotine uzvanika, a danas se u prosjeku radi o brojci od oko 250 gostiju. Što se cijena tiče, početkom godine smo obavijestili klijente o poskupljenju za tada dogovorene menije u iznosu od 3 eura, a od Nove godine korigirali smo cijene te se tako sada kreću od 29 do 42 eura po stolici. Mladenci su svjesni situacije, odnosno da smo mi cijene korigirali iz potrebe, a ne radi dodatnog profita – govori nam Irena Čuljak, voditeljica svečanih dvorana „Kristal” i „Prestige”.
- Cijene sam podignuo u prosjeku za 3 eura, odnosno meniji se kreću od 55 do 75 eura po osobi. Radi se o wedding resortu „Zelena oaza Grabovac” u Garčinu koja izgleda malo drugačije nego klasične sale za vjenčanja, naime riječ je o luksuznom šatoru u šumi Grabovac. Što se ovih cijena tiče namjeravam ih ne dirati cijelu sljedeću godinu, jedino ukoliko baš namirnice i energenti ne nastave nekontrolirano divljati, a konačnu odluku ću vjerojatno donijeti nakon Uskrsa 2023., kada počinje glavni dio sezone. I za ovu godinu, odnosno prošlu cijene nismo korigirali, osim u nekoliko iznimnih slučajeva kada smo vozili šatore i opremu u druge gradove ili je bilo potrebno osigurati puno više tepiha, obzirom da glavninu poslovanja baziram na svečanim šatorima koje je moguće montirati na bilo kojoj lokaciji - rekao nam je Igor Celner.
U svakom slučaju, kada se na ove nove cijene dodaju i troškovi šminke, frizure, odijela, vjenčanice, prstenja, fotografa, glazbe, djevojačke i momačke zabave, pozivnica, zahvalnica, revera, darova, tradicionalnog kumovskog ručka dan poslije... Kristalno je jasno kako vjenčanja postaju sve skuplji sport, a već ustaljenih 100 eura u kuverti nedovoljno za „pokriti stolicu”. Usprkos i unatoč svemu, naši sugovornici kažu kako slobodnih termina gotovo pa i nema.
PRETHODNA VIJEST