Politika

Ministar Tolušić: Županije su nosioci razvoja i imaju kapacitete za pripremu i realizaciju projekata

Županije su nosioci regionalnoga razvoja i pokazalo se do sada da imaju kapacitete za pripremu i realizaciju projekata.

Autor: 035portal Datum objave: 23.09.2016. u 20:08


 omislav Tolušić, ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije, u intervjuu za Newsletter Hrvatske zajednice županija govori o obimu i dinamici prijavljivanja županijskih projekata na fondove EU, problemima na koje županije pritom nailaze i potezima koje Ministarstvo poduzima kako bi se oni uklonili.

Možete se osvrnuti na dosadašnju dinamiku prijavljivanja županijskih projekata na fondove Europske unije.

Županije su nosioci regionalnoga razvoja i pokazalo se do sada da imaju kapacitete za pripremu i realizaciju projekata. Činjenica je da imamo puno pripremljenih projekta na lokalnoj i regionalnoj razini, ali zbog prijašnjeg nedostatka komunikacije i koordinacije mnogi se još nisu realizirali. Upravo iz tog razloga, uveli smo redovite sastanke s regionalnim koordinatorima i predstavnicima županija kako bi nastavili jačati partnersku suradnju i koordinaciju, a sve s ciljem veće apsorpcije EU sredstava. Također, uspostavili smo Bazu projekata koja sadržava sve ključne podatke o projektima regionalnoga razvoja, od faze projektne ideje pa sve do provedbe. Svrha je Baze projekata da se na jednom mjestu objedine svi razvojni projekti koji su u planu i provedbi da bi se integracijom s drugim sustavima i analizom stanja u pripremi optimizirala apsorpcija sredstava u dužem vremenskom razdoblju te pratilo i potpomagalo lokalnu zajednicu u pripremi projekata koji imaju potencijal za sufinanciranje iz EU, odnosno iz drugih izvora sufinanciranja.

Osim toga, kontinuirano radimo na pojednostavljenju procedura i sustava upravljanja i kontrole EU fondova kako bi došlo do povećanja apsorpcije raspoloživih sredstava. Pojednostavljenje procedura je nešto na čemu treba raditi kontinuirano i zato taj proces traje i trajat će dok god ne osiguramo našim građanima sustav koji im neće zadavati glavobolju; da nam prijavitelji ne odustaju već u startu zbog komplicirane procedure, nego da svoje vrijeme i trud usmjere prema osmišljavanju i pisanju dobrih projekata.

Kao odgovor na potrebe ulaganja u kapacitete za pripremu i provedbu projekata na lokalnoj razini i ciljano korištenje sredstava tehničke pomoći, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova EU kao Upravljačko tijelo OPKK pokrenulo je Poziv za iskaz interesa Regionalnim koordinatorima za dodjelu bespovratnih sredstava iz Prioritetne osi 10 - Tehnička pomoć Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. vrijednog 31,5 milijuna kuna. Aktivnosti koje se mogu financirati u okviru ovoga su: savjetodavna podrška za pripremu i provedbu projekata, informativno-edukacijske aktivnosti za (potencijalne) prijavitelje i korisnike i jačanje kapaciteta regionalnih koordinatora. Poziv adresira kapacitete na lokalnoj razini za pripremu i provedbu kvalitetnih projekata, i svrha mu je povećati korištenje dostupnih sredstava ESI fondova.

Navedena ulaganja idu u smjeru da dionike na regionalnoj razini osposobe za potencijalno sudjelovanje u upravljanju regionalnim OP-ovima u budućoj financijskoj perspektivi 2021.-2028. Vrlo bitno je i spomenuti da je Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije ove godine osiguralo općinama, gradovima i županijama 135 milijuna kuna za pomoć pri provedbi EU projekata putem Fonda za sufinanciranje provedbe EU projekata na lokalnoj i regionalnoj razini. Fond je uspostavljen 2015. godine, a sredstva su bespovratna i namjenska te se usmjeravaju za financiranje vlastitog učešća korisnicima na lokalnoj i regionalnoj razini koji imaju sklopljen Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava iz fondova EU za programska razdoblja 2007.-2013. i 2014.-2020. Udio sredstava za sufinanciranje vezuje se uz indeks razvijenosti jedinice lokalne, odnosno regionalne samouprave prema mjestu ulaganja.

Koji su projektni planovi u budućnosti te koji je njihov značaj za zajednicu?

U ovoj godini napravljen je stvarno ogroman posao zahvaljujući predanom radu svih ljudi koji rade u sustavu kao i korisnika. Važno je naglasiti da je Hrvatska samo u prvih šest mjeseci 2016. godine povukla 660 milijuna eura iz fondova Europske unije što je veliki uspjeh kada se uzme u obzir da je prethodnim godinama povukla svega 558 milijuna eura u cijeloj 2015. i 548 milijuna eura u 2014. godini.

Ono što mogu izdvojiti kada govorimo o natječajima i projektima, u ovo kratko vrijeme uspjeli smo potpisati ugovor za željezničku prugu Dugo Selo – Križevci, objavljen je natječaj za Pelješki most, dva velika natječaja za poduzetnike u vrijednosti većoj od 1,2 milijarde kuna, uključujući još dodatnih 250 milijuna kuna za mikro i malo poduzetništvo kroz E-impuls, potpisano je osam ugovora za izgradnju i obnovu studentskih domova, objavljeno je sedam novih natječaja u zdravstvu, školstvu i socijali ukupne vrijednosti oko 2 milijarde kuna.

