Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u Hrvatskoj je dosad evidentirano 4130 slučajeva gripe.
"Riječ je o broju prijavljenih pacijenata oboljelih od gripe, stvarni su brojevi značajno veći, a u sljedećim tjednima očekuje se daljnji rast broja oboljelih. Sam plato može trajati od jednog do tri tjedna, a potom bi se broj oboljelih trebao početi smanjivati", rekla je u ponedjeljak epidemiologinja Goranka Petrović Hini. Vrhunac epidemije gripe očekuje se krajem siječnja.
Komplikacije
Kako ističu u HZJZ-u, trenutačno "kocirkuliraju" oba podtipa virusa gripe A, a sporadično se detektira i virus gripe B. Među subtipiziranim uzorcima pozitivnim na gripu A, posljednjih je tjedana veći udio virusa gripe A/H1N1.
Najveća stopa prijava gripe na 100 tisuća stanovnika bilježi se u Brodsko-posavskoj, Koprivničko-križevačkoj i Krapinsko-zagorskoj županiji, a najmanja je u Sisačko-moslavačkoj i Karlovačkoj županiji. U Gradu Zagrebu dosad je zaprimljeno 575 prijava, a u Brodsko-posavskoj 442 prijave. Sisačko-moslavačka županija nema ni jednu prijavu, a Karlovačka županija samo tri
. U Osječko-baranjskoj županiji prijavljena su 283 slučaja gripe, a u Vukovarsko-srijemskoj 30. Virovitičko-podravska županija imala je 19 prijavljenih zaraza gripom. "Među pristiglim prijavama gripe stopa incidencije je uobičajeno najveća u djece predškolske i školske dobi, a najniža u osoba u dobi od 65 godina i više", navodi HZJZ u svom izvješću. Zavod navodi i kako se uz sezonu gripe uobičajeno "povezuje tzv. višak smrti odnosno povećani broj umrlih u odnosu prema broju umrlih izvan sezone gripe". To je posljedica činjenice da je gripa u određenim rizičnim skupinama kao što su osobe u dobi od 65 godina i stariji te kronični bolesnici neovisno o dobi, češće praćena komplikacijama i smrtnim ishodom. Ove sezone prijavljena je jedna smrt zbog gripe i njezinih komplikacija, i to u Slavonskom Brodu.
COVID: 24 umrlih
Prema podacima Europskog centra za sprečavanje i suzbijanje bolesti, i u ostalim državama članicama EU-a bilježi se sporadična pojava oboljelih od gripe, a u laboratorijski potvrđenim uzorcima prevladava virus gripe tip A.
Iz HZJZ-a navode i kako se u Hrvatskoj bilježi postupni pad kretanja respiratornog sincicijskog virusa (RSV). Prema podatcima Referentnog laboratorijskog centra HZJZ za gripu i druge respiratorne viruse, dio uzoraka pozitivnih na RSV bio je najveći krajem studenoga i početkom prosinca. Sezona respiratornih virusa i dalje traje, te osim gripe, RSV i SARS-CoV-2, cirkulira niz drugih virusa poput virusa parainflunece, rinovirusa, adenovirusa, humanog metapneumovirusa i "običnih" koronavirusa, upozorava epidemiologinja Petrović.
Prema podatcima Nacionalnog stožera civilne zaštite od ponedjeljka, u Hrvatskoj je u 24 sata zabilježeno 36 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a umrle su 24 osobe. Broj aktivnih slučajeva COVID-19 je 1415, među njima je 589 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je 31 na respiratoru. Od početka pandemije ukupno je zabilježeno 1.265.530 osoba s koronavirusom, od kojih je 17.706 umrlo.
Dijana Pavlović/ Glas Slavonije
U svijetu u kojem se pažnja mjeri u sekundama, a priče se svode na sadržaje od 1...
27.07.2025. u 11:00
Zagreb, 25. srpnja 2025. – Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga...
27.07.2025. u 08:00
Ulica Vida Došena u Slavonskom Brodu nedavno je zasjala u novom ruhu &nda...
26.07.2025. u 20:00
Slavonski Brod, 26. srpnja 2025. – Iako se ljeto nastavlja punim intenzite...
26.07.2025. u 13:39
Dok se bageri probijaju kroz sportske terene, a prašina ru&...
25.07.2025. u 18:00
Dok se asfalt još uvijek dimi od prethodnih dana kada su temperature prel...
25.07.2025. u 10:00
Kaufland i domaći proizvođač Gala d.o.o. iz Bjelovara iz prodaje su povukli tri...
25.07.2025. u 08:00
SLAVONSKI BROD – Jedan od najočekivanijih eno-gastro događaja ljeta vraća...
24.07.2025. u 20:00
Dolaskom lijepog vremena na prometnicama u nadležnosti rada Policijske uprave br...
24.07.2025. u 12:00
SLAVONSKI BROD – Grad Slavonski Brod nastavlja s ulaganjima u komunalnu in...
24.07.2025. u 10:00
Iz malog mjesta Podgajci Podravski stiže priča koja topi i najtvrđ...
23.07.2025. u 20:00
U vremenu u kojem pametni telefoni postaju gotovo obavezni rekvizit svakog djete...
23.07.2025. u 18:00
Malino – Danas oko 12:42 sati, u Ulici Matije Gupca 65, u naselju Malino (...
22.07.2025. u 13:56
NOVA GRADIŠKA – Dvojica neustrašivih bajkera iz Nove Gradi&s...
22.07.2025. u 10:00
SLAVONSKI BROD – Na prostoru Dječjeg vrtića „Pčelica&l...
22.07.2025. u 08:00
SLAVONSKI BROD – Na adresu redakcije stigla je još jedna fotografij...
21.07.2025. u 18:00