Na mrežnim stranicama Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) od jučer je dostupna trodnevna prognoza kvalitete zraka za cijelu Hrvatsku. Podaci prikazani na interaktivnoj karti trenutno upozoravaju na lošu kvalitetu zraka u sjevernoj Hrvatskoj, pri čemu je Slavonski Brod jedan od gradova s najvišim razinama onečišćenja.
Prema podacima DHMZ-a, zrak u Slavonskom Brodu ponovno je kategoriziran kao "loš", što nije iznenađujuće za ovaj grad koji se već godinama suočava s problemima onečišćenja zraka. Uz Brod, loša kvaliteta zraka zabilježena je i u Zagrebu, Požegi te Sisku.
Uzroci problema u Slavonskom Brodu
Kvaliteta zraka u Slavonskom Brodu, posebice tijekom zimskih mjeseci, dodatno opada zbog emisija lebdećih čestica iz kućnih ložišta na kruta goriva poput drva, kao i zbog lokalnog i prekograničnog industrijskog onečišćenja. Stabilne vremenske prilike, poput hladnog vremena bez vjetra i oborina, dodatno pogoršavaju situaciju, jer emitirane čestice ostaju zarobljene pri tlu.
Meteorološki fenomen poznat kao temperaturna inverzija dodatno otežava stanje. Ovaj proces stvara "poklopac" toplijeg zraka iznad hladnijeg, zadržavajući onečišćujuće tvari poput prašine i dima u nižim slojevima atmosfere. Posljedice su osjetne za građane, posebice osjetljive skupine poput osoba s respiratornim i kardiovaskularnim bolestima.
Nova karta kao korak naprijed
Interaktivna karta kvalitete zraka, razvijena uz pomoć ATMOSYS modelarskog sustava i umjetne inteligencije, omogućuje praćenje prognoze razina onečišćenja za tri dana unaprijed. Karta prikazuje podatke o lebdećim česticama, dušikovom dioksidu i prizemnom ozonu, koristeći skalu boja od "dobro" do "izuzetno loše".
Glavni ravnatelj DHMZ-a Ivan Güttler istaknuo je da je karta kvalitete zraka treće područje prognostičkih aktivnosti DHMZ-a, uz meteorološke i hidrološke prognoze.
Načelnica Sektora za kvalitetu zraka Jadranka Škevin-Sović naglasila je da nova prognoza predstavlja ključan alat za smanjenje zdravstvenih rizika i troškova liječenja, dodajući da je predviđanje onečišćenja zraka ključno za donošenje odgovarajućih mjera.
Slavonski Brod i šira inicijativa
Nova prognoza dio je šireg nastojanja DHMZ-a i Ministarstva zaštite okoliša da podignu svijest o važnosti čistog zraka i pruže transparentne podatke građanima. Slavonski Brod, koji se godinama nalazi u fokusu javnosti zbog problema kvalitete zraka, i dalje čeka dugoročna rješenja koja će smanjiti utjecaj industrijskih i prometnih emisija.
Prognoze za naredna dva dana pokazuju kako će kvaliteta zraka u Slavonskom Brodu ostati pod utjecajem trenutnih meteoroloških uvjeta, uz mogućnost poboljšanja tek s pojavom vjetra ili oborina. Građani se pozivaju da prate kartu kvalitete zraka te prilagode svoje aktivnosti kako bi umanjili zdravstvene rizike u razdobljima visokih koncentracija onečišćenja.
Učenici i učiteljice Osnovne škole Blaž Tadijanović vratili su se iz &Sca...
20.11.2025. u 15:00
Sinoć je u Slavonskom Brodu, u organizaciji educiranog medicinskog osoblja Zavod...
20.11.2025. u 10:00
SLAVONSKI BROD – Dok Slavonski Brod već godinama vodi bitku s kronično lo&...
20.11.2025. u 07:30
Slavonski Brod ulazi u vikend uz osjetno zahlađenje, a prognoza up...
19.11.2025. u 17:30
Bosna i Hercegovina odnedavno provodi jedno od najoštrijih...
19.11.2025. u 12:30
Početkom siječnja konačno dočekasmo dugo očekivani snijeg i bajkovitu bi...
18.11.2025. u 20:00
Hrvatska danas obilježava Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata t...
18.11.2025. u 08:00
Slavonski Brod – Četvrta etapa tradicionalne motociklističke...
17.11.2025. u 16:00
SLAVONSKI BROD- Povodom Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata te...
17.11.2025. u 13:30
Tjedan pred nama, od 17. do 23. studenoga, donosi pravu jesensku klackalicu u Br...
17.11.2025. u 08:00
- Moja je želja bila ići u samostan. Međutim, mamu smo rano izgubili i svećenik...
16.11.2025. u 20:00
Ako je vjerovati prvim informacijama koje kruže gradom, Brođane bi...
16.11.2025. u 17:04
Dok se građani tek pripremaju na hladnije dane, sezona gripe u Hrvatskoj već bil...
15.11.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD – Nakon današnje objave o nestanku 13-godišnj...
14.11.2025. u 20:14
U godini u kojoj slavonska tradicija možda nikada nije bila potrebnija, najavlju...
14.11.2025. u 17:30
Luka Modrić nije mogao na bolji način započeti svoju avanturu u dresu Milana. Za...
14.11.2025. u 14:24