insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

Vatrogasci iscrpljeni: Prestanite paliti! Mi smo se danas dovoljno naradili i umorili!

Autor: 035portal Datum objave: 16.08.2024. u 20:00

Vatrogasci iscrpljeni: Prestanite paliti! Mi smo se danas dovoljno naradili i umorili!

Posljednjih dana općina Donji Andrijevci, ali i  i okolna područja svjedoče alarmantnom porastu broja požara na otvorenom, većinom uzrokovanih krajnje neodgovornim ponašanjem građana. Unatoč stalnim apelima i upozorenjima, dio stanovnika i dalje ne poštuje osnovne mjere opreza, ugrožavajući tako ne samo vlastitu sigurnost, već i sigurnost svojih susjeda i čitave zajednice.

Nakon jučerašnje intervencije u Sredancima, i daanas su vatrogasci iz općine Donji Andrijevci ponovno morali intervenirati zbog požara otvorenog prostora- i to dva puta unutar samo dva sata, ovoga puta u Starom Topolju.

- Ljudi, nemojte više paliti! Mi smo se danas dovoljno naradili i umorili... Vaši vatrogasci, poručili su putem društvenih mreža iscrpljeni vatrogasci nakon što su morali gasiti požar koji je mogao biti spriječen.

Situacija nije ništa bolja ni u susjednim općinama. Dana 12. kolovoza, na području općine Podcrkavlje, 75-godišnjak je na svom imanju zapalio suhe biljne ostatke, ali je zbog nepažnje i djelovanja vjetra vatra izmakla kontroli. Požar je zahvatio šire područje, uništio raslinje, voćnjake, vinograde, pa čak i dijelove šume. Srećom, nije bilo ozlijeđenih osoba, no šteta je značajna, a 75-godišnjaku sada prijeti kaznena prijava zbog dovođenja u opasnost života i imovine.

Još jedan primjer neodgovornog ponašanja zabilježen je istog dana na području općine Gornja Vrba, gdje je 35-godišnjak spaljivao korov u svom vrtu. Vatra mu je izmakla kontroli i proširila se na susjedne parcele, gdje je opožareno oko 200 kvadrata površine. Iako ni ovdje nije bilo ozlijeđenih osoba niti veće materijalne štete, ovaj incident je još jednom pokazao koliko brzo i neočekivano situacija može postati opasna.

Prije samo nekoliko dana, u blizini Sredanaca, došlo je do požara koji se proširio na parcelu od oko 1,2 hektara zasađenu stablima oraha. Iako nije bilo intervencije vatrogasaca, a šteta na stablima nije zabilježena, ovaj slučaj dodatno potvrđuje opasnosti koje prijete kada se ne poštuju propisi i mjere opreza. Nažalost, ovo nisu izolirani slučajevi. Požari otvorenih prostora i dalje se javljaju s alarmantnom učestalošću. 

Upozoravamo sve građane da je, prema Zakonu o zaštiti od požara, svaka fizička i pravna osoba, kao i tijela državne vlasti i jedinice lokalne samouprave, dužna poduzeti sve mjere opreza kako bi se spriječio nastanak požara. Neodgovornost i nepažnja mogu dovesti do ozbiljnih posljedica, uključujući kaznenu odgovornost za izazivanje požara i ugrožavanje života i imovine.

Vrijeme je da svi shvatimo ozbiljnost situacije. Požari nisu nešto što se može uzeti zdravo za gotovo. Svaki nepromišljeni čin može imati katastrofalne posljedice. Stoga, apeliramo na sve građane općine Donji Andrijevci i okolnih mjesta da prekinu s neodgovornim ponašanjem i pridržavaju se zakonskih propisa. Sigurnost naše zajednice ovisi o odgovornosti svakog pojedinca, stoga budimo odgovorni i pazimo jedni na druge.


Priče
Mladi bračni par iz Kruševice radi nešto što se danas rijetko viđa

U Kruševici, nedaleko od Slavonskog Broda, nedjeljna jutra za supružnike...

10.03.2026. u 12:30

Servisne informacije
Novo poskupljenje goriva

Od danas vozače u Hrvatskoj dočekuju više cijene goriva. Vlada je na sjed...

10.03.2026. u 07:30

Priče
Šok u vrtiću u Ruščici: Odgajateljica poslala dijete na spavanje u- zahod!

Posljednjih mjeseci kao danema kraja uznemirujućim vijestima iz...

09.03.2026. u 15:17

Servisne informacije
Toplije, ali promjenjivo- pogledajte kakav nas tjedan čeka

SLAVONSKI BROD – Nakon nekoliko promjenjivih dana početkom...

09.03.2026. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Kino Budainka

- To je nama bio centar svijeta. Za djecu s Budainke, Brlićke, Kellerove, dijela...

08.03.2026. u 20:00

Servisne informacije
Tisak gasi popularnu uslugu slanja paketa

Od 1. travnja TISAK gasi uslugu Tisak paket putem koje su građani na prodajnim...

08.03.2026. u 12:00

Zabava
Nevjerojatno: Video iz Župe Svete Obitelji postao viralni hit!

SLAVONSKI BROD – Da društvene mreže mogu biti prost...

08.03.2026. u 08:00

Radar
Navijači Marsonije razvili brutalne transparente: ´Pušite k...... masne´

SLAVONSKI BROD – Ono o čemu se u Slavonskom Brodu dugo šaputalo, po...

07.03.2026. u 20:00

Savjeti i trikovi
Telefonska prijevara: 79-godišnjakinja ostala bez 50.000 eura

Bez gotovo 50.000 eura ostala je 79-godišnjakinja s čakovečkog područja...

07.03.2026. u 16:00

Servisne informacije
Imate malu mirovinu? Mogli biste dobiti ovu pomoć

Ravnatelj Gradskog društva Crvenog križa Nova Gradiška, Dario Pauk...

06.03.2026. u 17:30

Servisne informacije
Tajna obuka carinika u Bregani

Riječ je o modulu „Pregled i pretraga osobnih vozila i autobusa“ te...

06.03.2026. u 10:00

Servisne informacije
A1 gasi 3G mrežu u Slavoniji

A1 Hrvatska će 9. ožujka na području Slavonije prestati s radom svoje 3G mreže....

05.03.2026. u 20:00

Radar
Svinjetina upola jeftinija od salate – tko tu koga hrani?

Cijena svinjetine u Hrvatskoj značajno je pala u odnosu na pro&s...

03.03.2026. u 20:00

Radar
Demanti iz Nikole Zrinskog 28: Nema kriminala, nema pretresa

Poštovana glavna urednice portala https://035portal.hr/ i na...

03.03.2026. u 18:14

Priče
Demanti iz Nikole Zrinskog 28: Nema kriminala, nema pretresa

Poštovana glavna urednice portala https://035portal.hr/ i...

03.03.2026. u 18:14

Koncerti
Nakon 13 godina – Čola se vraća u Brod! Jeste li spremni za spektakl u Tvrđavi?

Nakon punih trinaest godina, u Slavonski Brod vraća se ime koje ne t...

03.03.2026. u 17:30

;