Klizište na Brlićevom putu, zbog kojeg je prometnica zatvorena još početkom prosinca, gradska je vlast odlučila objasniti – tek danima kasnije i isključivo priopćenjem. Dok se građani snalaze kako znaju, a cesta zjapi zatvorena bez vidljivih radova, Grad Slavonski Brod javnosti je ponudio birokratski presjek događaja koji više sliči na opravdavanje nego na stvarno upravljanje krizom.
Prema navodima iz službenog očitovanja, Grad je 10. prosinca zaprimio obavijest ugovorenog izvođača o pukotinama na asfaltiranoj podlozi nerazvrstane ceste u Ulici Brlićev put. Istodobno je utvrđeno kako se na susjednoj privatnoj parceli nalazi aktivno gradilište, na kojem je, uslijed izvođenja radova i učestalog prolaska teških kamiona, došlo do slijeganja okolnog tla, a potom i kolničke podkonstrukcije.
Prometnica je zatvorena iz sigurnosnih razloga, promet preusmjeren obilaznim pravcem, a vijest je objavljena na gradskim stranicama i preuzeta u lokalnim medijima. Ono što se, međutim, nije dogodilo jest pravodobno i jasno obraćanje građanima, s objašnjenjem razmjera problema, procjenom rizika i okvirnim rokovima sanacije.
S obzirom na to da se klizište pojavilo uz privatno gradilište, slučaj je prijavljen građevinskoj inspekciji, koja je zatvorila gradilište i Gradu Slavonskom Brodu naložila sanaciju prometnice. Grad potom naručuje geodetske radove, kao podlogu za izradu geomehaničkog projekta, koji bi tek trebao omogućiti sanaciju klizišta. Drugim riječima – ništa se konkretno još ne događa, ali se uredno broje koraci na papiru.
U međuvremenu, Brlićev put ostaje zatvoren, bez strojeva, bez radnika i bez ikakvog vidljivog pomaka. Umjesto dinamike radova, građani dobivaju apel: da se ne kreću po klizištu, da poštuju signalizaciju i da budu odgovorni. Grad čak poziva Policijsku upravu da pojača nadzor, jer su se na društvenim mrežama pojavile snimke ljudi koji ulaze u zabranjenu zonu.
Ironija je potpuna: grad koji danima ne komunicira, ne reagira javno i ne pokazuje prisutnost na terenu, sada od građana traži odgovorno ponašanje. Umjesto da prva bude vidljiva, glasna i operativna, gradska vlast se povukla u sigurnost priopćenja – objavljenog tek kad se problem više nije mogao ignorirati.
Brlićev put tako ne otkriva samo klizište u tlu, nego i klizište u načinu upravljanja gradom. Sporo, neuvjerljivo i bez stvarnog osjećaja hitnosti. Dok se Grad poziva na procedure, elaborati se tek naručuju, a odgovornost razvodnjava između inspekcija, policije i građana, ostaje dojam da je najbrže reagirao jedino PR odjel – i to prekasno.
A do sanacije? Do tada, još jedna zatvorena ulica, još jedno obećanje u najavi i još jedan podsjetnik da u Slavonskom Brodu problemi ne eskaliraju zbog svoje težine, nego zbog tišine onih koji bi ih trebali rješavati.
Dok su nekada ljetni praznici za djecu značili bezbrižno lutanje ulicama i igral...
25.06.2026. u 10:00
Ljubitelji fiš paprikaša, dobre zabave i slavonske gastronomije po...
24.06.2026. u 10:00
U javnom prostoru često govorimo o odgovornosti institucija, zdravstvenog sustav...
23.06.2026. u 20:00
Iako je od prve prijave o ilegalnom odlaganju otpada u Ulici K...
23.06.2026. u 15:00
Da ne prepoznajemo željeznički most na rijeci Savi u Brodu na Savi, ovaj s...
22.06.2026. u 20:00
Državni hidrometeorološki zavod izdao je za osječku regiju žuto meteorolo...
22.06.2026. u 12:00
Dok je o Brlićima s Jelačić placa gotovo sve poznato, njihova druga grana...
21.06.2026. u 20:00
SLAVONSKI BROD – Postoje koncerti koji se pamte po spektaklu, oni koji ost...
21.06.2026. u 08:00
U 171. kolu igre Sve ili Ništa izvučeni su brojevi 2, 3, 5, 10, 11, 12,...
20.06.2026. u 19:40
USUSRET VEČERAŠNJEM KONCERTU ZDRAVKA ČOLIĆA U SLAVONSKOM BRODU, OBJAVLJEN...
20.06.2026. u 12:00
Korzo, Kej, gradski autobus i trgovi postaju pozornice –...
19.06.2026. u 20:00
Vozače teretnih vozila, ali i brojne prijevoznike koji svakodnevno prometuju Bro...
18.06.2026. u 17:30
Policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske nastavljaju s pojačanim...
18.06.2026. u 10:00
U susret ljetu koje se polako zahuktava, jedno od najomiljenij...
18.06.2026. u 07:30
U susret ljetu koje se polako zahuktava, jedno od najomiljenij...
18.06.2026. u 07:30
Dok se večeras milijuni navijača diljem svijeta spremaju uz televizijske ekrane...
17.06.2026. u 15:00