Na današnji dan prije 32 godine, 15. srpnja 1992. godine, osvetnički udari velikosrpskog agresora topništvom po Slavonskom Brodu rezultirali su novim ratnim zločinom nad civilima, dodatno pogoršavajući ionako tešku situaciju u gradu.
Ratni pakao u Slavonskom Brodu započeo je 2. svibnja 1992. godine, kada se u napade uključilo i zrakoplovstvo JNA. U prvih sedam dana svibnja, topnički i zračni udari uzrokovali su smrt čak 30 osoba, većinom civila i djece, dok je intenzitet napada kontinuirano rastao. Slavonski Brod bio je preplavljen izbjeglicama s druge strane rijeke Save, posebno nakon okupacije Odžaka, Modriče te mjesta Plehanskog i derventskog kraja.
Gradske vlasti, unatoč dobroj volji, nisu bile u mogućnosti adekvatno zbrinuti ogroman broj izbjeglica. Fizička nemogućnost smještaja tolikog broja ljudi, uz dodatni problem odlaska vojno sposobnih osoba iz svojih domova, dodatno je otežala situaciju. Privremeno rješenje pronađeno je na igralištu NK Marsonija, gdje su izbjeglice bile smještene na otvorenom.
Zbog izbjegličke krize, Slavonski Brod su pohodili europski promatrači i predstavnici Crvenog križa. Unatoč pružanju humanitarne pomoći, nije pronađeno trajno rješenje za smještaj izbjeglica u sigurnim uvjetima.
Dana 15. srpnja 1992., potpredsjednik hrvatske Vlade Mate Granić, brojni predstavnici diplomatskog zbora, te domaći i strani novinari posjetili su Slavonski Brod. Tijekom sastanka uglednih gostiju s predstavnicima općine, oglašena je opća opasnost, nakon čega je stigla strašna vijest: granata je pogodila privremeno prihvatilište na nogometnom igralištu, usmrtivši 8 i ranivši 30 izbjeglica.
Igralište NK Marsonija više nije služilo kao prihvatilište za izbjeglice. Ubrzo su pronađena nova rješenja za njihov smještaj, ali grozne slike raznesenih tijela civila obišle su i šokirale domaću i svjetsku javnost.
Nažalost, kao ni za prethodne zločine u kojima su žrtve bili civili i djeca, ni za ovaj masakr nad izbjeglicama u Slavonskom Brodu nikada nitko nije odgovarao.
PRETHODNA VIJEST
SLJEDEĆA VIJEST