Leon Šimac, mladi kuhar iz brodske Obrtničke škole:
Jednomjesečna praksa u trajanju od 182 sata organizirana je i tijekom ljeta za učenike prvih i drugih razreda, dok maturanti odmah počinju raditi u sezoni, piše lokalni.vecernji.hr.
Učenik trećeg razreda brodske Obrtničke škole Leon Štimac jedan je od 17 budućih kuhara, konobara i slastičara ove škole koji su se prijavili za stipendiju poznatog hotelskog lanca Valamar. Potpiše li ugovor, do kraja školske godine primat će mjesečnu stipendiju od tisuću kuna, a potom raditi kao kuhar u nekom od Valamarovih restorana. Jedanaest stipendista iz ove škole već otišlo raditi na Jadran, a ove godine stipendiju prima još sedam učenika.
- Raspitao sam se kod starijih kolega, kažu mi da se u hotelu prema njima dobro odnose i mislim da je ovo odlična prilika. Stipendija će mi pomoći u nastavku školovanja, a zatim me čeka siguran posao u hotelu i solidna plaća. Nakon što odradim godinu ili dvije dana, planiram upisati fakultet - kaže Leon.
On dodaje kako će mu u budućem radu uvelike koristiti znanje stečeno radom na praksi u školskom praktikumu, gdje 16 sati ili dva dana u tjednu kuha različita jela i obavlja sve poslove od čišćenja namirnica do termičke obrade hrane. Jednomjesečna praksa u trajanju od 182 sata organizirana je i tijekom ljeta za učenike prvih i drugih razreda, dok maturanti odmah počinju raditi u sezoni.
- Za kuharski poziv odlučio sam se zato što od malih nogu volim pripremati razna jela, rad u kuhinji me smiruje. Praksa je odlična stvar, jer tako stječem samostalnost, stručnost i sigurnost u radu – ističe Leon. S dualnim obrazovanjem nije dovoljno upoznat, ali pozdravlja ideju da 50 posto vremena u školi učenici provedu na plaćenoj praksi. Stručni učitelj za konobare Božidar Kravat smatra da postojeći sustav u kojem učenici nisu nagrađeni za svoj rad negativno utječe na njihov interes.
- Nagrada nije samo tapšanje po ramenu, djecu treba motivirati kao i sve druge ljude. Možda zvuči grubo kada kažem da učenika treba platiti, ali to je ipak jedno priznanje koje će mu u budućnosti dati poticaj da što više zagrize u taj zanat i zavoli ga - smatra Kravat.
Autor: Vedran Balen/Večernji list
Foto: Ivica Galović/Pixsell
Dok mnoge srednje škole u Hrvatskoj muku muče s prolaznošću na drž...
07.06.2025. u 11:00
Europska agencija za lijekove (EMA) završila je ocjenu sigurnosnog profil...
07.06.2025. u 08:00
U srcu Slavonskog Broda, gdje su toplina zajedništva i ljudska blizina jo...
06.06.2025. u 16:00
U organizaciji Športsko ribolovne udruge "Šaran", u subotu 14. lip...
05.06.2025. u 18:00
Poznati lijek za erektilnu disfunkciju – Viner 50 mg &nd...
05.06.2025. u 07:43
SLAVONSKI BROD – Državni hidrometeorološki zavod izdao je žuto upoz...
03.06.2025. u 14:00
S završetkom nastavne godine, Slavonski Brod već tradicionalno nudi rje&s...
03.06.2025. u 10:00
Dok gradske vlasti i komunalna poduzeća debatiraju o vizijama “zelenog gra...
02.06.2025. u 19:56
Policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske, prošli tjedan (...
02.06.2025. u 18:00
Gusti crni dim, vozilo u plamenu i odlučna intervencija – sve je to obilje...
02.06.2025. u 16:00
Državni inspektorat Republike Hrvatske izvijestio je potrošače o opozivu...
02.06.2025. u 08:00
Kad bi se pobrojile sve nekadašnje brodske savske plaže i kupališt...
01.06.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD / NOVA GRADIŠKA – Dok je kalendarsko ljeto jo&scaron...
31.05.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD – Svi koji vole zborsko pjevanje i žele biti dio glazbenog...
31.05.2025. u 08:00
Kao iz najromantičnije priče, gdje suđeni dojaši na konju, tako je započe...
30.05.2025. u 20:00
U poslijepodnevnim satima, nebo iznad Slavonskog Broda i Nove Gradiške na...
30.05.2025. u 14:00