Politika

Lokalni čelnici EU-a: poboljšati, a ne zamijeniti kohezijsku politiku vrijednu 637 milijardi eura

Hrvatskoj je za financijsko razdoblje 2014. – 2020. iz ESI fondova dodijeljeno 10,7 milijardi eura, što iznosi 2529 eura po stanovniku.

Autor: 035portal Datum objave: 12.10.2016. u 22:25


 Stotine lokalnih i regionalnih čelnika uključujući i župana Brodsko-posavske županije Danijela Marušića, sastalo se u Bruxellesu 10. listopada uz prisutnost vodećih čelnika EU-a čime je započeo 14. Europski tjedan regija i gradova (EWRC).Pod naslovom „Regije i gradovi za održiv i uključiv rast" i u zajedničkoj organizaciji Europskog odbora regija (OR) i Europske komisije, najveće događanje o regionalnom razvoju još jednom je okupilo nekoliko tisuća osoba koje su sudjelovale u 130 radionica i više od 150 lokalnih događanja diljem Europe.

Tijekom rasprave na visokoj razini, članovi OR-a, kao političke skupštine lokalnih i regionalnih čelnika EU-a, naglasili su hitnu potrebu za boljim političkim vodstvom, jednostavnijim propisima EU-a i većom fleksibilnošću u cilju premošćivanja investicijskog jaza od 50 milijardi eura, hvatanja u koštac s regionalnim nejednakostima i stvaranja usklađenije i inovativnije Europe. Glavna tema rasprave bila je kako poboljšati korištenje sredstava iz strukturnih fondova (ESIF) vrijednih 454 milijarde eura, čemu treba pridodati sufinanciranje država članica u iznosu od 183 milijarde eura za razdoblje 2014. – 2020.

Tijekom svog uvodnog govora predsjednik Europskog odbora regija Markku Markkula istaknuo je da, ako se žele savladati ovi veliki izazovi, Europa treba biti svjesna svojih nedostataka i zajedničkim snagama iznaći zajedničke odgovore. „Želimo li premostiti investicijski jaz od 50 milijardi eura i osigurati otvaranje radnih mjesta i ostvarivanje rasta za sve, trebamo biti iskreni i pragmatični.Europi je potrebna inovativna kohezijska politika, ali trebamo stati na kraj suviše složenim propisima EU-a i smanjiti troškove provedbe.Kako bi ovo ulaganje od 637 milijardi eura ispunilo očekivanja, potrebno je da EU i nacionalne vlade ubrzaju provedbu kohezijske politike i izradu odvažne strategije radi usklađenosti s drugim izvorima financiranja, poput Europskog fonda za strateška ulaganja (EFSU), od čega bi koristi imale sve države, regije i gradovi.Kohezijska politika i Plan ulaganja za Europu temelje se na jedinstvenim, ali ne i oprečnim pristupima.Trebaju se međusobno nadopunjavati i djelovati u sinergiji."

Članovi OR-a i čelnici EU-a vodili su žustru raspravu o mogućem obustavljanju financiranja iz europskih strukturnih i investicijskih fondova za Španjolsku i Portugal kao posljedici nedovoljnog ulaganja napora nacionalnih vlada u pogledu smanjivanja deficita. Španjolski i portugalski članovi izrazili su duboku zabrinutost koju također dijele lokalni čelnici i zastupnici u EP-u iz cijele Europe.

Raspravljalo se i o načinima pojednostavljivanja kohezijske politike s naglaskom na posebna poboljšanja predložena u mišljenju koje je izradio Petr Osvald (CZ/PES). O tom mišljenju glasovat će se na plenarnom zasjedanju OR-a 11. listopada.

Hrvatskoj je za financijsko razdoblje 2014. – 2020. iz ESI fondova dodijeljeno 10,7 milijardi eura, što iznosi 2529 eura po stanovniku. Kada se tome pridoda nacionalni doprinos od 1,9 milijardi eura, Hrvatska raspolaže ukupnim proračunom od 12,6 milijardi eura koje će se uložiti u razna područja, kao što su istraživanje i inovacije, zapošljavanje, obrazovanje, socijalna uključenost, javna administracija, civilno društvo, infrastruktura i zaštita okoliša.

Povodom otvaranja Europskog tjedna regija i gradova župan Dubrovačko-neretvanske županije i član Odbora regija Nikola Dobroslavić osvrnuo se na aktualna pitanja kohezijske politike te je izjavio: „Pozdravljam inicijativu Europske komisije o pojednostavljenju postupka provedbe Europskih strukturnih i investicijskih fondova, kao i pokretanje rasprave o tom pitanju. Činjenica je da postupci korištenja ESI fondova iz godine u godinu postaju sve složeniji, čime ti fondovi postaju teže dostupni, unatoč tome što predstavljaju temeljni alat kohezijske politike – jedne od ključnih politika EU-a. Smatram da lokalnim i regionalnim vlastima – koje su često krajnji korisnici ovih fondova – a posebno onima s bogatim vlastitim iskustvom treba dati priliku da aktivno sudjeluju u postupku pojednostavljenja. Kohezijska politika mora postati učinkovitija, a to se može postići prvenstveno boljim korištenjem strukturnih i investicijskih fondova.”


