insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

Preokret koji se godinama čekao: Više liječnika dolazi nego što odlazi

Autor: 035portal Datum objave: 03.01.2026. u 20:00

Preokret koji se godinama čekao: Više liječnika dolazi nego što odlazi

Nakon više od desetljeća kontinuiranog odlaska liječnika iz Hrvatske, prvi put se bilježi preokret koji bi mogao imati dugoročne posljedice i na zdravstveni sustav u Brodsko-posavskoj županiji. Prema najnovijim podacima Hrvatske liječničke komore, tijekom prošle godine u Hrvatsku se vratilo 65 liječnika, dok je 64 njih otišlo raditi u inozemstvo. Riječ je o simboličnoj, ali važnoj prekretnici – prvoj od ulaska Hrvatske u Europsku uniju 2013. godine u kojoj je broj povratnika nadmašio broj odlazaka.

Trend koji se godinama snažno osjećao i u Slavoniji, pa tako i u Brodsko-posavskoj županiji, napokon pokazuje znakove usporavanja. Još 2023. godine Hrvatsku je napustio 141 liječnik, a godinu kasnije gotovo stotinu. Ukupno je od ulaska u EU do danas iz zemlje otišlo oko 1600 liječnika, dok se njih 440 vratilo do početka ove godine. Drugim riječima, vratio se tek svaki četvrti, što jasno pokazuje razmjere kadrovskog gubitka s kojim se lokalne bolnice i domovi zdravlja još uvijek nose.

Iako Hrvatska liječnika komora ne iznosi razrađene podatke po svim županijama, stanje u Brodsko-posavskoj županiji godinama je obilježeno manjkom specijalista, preopterećenim timovima i dugim listama čekanja. Upravo zato svaka vijest o promjeni migracijskih trendova budi nadu da bi se i ovdje mogla osjetiti stabilizacija zdravstvenog sustava, osobito u manjim sredinama i ruralnim područjima.

Usporedba s drugim dijelovima zemlje pokazuje koliko su regionalne razlike izražene. Tako je, primjerice, iz Koprivničko-križevačke županije u inozemstvo otišlo 38 liječnika, a vratilo ih se osam, odnosno 20 posto. Na razini države stopa povratka iznosi oko 28 posto, što je osjetno više, ali i dalje daleko od dovoljnog da se nadoknade godine kadrovskog odljeva. Posebno zabrinjava podatak da se u Virovitičko-podravsku županiju dosad nije vratio nijedan liječnik koji je otišao raditi u inozemstvo.

Povećanje plaća u zdravstvenom sektoru očito je jedan od ključnih razloga zbog kojih se dio liječnika odlučuje na povratak, no pitanje radnih uvjeta, opterećenosti sustava i profesionalnog napredovanja ostaje otvoreno. Za Brodsko-posavsku županiju, koja se već dulje suočava s demografskim padom i manjkom medicinskog kadra, ovi su podaci tek prvi oprezni signal da bi dugogodišnji negativni trend mogao biti zaustavljen – ali još ne i preokrenut.

Hoće li se povratak liječnika s nacionalne razine preliti i na slavonske županije, pokazat će tek iduće godine. Za sada ostaje činjenica da se prvi put nakon dugo vremena broj odlazaka i povrataka izjednačio – a za regije poput Brodsko-posavske i to je već vijest koja budi nadu.


Radar
Proračunski trag vodi preko Save: Otkrili smo gdje je završilo više od 200.000 €!

Nakon što smo prije nekoliko tjedana objavili tekst "Grad nije dostavio p...

16.07.2026. u 12:30

Grad to su ljudi
Ovakve vijesti zaslužuju biti na naslovnicama. Evo i zašto.

Iza velikih priznanja često ne stoje direktorske fotelje ni zvučne titule, nego...

15.07.2026. u 17:30

Zabava
CMC 200 Slavonija Fest otkrio adute: Psihomodo Pop, Neda Ukraden, Marko Kutlić, Pero Galić...

Slavonski Brod i ove će godine biti domaćin CMC 200 Slavonija...

14.07.2026. u 19:41

Radar
32.502 €, Macanova agencija i PlusPortal: Je li Lemaić otvorila najveću priču ovog mandata?

Deseci tisuća eura javnog novca, jedna od najpoznatijih hrvatskih PR agencija, i...

14.07.2026. u 15:00

Radar
Županija odgovorila na Prkačinove optužbe: Nema nikakve sprege s Gradom, a DORH i USKOK nisu nam se ni obratili!

Nakon što je umirovljeni general i bivši saborski zastupnik Ante P...

14.07.2026. u 12:30

Priče
Bez mobitela, bez interneta i bez izlaska: Dan iza vrata Zajednice ´Susret´

Jutro. Za mene jedan običan radni dan koji ću danas provesti u Zajednici “...

13.07.2026. u 20:00

Radar
Zmije, krpelji i korov? Stanari traže da se hitno reagira

Kada smo prije nekoliko mjeseci pisali o zapuštenoj par...

13.07.2026. u 12:30

Zdravlje
Novi udar na pacijente: Nestalo pet važnih Plivinih lijekova

Farmaceutska kompanija Pliva prijavila je privremenu nestašicu čak pet li...

13.07.2026. u 10:00

Servisne informacije
Vraćaju li se prave ljetne vrućine? Prognoza donosi odgovor

Pred stanovnicima Brodsko-posavske županije tjedan je u znaku pravog ljeta. Od 1...

13.07.2026. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Godina 1928./29. godine

Aktualno je uređenje glavnog gradskog trga koji se sada imenom slavne Brođanke I...

12.07.2026. u 20:00

Priče
Najljepša ljetna priča stiže iz Bukovlja: Ovdje se grade male, ali velike pobjede

Dok većina djece ljetne praznike provodi bez školskih obveza i ustaljene...

11.07.2026. u 08:00

Grad to su ljudi
Prkačin: ´To što rade Duspara i ekipa oko Duspare, u sprezi sa Županijom, nisu prekršaji. To je kriminal.´

Teške optužbe na račun slavonskobrodske gradske vlasti odjeknule su u Pod...

10.07.2026. u 19:15

Udruge
David Kadić i Matej Dorić najbolji su orači Brodsko-posavske županije

Na parceli obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva Tomislava Blaževca u...

10.07.2026. u 17:30

Radar
Šok za tisuće građana: Hanžeković & Partneri šalju HRT opomene bez iznosa i datuma duga!

Dopisi odvjetničkih ureda, poslani u ime Hrvatske radiotelevizije, posljednjih s...

10.07.2026. u 15:00

Radar
Nikola Mostarkić povukao crtu: ´Zahtijevamo transparentnost. Vidjet ćete, bit će bolje od pijeska! ´

Pitanje termina za treninge mlađih kategorija ponovno je otvorilo raspravu o bud...

10.07.2026. u 12:30

Priče
Tihana Dročić kreće iz Nove Kapele po titulu Najuzornije hrvatske seoske žene

Brodsko-posavska županija i na ovogodišnjem, 26. Izboru Najuzornije hrvat...

10.07.2026. u 07:30

;