Situacija s rekonstrukcijom ovih ulica, koja je od početka izazivala interes javnosti, sada je pod još većim povećalom zbog ovih neplaniranih problema. Pitanja odgovornosti, kvalitete ugrađenih materijala i dugoročnosti izvedenih radova i dalje ostaju otvorena. Podsjetimo, čak 23 betonska opločnika već su napukla, što je izazvalo dodatno nezadovoljstvo među građanima. Gradonačelnik Duspara potvrdio je nedavno da su izvođači radova, tvrtka Hidroing d.o.o. iz Varaždina, objasnili kako su pukotine na betonskim opločnicima nastale tijekom transporta i postavljanja teških klupa i mobilijara, težine do dvije i pol tone.
- Kamion koji ih je dovezao također je iznimno težak, što je uzrokovalo oštećenja. Međutim, izvođači su već veći dio štete sanirali, tako da ne bi trebalo biti daljnjih problema, izjavio je Duspara u jednoj od emisija "Gradskih 60 minuta"
Građani su reagirali i zbog masnih mrlja koje su već vidljive ispred lokalnih ugostiteljskih objekata u Zajčevoj i Starčevićevoj ulici. Gradonačelnik je također najavio da će Grad poduzeti mjere kako bi se spriječilo daljnje onečišćenje i osiguralo redovito čišćenje na račun onih koji uzrokuju prljavštinu.
- Čistit će Grad o trošku onih koji to zaprljaju. Ako se ne budemo pridržavali pravila, i ako budemo dozvoljavali da ljudi pale gume s motorima, kao što se to već dešavalo na Korzu, onda će to predstavljati ozbiljan problem, izjavio je Duspara.
No, brojni Brođani se pitaju zašto se nije pratio povijesni štih grada prilikom projektiranja ovog rješenja. Slavonski Brod, s bogatim kulturnim i povijesnim naslijeđem, zaslužuje izgled koji odražava njegovu prošlost. Umjesto toga, novi dizajn u najboljem slučaju asocira na bazare bliskoistočnih zemalja, što je dodatno potaknulo kritike.
Unatoč planiranom roku za dovršetak 22. srpnja, radovi su se poprilično "otegnuli", na što smo već i naviknuli kada su u pitanju gradski projekti. Tako su tek jučer postavljene nove lampe i klupe koje su izazvale val negodovanja među građanima. Pregledali smo komentare ispod Facebook objava drugih gradskih medija i prenijeli one koji su istaknuti kao najrelevantniji:
- Baš za plakati na što je potrošen novac. Nekidan prolazila i gledala sve to. Loše odrađeno, smeća ima dosta, a već je prljavo. Baš me zanima tko će to prati i održavati.
- Nova, moderna rasvjeta narušava identitet ove ulice koja pripada staroj jezgri grada. Uz pročelja okolnih zgrada i blizinu kuće Ivane Brlić- Mažuranić, moderni rasvjetni stupovi su kao šaka na oko.
- Posadite što više drveća i stabala da bude više hlada, zraka. Bilo bi divno kad bi po ulicama posadili što više zelenila i stabala.
- Taj dio grada se slobodno mogao otvoriti za promet. Lokali su većinom prazni, kuće oronule, pa bi na ovaj način možda taj dio grada i oživio. Najmanje je pješaka na tom dijelu. Korzo, kej, tvrđava, Splavarska ulica... dosta mjesta za šetanje. A i ovako je previše betona tu, sve sivo... već su se na stupove počeli lijepiti oglasi i naljepnice.
- Jezgra grada sa stupovima je dobro pitanje. I zanima me kome je palo na pamet da skida lampe i stavlja stupove? Ide se prema neukusu i sve što ima čar se uništava. Kao i što prave prenamjene Vatrogasnog doma. Ovo stvarno nema smisla. Počnimo od rušenja barutane. Povijesna zdanja puštaju da se sruše. Fontana je prazna. Nevjerojatno da se takve stvari toleriraju. Ovo će biti grad kiča, a mi iz Broda se ježimo na tako nešto.
- Baš bi bilo lijepo da je tu parkić, stabla koja cvjetaju, s uskom stazicom i klupicama. Sad tu negdje gori beton od vrućine.
- Strašno i tužno... Uništavaju ono što je bilo dobro i pristajalo staroj jezgri. Ta je ulica trebala biti uređena u starom stilu, ostaviti stare lampe, u stilu lampi napraviti klupe, ostalo osvjetljenje. Pogledati stare slike i dodati one predmete koji su nekad bili u toj ulici. I dobiti dio turističke ponude, a ne ovo. Nemam ništa protiv novih stvari, ali mora se znati i voditi računa što gdje pristaje...
- Sada vi našli pitati građanstvo kada je sve gotovo. U Zajčevoj ulici između Kuće Piva i Alo Alo kao da su prasci pečeni pa je netko izlio mast. Užasno prljavo i neuredno. U kvalitetu izvođenja radova ne ulazim, ali svijetle ploče staviti na šetnicu je neodgovorno i nepromišljeno. Onaj tko je odgovoran za eksterijer grada treba u zatvor. Očito je fakultet završio na nekoj livadi.
- Sami goli beton, zelenila, i ako bude u žardinjerama, bit će nedovoljno... Umjesto da, pošto je pješačka zona, zasade kakvog zelenila kao na početku Korza. A ove moderne lampe su doslovno šaka u oko. Ako je to struka projektirala, izgleda da su ti stručnjaci kupili diplome na nekoj benzinskoj u Bosni. Bit će betonska džungla, što u ovo vrijeme kad je preko 30° znači da će biti i sauna. Ulupani novci doslovno ni za što.
- Sada ju možemo zvati Prljava ulica.
- Strašno i tužno... Uništavaju ono što je bilo dobro i pristajalo staroj jezgri. Ta je ulica trebala biti uređena u starom stilu, ostaviti stare lampe, u stilu lampi napraviti klupe, ostalo osvjetljenje. Pogledati stare slike i dodati one predmete koji su nekad bili u toj ulici. I dobiti dio turističke ponude, a ne ovo. Nemam ništa protiv novih stvari, ali mora se znati i voditi računa što gdje pristaje...
S obzirom na visoku cijenu projekta, koji je koštao 1,57 milijuna eura (bez PDV-a), mnogi se pitaju tko će snositi odgovornost za nastalu štetu i zašto se nije više pažnje posvetilo očuvanju povijesnog identiteta grada.
PRETHODNA VIJEST