Naravno da se tu nećemo zaustaviti. Radi se na pripremi natječaja u području gospodarstva, poduzetništva, energetske učinkovitosti, zaštiti okoliša, ruralnog razvoja, a moj tim i ja potrudit ćemo se da ti natječaji budu objavljeni u što kraćem roku, ali i da budu što je više moguće prilagođeni potrebama naših građana. Htio bih još jednom naglasiti da su naša vrata svima otvorena i da ćemo učiniti sve što možemo da iskoristimo potencijal županija kako bi što više projekata bilo financirano, jer novaca ima više nego dovoljno za sve projekte.


Županijski vijećnici progovorili o dimu – danima nakon što je prekrio grad!
Županija
Županijski vijećnici progovorili o dimu – danima nakon što je prekrio grad!

SLAVONSKI BROD – Požar na deponiji u Bosanskom Brodu, koji je izbio 4. srp...

16.07.2025. u 18:00

Sabor se povlači, zakoni ostaju: Što će vrijediti od 1. kolovoza?
Hrvatska
Sabor se povlači, zakoni ostaju: Što će vrijediti od 1. kolovoza?

ZAGREB – Hrvatski sabor danas završava proljetno zasjedanje, a zast...

15.07.2025. u 20:00

Marušić stao pred premijera: Građani Brodsko-posavske imaju pravo znati što dišu – i pravo disati bez straha
Županija
Marušić stao pred premijera: Građani Brodsko-posavske imaju pravo znati što dišu – i pravo disati bez straha

ZAGREB / SLAVONSKI BROD – Već dvanaest dana stanovnici Brodsko-posavske žu...

15.07.2025. u 16:38

Do 3.500 eura pomoći za stan ili kuću – evo tko ima pravo!
Županija
Do 3.500 eura pomoći za stan ili kuću – evo tko ima pravo!

SLAVONSKI BROD – Brodsko-posavska županija odlučila je k...

12.07.2025. u 11:00

HDZ traži novog vođu: Tko će preuzeti gradsku organizaciju?
Županija
HDZ traži novog vođu: Tko će preuzeti gradsku organizaciju?

Nova Gradiška – Kako neslužbeno doznajemo, predsjednica Gradskog od...

10.07.2025. u 16:00

Gradonačelnik napokon priznao – gradski vrtići godinama funkcionirali mimo zakona, roditelji ogorčeni, djeca isključena
Grad Slavonski Brod
Gradonačelnik napokon priznao – gradski vrtići godinama funkcionirali mimo zakona, roditelji ogorčeni, djeca isključena

U emisiji „Gradskih 60 minuta“ na Radio Brodu, gradonačelnik Mirko D...

10.07.2025. u 12:00

Mjere koje mijenjaju živote: Grad zapošljava i pomaže najranjivijima
Grad Slavonski Brod
Mjere koje mijenjaju živote: Grad zapošljava i pomaže najranjivijima

Grad Slavonski Brod i u 2025. godini nastavlja s provedbom mjera kojima se omogu...

09.07.2025. u 18:00

Dobro dijete na Božjem pravcu, to se rađa samo u Žeravcu!
Grad Slavonski Brod
Dobro dijete na Božjem pravcu, to se rađa samo u Žeravcu!

Da hrvatski političari, vođe i kraljevi završe u stihovima – znamo...

08.07.2025. u 16:00

Novi zamah za zapadni dio županije: Ministarstvo dodijelilo sredstva za projekte u Okučanima, Dragaliću i Cerniku
Županija
Novi zamah za zapadni dio županije: Ministarstvo dodijelilo sredstva za projekte u Okučanima, Dragaliću i Cerniku

OKUČANI – Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstv...

05.07.2025. u 20:00

Ispričavamo se županu Marušiću: Objavili smo netočnu informaciju
Županija
Ispričavamo se županu Marušiću: Objavili smo netočnu informaciju

U članku objavljenom na portalu 035portal.hr dana 3. srpnja 2025. godine u 14:00...

03.07.2025. u 15:21

Brodsko-posavska županija pomaže parovima da postanu roditelji – evo kako do 1.500 eura!
Županija
Brodsko-posavska županija pomaže parovima da postanu roditelji – evo kako do 1.500 eura!

SLAVONSKI BROD – Brodsko-posavska županija i u 2025. god...

02.07.2025. u 16:00

´Sustav ne funkcionira, ali svi se prave da je sve u redu´– Tekić ne štedi gradske vlasti
Grad Slavonski Brod
´Sustav ne funkcionira, ali svi se prave da je sve u redu´– Tekić ne štedi gradske vlasti

Rezultati upisa u gradske vrtiće u Slavonskom Brodu još uvijek nisu objav...

01.07.2025. u 17:00

Županija rekla DOSTA! Bez rezultata – nema sredstava za sport!
Županija
Županija rekla DOSTA! Bez rezultata – nema sredstava za sport!

SLAVONSKI BROD – „Ukoliko Zajednica želi nastaviti primati sredstva...

30.06.2025. u 14:00

Učiteljica i političarka pod paljbom: Tko se zapravo ´prodao´?
Županija
Učiteljica i političarka pod paljbom: Tko se zapravo ´prodao´?

SLAVONSKI BROD – Kad lokalni portal koji se godinama financira gotovo iskl...

24.06.2025. u 18:00

Desnica se budi? Marina Logarušić najavljuje veliki politički zaokret!
Hrvatska
Desnica se budi? Marina Logarušić najavljuje veliki politički zaokret!

Intervju preuzet iz Glasa Slavonije Nakon više od 160...

24.06.2025. u 12:00

Brodski scenarij po starom receptu: Pretrčavanje, fotelje i razočarani birači
Županija
Brodski scenarij po starom receptu: Pretrčavanje, fotelje i razočarani birači

SLAVONSKI BROD – U ponedjeljak ujutro održana je prva sjednica novog saziv...

23.06.2025. u 17:59

;