U srcu Slavonskog Broda, Radio 92FM, prvi neprofitni radio u Hrvatskoj, proslavio je svoju desetu godišnjicu postojanja. Ova jedinstvena radijska postaja, osnovana od strane Društva multiple skleroze, služi kao vitalna platforma za podizanje svijesti o ovoj bolesti te promicanje medijskog pluralizma i društvene inkluzije.
Obilježavanje se koincidira s Nacionalnim danom multiple skleroze, koji se svake godine održava 26. rujna. Ovaj poseban dan pruža priliku za isticanje izazova s kojima se suočavaju oboljeli, ali i za slavljenje postignuća zajednice. Županija je pružila značajnu podršku organizaciji događaja, naglašavajući važnost društvene interakcije i razmjene iskustava među oboljelima. Sudionici su imali priliku sudjelovati u raznovrsnim predavanjima, od znanstvenih istraživanja do alternativnih metoda liječenja, čime se dodatno podiže svijest o ovoj bolesti. "Ovakvi susreti su od iznimne važnosti," ističe jedan od sudionika, "jer nam omogućuju da razmijenimo iskustva i pružimo podršku jedni drugima, što je često najvažniji aspekt naše borbe."
Među posebnim gostima događaja bila je Sedef Bulut iz Turske agencije za suradnju i koordinaciju (TIKA), koja je donirala tehničku opremu radiju vrijedni 31 000 eura.
- Ova postaja osnažuje glasove osoba s invaliditetom i pruža platformu za važne društvene teme. Naš cilj je poticati razvoj društveno korisnih projekata, a Radio 92FM predstavlja sjajan primjer toga. Uvjereni smo da će ova donacija unaprijediti rad radija i omogućiti mu da još snažnije doprinosi lokalnoj zajednici, izjavila je Bulut.
Irena Vukas Cufalar, glavna urednica radija, prisjetila se prethodnih projekata s TIKA-om, ističući kako je ova donacija najveća koju je radio primio do sada.
- Bez opreme radio ne može funkcionirati, stoga nam je to izuzetno važno. Ovo je prilika za daljnji razvoj i inovacije, rekla je, dodajući da su njihovi slušatelji zaslužni za uspjehe koje su postigli.
- Naša zajednica je nevjerojatno podržavajuća, a svaka donacija nam omogućava da bolje služimo našim slušateljima i da im pružimo kvalitetniji sadržaj, zaključuje Vukas Cufalar.
Tomislav Goll, jedan od osnivača radija, ponosno ističe pionirsku ulogu Radija 92FM kao jedine radijske postaje u Europskoj uniji koju su osnovale osobe s invaliditetom.
- Naš program usmjeren je na svakodnevne probleme običnih ljudi, s posebnim naglaskom na izazove s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom. Svaka emisija ima svoju svrhu – želimo stvoriti platformu gdje se svi osjećaju dobrodošlo. Tijekom ovih deset godina, mnogo smo naučili i postali smo pravi glas onih koji često nemaju priliku izraziti se, izjavio je Goll.
Međunarodna suradnja također je obilježila uspjeh radija. TIKA je prepoznala vrijednost Radija 92FM, donirajući opremu koja je ključna za daljnji rad. Ova suradnja, koja je započela kroz edukacijske posjete Turskoj, označava značajan korak u priznavanju radija kao važnog medijskog igrača izvan lokalnih granica.
- Želimo biti kuća informiranja za naše slušatelj. Pružanjem informacija koje su često zanemarene u mainstream medijima, nadamo se da možemo educirati i potaknuti promjene u društvu, ističe Saša Drinić, jedan od novinara postaje.
Unatoč međunarodnom priznanju, Radio 92FM i dalje se suočava s izazovima na lokalnoj razini. Tim radija ostaje optimističan, vjerujući da će njihovi uspjesi na globalnoj sceni potaknuti lokalnu zajednicu na veću podršku.
- Ponekad međunarodna suradnja može potaknuti lokalne vlasti da prepoznaju naš potencijal, naglašavaju iz radija.
- Vjerujemo da ćemo, uz kontinuiranu podršku, postati još jači i relevantniji.
Radio 92FM danas broji četiri zaposlenika, uz pomoć brojnih volontera. Njihova misija ostaje jasna: služiti zajednici i biti glas onih koji su često marginalizirani.
- Naša predanost inkluziji i obrazovanju osigurava da svi imaju priliku čuti važne teme koje se tiču naših sugrađana. Svi naši zaposlenici i volonteri posvećeni su toj misiji i svaki dan se trudimo biti bolji, poručuju s Radija 92.
U kontekstu proslave desete godišnjice, Radio 92FM nastavlja biti svjetionik nade i promjena, ne samo za oboljele od multiple skleroze, već za cijelu zajednicu. Njihova predanost inkluziji, obrazovanju i podizanju svijesti osigurava da će i naredna desetljeća biti ispunjena rastom i inovacijama, čime se dodatno jača glas onih koji se bore s izazovima svakodnevnog života.
- Naša vizija je jasna – nastaviti raditi na unapređenju kvalitete života svih naših sugrađana, zaključuje Goll, naglašavajući trajnu posvećenost radija misiji koju su započeli prije deset godina.
PRETHODNA VIJEST