1100 €, staž i prednost pri zapošljavanju- evo što donosi temeljna vojna obuka
Hrvatska
1100 €, staž i prednost pri zapošljavanju- evo što donosi temeljna vojna obuka

Nakon gotovo dva desetljeća pauze, temeljno vojno osposobljava...

05.06.2025. u 13:00

Političke karte ponovno se miješaju – sve oči uprte u Tvrđavu!
Grad Slavonski Brod
Političke karte ponovno se miješaju – sve oči uprte u Tvrđavu!

SLAVONSKI BROD – Novi saziv Gradskog vijeća Grada Slavonskog Broda konstit...

04.06.2025. u 12:00

Duspara zahvalio biračima: Nastavimo zajedno stvarati Grad koji plovi
Grad Slavonski Brod
Duspara zahvalio biračima: Nastavimo zajedno stvarati Grad koji plovi

SLAVONSKI BROD – Grad Slavonski Brod i dalje ostaje pod vodstvom Mirka Dus...

02.06.2025. u 14:00

Duspara  i Marušić pomeli konkurenciju! Evo tko je ostao bez stolice-  donosimo sve rezultate!
Županija
Duspara i Marušić pomeli konkurenciju! Evo tko je ostao bez stolice- donosimo sve rezultate!

U drugom krugu lokalnih izbora održanom u nedjelju, 1. lipnja 2025., građani Bro...

01.06.2025. u 20:13

Biramo tko će odlučivati umjesto nas – ako ostanemo kod kuće!
Županija
Biramo tko će odlučivati umjesto nas – ako ostanemo kod kuće!

SLAVONSKI BROD – Nedjelja je, 1. lipnja 2025., a građani Brodsko-posavske...

01.06.2025. u 08:00

Gradski stanovi postali politička nagrada? Tekić traži objavu svih ugovora!
Lokalni izbori 2025
Gradski stanovi postali politička nagrada? Tekić traži objavu svih ugovora!

SLAVONSKI BROD – Umjesto očekivanog sučeljavanja kandidata za gradonačelni...

29.05.2025. u 18:00

Tko je Josip Vidaković – kandidat koji je ozbiljno poljuljao općinsku vlast u Garčinu?
Lokalni izbori 2025
Tko je Josip Vidaković – kandidat koji je ozbiljno poljuljao općinsku vlast u Garčinu?

Tko je Josip Vidaković – kandidat koji je ozbiljno poljuljao općinsku vlas...

28.05.2025. u 12:00

Vrpolje reklo zbogom HDZ-u – je li Bukovlje sljedeće?
Županija
Vrpolje reklo zbogom HDZ-u – je li Bukovlje sljedeće?

Iako je sve mirisalo na kraj izborne utrke, Bukovlje ipak ide u drugi krug. Nako...

26.05.2025. u 08:00

Slučajno ili strateški? Lemaić i Pudić bez podrške, ali s efektom
Županija
Slučajno ili strateški? Lemaić i Pudić bez podrške, ali s efektom

Pred Slavonskim Brodom je odluka – u drugom krugu lokalnih izbora građani...

23.05.2025. u 12:00

Kad postotci varaju: Evo kako izgleda popularnost koja se topi
Županija
Kad postotci varaju: Evo kako izgleda popularnost koja se topi

Ako bi se lokalni izbori u Brodsko-posavskoj županiji 2025. mogli sažeti u jednu...

20.05.2025. u 08:00

Samo u Garčinu: Optuženi zbog krađe izbora – opet nadgledaju glasanje!
Općine
Samo u Garčinu: Optuženi zbog krađe izbora – opet nadgledaju glasanje!

  Općina Garčin, sa svega 4000 stanovnika, i ove je godi...

19.05.2025. u 15:00

Mladi inženjer srušio veterana: Ovo je najveće iznenađenje izbora
Općine
Mladi inženjer srušio veterana: Ovo je najveće iznenađenje izbora

Dok su se u većini općina lokalni izbori 2025. odvijali po poznatom obrascu, s o...

19.05.2025. u 10:00

Tko i zašto podmeće listiće? Prljava borba za načelničku fotelju
Hrvatska
Tko i zašto podmeće listiće? Prljava borba za načelničku fotelju

Na dva biračka mjesta u općini Vrpolje i jednom u Bukovlju ponovit će se izbori...

19.05.2025. u 08:08

Sada je i službeno- ovo su konačni rezultati izbora!
Županija
Sada je i službeno- ovo su konačni rezultati izbora!

Sinoć smo, odmah nakon zatvaranja birališta, kao prvi u regiji objavili p...

19.05.2025. u 07:10

Izbori su gotovi, ali drama tek počinje: Tko će s kim u savez?
Županija
Izbori su gotovi, ali drama tek počinje: Tko će s kim u savez?

Iako svi glasovi još nisu prebrojani, preliminarni rezultati lokalnih izb...

18.05.2025. u 21:47

Ovo su svi novi (i stari) načelnici općina u Brodsko-posavskoj županiji
Županija
Ovo su svi novi (i stari) načelnici općina u Brodsko-posavskoj županiji

U 21 sat na stranici izbori.hr objavljeni su privremeni rezultati lokalnih izbor...

18.05.2025. u 21:33

;