Već iduće godine Hrvatska bi mogla dobiti prve usko educirane medicinske sestre specijalistice. Znat će sve što treba jer uskoro kreću na specijalističko usavršavanje – od onkologije i kardiologije do hematologije, prenosi Danas.hr.
„Svaki se dan srećemo s puno krvnih pripravaka. Sudjelujemo u transplantaciji krvotvornih matičnih stanica. Trebamo imati kompetenciju da smo sposobne samostalno dati transfuziju krvi”, rekla je Ljiljana Pomper, glavna sestra Zavoda za hematologiju KB-a Merkur.
Ima 20 godina radnog iskustva i najviše vremena provodi s pacijentima. Kaže da bi one mogle educirati njih i njihove obitelji, i same se moraju posebno educirati, baš kao i liječnici. Uskoro će i to moći, ali za to i biti plaćene. Dio zadataka od liječnika preuzet će sestre. Slična praksa već postoji u Danskoj, Nizozemskoj i Švedskoj.
„Transfuzije krvi, kao što znate, liječnička su djelatnost, a tu su i različita ultrazvučna mjerenja i dopleri. Liječniku je bitno izraditi mjerenja, on će postavljati dijagnozu, neće sestra davati dijagnozu, a sam postupak mjerenja, ultrazvučnih color doplera moći će raditi i medicinska sestra", rekao je Mario Gazić, predsjednik Hrvatske komore medicinskih sestara.
Iz Komore sestara poručuju – cilj je da sestrama specijalizaciju plati država. Priprema se 20-ak sestrinskih specijalizacija.
„Puno sestara odlazi možda van, možda u druge bolnice, možda izvan bolničkog sustava, ali i u druge struke. Mislim da kada bismo imali priliku da znaju da je specijalizirana sestra ili neka druga da bi ih to zadržalo u sustavu", rekla je Pomper.
Stručna su društva dobila rok do 1. ožujka za dostavu svojih prijedloga programa specijalizacija.
„Postupak nije brz ni lagan. Mi se nadamo da ćemo Pravilnik dovršiti ove godine da bi možda u prvu provedbu krenuli možda sljedeće godine. Moramo sve razraditi, ne smije biti nikakvih propusta u izradi Pravilnika jer je to prvi pravi prijenos ovlasti", rekao je Gazić.
Na temelju prijedloga Ministarstvo zdravstva pripremit će plan i program. Ovakav proces već je pokrenut za područje hitne medicine.
„Stoga je već utemeljena edukacija za njih 375 koji će biti osposobljeni za one situacije u okviru hitne medicine koji će pružati pomoć, dakle, u nekim situacijama kada je to moguće da preuzmu ulogu i liječnika", zaključio je ministar zdravstva Vili Beroš.
U Novoj Gradiški održan je jubilarni, 25. Izbor za Najuzorniju hrvatsku s...
15.10.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD – Državni inspektorat 8. listopada 2025. objavio je ažurira...
15.10.2025. u 12:30
ZAGREB / SLAVONSKI BROD – Fond za zaštitu okoliša i energets...
15.10.2025. u 10:00
SLAVONSKI BROD – Danas, u srijedu 15. listopada, nešt...
15.10.2025. u 07:30
Prošlo je više od desetljeća otkako su građani koji žive u zgradam...
14.10.2025. u 17:30
SLAVONSKI BROD / POŽEGA / LOBOR – Da se u Hrvatskoj gotovo sve može kupiti...
13.10.2025. u 20:00
Otkazivanje ovogodišnje Pečenkijade u Slavonskom Brodu preraslo je u prvo...
13.10.2025. u 15:06
U zemlji u kojoj se o zdravstvu govori kao o prioritetu, vrijeme čekan...
13.10.2025. u 12:30
SLAVONSKI BROD – Nakon gotovo desetljeća priprema i više odgoda, Eu...
13.10.2025. u 10:00
Iako je listopad već dobro zakoračio, vrijeme u Slavonskom Brodu i okolici i dal...
13.10.2025. u 07:30
Slavonskobrodski Korzo večeras nije bio samo trg. Bio je srce koje kuca...
12.10.2025. u 19:11
Brodsko-posavsku županiju stiže nova pošiljka cjepiva protiv gripe. Kako...
12.10.2025. u 08:00
SLAVONSKI BROD- Inicijativa glumca Enisa Bešlagića, koji je emotivnim vid...
11.10.2025. u 18:00
Na brodskom Korzu danas je održan 2. Pogača fest, manifestacija koja je u kratko...
11.10.2025. u 14:19
Samo dan prije nego što su se ražnjevi trebali okretati, iz Ministarstva...
11.10.2025. u 13:09
Jutros je Slavonski Brod disao kao jedno. Više od 500 trkača, međ...
11.10.2025. u 12:00