Nedavna objava na službenim stranicama Župe Gospe Brze Pomoći izazvala je veliku pozornost i podijelila javnost, osobito zbog navoda o djelovanju propovjednika koji su stekli zavidan broj online sljedbenika među vjernicima. Njihova prisutnost u medijima, kao i aktivno promicanje vjerskih sadržaja putem društvenih mreža, otvorila su pitanje o njihovom utjecaju na duhovni život zajednice, ali i izazvala reakciju Đakovačko-osječke nadbiskupije, koja je odlučila stati na kraj neovlaštenim duhovnim obnovama.
U središtu pažnje našli su se propovjednici poput Daniela Čovića, koji se predstavlja kao pustinjak Gospićko-senjske biskupije, te vodi duhovne obnove i seminare diljem Hrvatske, uključujući i područje Đakovačko-osječke nadbiskupije. Njegovo djelovanje, koje okuplja velik broj vjernika, posebno kroz društvene mreže, privuklo je pozornost nadbiskupijskih vlasti. Njihova zabrinutost temelji se na činjenici da Čović, unatoč svojoj popularnosti, djeluje bez odobrenja crkvenih institucija. Čović često koristi YouTube i Facebook za prijenos svojih propovijedi i seminara uživo. Njegovi videozapisi na YouTubeu broje u prosjeku između 10.000 i 30.000 pregleda, ovisno o temi i popularnosti objavljenog sadržaja. Čović također ima objavljenu knjigu o duhovnom iscjeljenju, koja je u nekoliko navrata postala popularna među njegovim pratiteljima, osobito zbog osobnih svjedočanstava o iscjeljenju koja navodi. Njegov Facebook profil prati oko 20.000 ljudi, gdje redovito objavljuje inspirativne misli, molitve i informacije o nadolazećim duhovnim obnovama.
Jednako je na meti nadbiskupije i Vladimir Grebenar, rodom iz Vinokavca, čije su propovijedi i vjerske aktivnosti na društvenim mrežama također privukle velik broj pratitelja. Međutim, kao i u slučaju njegovog ´kolege´ Čovića, i njegov rad nadbiskupija ne prepoznaje kao ovlašten i organiziran sukladno crkvenim pravilima. Dotični samo na Instagramu ima oko 15.000 pratitelja, dok njegov Facebook profil broji preko 25.000 pratitelja. Njegove objave često uključuju kratke propovijedi, citate iz Biblije, kao i videozapise o njegovim iskustvima s vjernicima. Njegovi YouTube videozapisi, u kojima dijeli osobna svjedočanstva i vodi molitve, broje između 5.000 i 20.000 pregleda po videozapisu. Grebenar je također surađivao na nekoliko dokumentarnih projekata koji se bave temama duhovnosti i vjerskog iscjeljenja, a koje su prikazane na kršćanskim konferencijama.
U službenom dokumentu, kojeg prilažemo u nastavku teksta, Đakovačko-osječka nadbiskupija izričito je upozorila sve svećenike, redovnike i vjerničke zajednice na neovlaštene duhovne obnove i seminare koje ovi propovjednici organiziraju bez prethodnih konzultacija ili dozvole crkvenih vlasti. Izričito se naglašava da je takvo djelovanje izvan okvira kanonskog prava te da Crkva ne podržava vjerske susrete organizirane mimo nadležnih institucija.
Međutim, reakcije među vjernicima su podijeljene. I dok jedan dio pozdravlja odluku nadbiskupije, ističući kako je Crkva dužna održavati red i pravila prema kojima se propovjednici smiju organizirati.
- Hvala nadbiskupu na pojašnjenju! Katolička Crkva ima svoje kanonsko pravo i dobro se zna gdje tko pripada, tko može voditi duhovne obnove, poručio je jedan od vjernika.
S druge strane, neki su otvoreno iskazali nezadovoljstvo i izrazili svoj revolt protiv odluke nadbiskupije.
- Ne morate im dati dozvolu niti ih pozivati! Mi ćemo sami ići k njima, pa makar i na kraj svijeta. Oni daju plodove i strah vas je duhovnosti jer ne znate odgovoriti na darove Duha Svetoga, napisao je jedan od kritičara, govoreći o svojim osobnim iskustvima čudesnih ozdravljenja zahvaljujući odlascima na propovijedi ovih propovjednika. Taj isti vjernik svjedočio je kako je nakon kliničke smrti odbio hitnu operaciju i kasnije, zahvaljujući vjeri, doživio ozdravljenje, što je potkrijepio medicinskom dokumentacijom.
Ovaj sukob mišljenja ukazuje na dublju podjelu među vjernicima koji su odlučili ovu situaciju javno komentirati ispod objave slavonskobrodske župe i otvorio je raspravu o tome kako Crkva upravlja vjerskim sadržajem i propovjednicima u digitalnom dobu. Neki smatraju da Crkva ne pruža dovoljno duhovne podrške na lokalnoj razini, dok drugi kritiziraju njezino djelovanje tijekom pandemije COVID-19. Posebno se ističe kritika zatvaranja crkava i ograničavanja vjerskih obreda tijekom pandemije, što je dodatno narušilo povjerenje među vjernicima.
- Zatvorili ste crkve kad je bilo najpotrebnije, izbacili ste blagoslovljenu vodu, a sada napadate propovjednike koji nam vraćaju vjeru u Duha Svetoga. To je licemjerje!, ističe jedan od nezadovoljnika.
U svom obraćanju vjernicima, nadbiskup Đuro Hranić i kancelar vlč. Dario Hrga naglasili su da je važno osloniti se na osobe koje su unutar crkvenih struktura, odobrene i prepoznate kao odgovorne duhovne vođe. Smatraju da je potrebno izbjegavati duhovne obnove i seminare koje vode osobe bez crkvenog mandata, bez obzira na njihovu popularnost na društvenim mrežama ili na uspjehe koje tvrde da postižu.
Dok nadbiskupija pokušava zadržati autoritet i kontrolu nad vjerskim sadržajem, vjernici ostaju podijeljeni. Jedan dio tradicionalno pozdravlja jasno postavljena pravila Crkve, dok drugi smatraju da je Crkva izgubila kontakt s potrebama svojih vjernika i da se previše oslanja na formalnosti, umjesto da slijedi duh Isusa Krista i autentične duhovnosti. Kako će se ovaj sukob dalje razvijati, ostaje za vidjeti, no jedno je sigurno – propovjednici s velikom online pratnjom nastavljaju izazivati kontroverze unutar Crkve i među vjernicima.
PRETHODNA VIJEST
SLJEDEĆA VIJEST