Naslovna / Parlamentarni izbori / Krešimir Herceg o kulturi, turizmu, bicikliranju...

PRIčE

Krešimir Herceg o kulturi, turizmu, bicikliranju...

Što je potrebno za uspjeh u turizmu – cikloturizam, biciklizam ili nešto treće?

Krešimir Herceg o kulturi, turizmu, bicikliranju...
035portal
  • 2016-06-02 14:15:00

Slavonski Brod je grad brojnih kulturnih događanja, koja nerijetko ostanu neprimjećena od strane građana. Osim kulture u našemu gradu je jako puno ljudi, koji se voze na biciklima i vole biciklizam. Kako spojiti kulturu i biciklizam ? Na ovo pitanje najbolji odgovor ima Krešimir Herceg, inače ekonomist po struci, ali veliki zaljubljenik u biciklizam i kulturu. Naime, Krešo je predsjednik Udruge Lima, koja promiče kulturu našega grada upravo kroz biciklizam.

Krešo kada je osnovana Udruga Lima i s kojim ciljem?

- Udruga Lima je nastala početkom 2010. godine, na inicijativu nas nekoliko entuzijasta, koji smo željeli svoje slobodno vrijeme usmjeriti u nešto konstruktivno. Kako smo promatrali na stvari iz marketinškog kuta, željeli smo pokazati i ljudima izvan Broda, kako je ovdje lijepo i kako vrijedi posjetiti naš kraj. Veliki broj naših sugrađana i prijatelja, nisu prešli naplatne kućice kod Zagreba na istočnu stranu, što je poražavajuća činjenica. Želja i cilj nam je bio i ostao pokrenuti ljude, da upoznaju svoju zemlju, ali i da upoznaju ljude sličnih razmišljanja.


Kada ste počeli s radom i koje ste projekte te aktivnosti proveli po kojima je ostala prepoznata Udruga Lima?


- Kako smo svi provodili vrijeme na biciklu, uvidjeli smo ljepote Broda i naše Brodsko – posavske županije i odlučili napraviti nešto drugačije. Od ideje smo došli i realizirali biciklijadu Mali Pariz - Klakar (u suradnji s Josipom Vukovićem), koja asocira na poznati reli Paris – Dakar. Ova ideja od početka nije predstavljala stvaranje kritične mase, već cikloturistički događaj od 46 km s edukacijama i predavanjima. Kasnije smo se orijentirali samo na predavanja za građanstvo s putopisima, kojima želimo i educirati, ali i razbiti predrasude koje vladaju u našim krajevima.


- Nakon tog događaja krenuli smo više u istraživanja o cikloturizmu, koji predstavlja brzo rastući trend u turizmu u svijetu, pa smo se tijekom vremena uključivali i u razne konferencije, akcije i predavanja o razvoju cikloturizma. Cijela ideja je da se hrvatski turizam uglavnom bazirao na suncu i moru, dok se kontinentalni dio uglavnom zanemarivao. S druge strane, Slavonija ne mora izmišljati priče, jer ih već ima, samo ih treba ponuditi, ali i sustavno raditi na promociji i razvoju kulturne i prirodne baštine. Upravo ove godine smo i pristupili Koordinacijskom tijelu za razvoj cikloturizma u Hrvatskoj, na razini Ministarstva turizma. Konkretno naš kraj posjeduje velik broj slabo prometnih cesta, kojima se može voziti bicikl bez problema. Tu je i poznata slavonska gostoljubivost. Opet, potrebno je raditi na edukaciji sudionika u prometu (i biciklista), odnosno na razvijanju tolerancije svih sudionika.


- U otprilike isto vrijeme uočili smo važnost lika i djela Ivane Brlić - Mažuranić kao najvećeg branda Slavonskog Broda, i uključili se u projekt s Irenom Vukas. Ona je vodila projekt „U čast Ivani“ u sklopu manifestacije „U svijetu bajki Ivane Brlić – Mažuranić“. Cijela ideja se temeljila da napravimo drugačiji pristup i u cijelu priču uključimo i odrasle. Tim projektom smo prošli na nekoliko europskih natječaja i promijenili naziv u „Ivanomania“. Kroz taj projekt smo doveli nekoliko zvučnih imena, poput Roberta Knjaza, Tene Štivičić i drugih gostiju. Smatram da smo tim projektom došli na dosta visoku razinu s obzirom na okolnosti (i nikad nismo zadovoljni, uvijek težimo još većim ciljevima).


Tijekom razvoja Ivanomanie počela je i poslovna suradnja s jedinim hrvatskim 3D Street Art umjetnikom Filipom Mrveljom.


- Ta dva projekta su bila okosnica aktivnosti Udruge Lima. Nakon nekog vremena smo se udružili u aktivnostima s Udrugom Zebrica s kojom radimo na još nekim stvarima kao što su Insta Art Izazov (koji je polučio veliki uspjeh), online monografija Dragutina Tadijanovića itd.

S Udrugom Zebrica također radimo na marketinškim aktivnostima, kojima dijelom i financiramo naše ideje.


Bilo je tu još manjih aktivnosti kao što su sudjelovanje u Noći Muzeja, noćnoj biciklijadi Šišmiš...


- Zatim se realizirala jedna velika ideja nazvana Bicikademija koja predstavlja inovativni pristup promociji određenog područja kao poželjne cikloturističke destinacije. Trenutno je orijentirana na Slavoniju i Baranju. Funkcionira na način da se korisnik registrira na web stranici i dobije indeks, a ispiti su lokacije koje mora obići biciklom i fotografirati se. Godine su županije, a nakon što se prođu sve lokacije pojedine županije, korisnik dobiva nagradu. Trenutno s tim projektom planiramo širenje i na ostale regije.


- U otprilike isto vrijeme povezali smo kulturu i turizam i na drugoj ideji i tako je nastao Bike Adventures of Hlapich and Lima - putopisni projekt u suradnji s Filipom Mrveljom kao Hlapićem. Cijela ideja je bila da se promovira i Ivana Brlić - Mažuranić kao najprevođenija hrvatska književnica za djecu. Želja nam je razbiti predrasude o nekim drugim krajevima, i da pokažemo kako svugdje u svijetu ima dobrih ljudi. U isto vrijeme promoviramo i Ivanu, ali i Slavonski Brod. Prošle godine smo putovali do Toulona u Francuskoj i snimili dokumentarac na naš način. Trenutno su u tijeku pripreme za putovanje Toskanom i Rimom koje će se održati u kolovozu. Ovo putovanje će biti puno više i bolje marketinški popraćeno.


- Kao što se može primijetiti, svi naši projekti idu u smjeru digitalizacije i interakcije. U tom smjeru planiramo nastaviti jer ipak zaostajemo za svijetom gdje su u trendu nova tehnološka dostignuća kao što su Augmented Reality ili virtualna realnost. Tim načinima postaje moguće sve brodske priče još više približiti potencijalnim posjetiteljima i na taj način ih privući u posjet Slavonskom Brodu. Iako je iluzorno očekivati kako Slavonski Brod može živjeti od turizma.


- Cijelo vrijeme surađujemo i s konstruktivnim udrugama u Slavonskom Brodu, tako da uvijek dajmo podršku recimo SbFilmu i njihovom festivalu za koji smatramo da je vrhunski događaj, zatim Marsonikon - najjači SF festival u regiji (nimalo subjektivno), Festivalu amaterskog kazališta i ostalim ekipama koje rade dobre priče. Ipak u Slavonskom Brodu ima konstruktivna masa ljudi koji rade vrhunske stvari, a za koje mnogi Brođani ne znaju.