Sindikati javnih i državnih službi prihvatili su Vladinu ponudu o sklapanju dodatka Temeljnom kolektivnom ugovoru (TKU), čime će osnovica u tom sektoru već od listopada porasti za pet posto, a dogovoreni su i veći iznosi božićnice i uskrsnica.
Deset od jedanaest reprezentativnih sindikata javnih službi te Sindikat policije Hrvatske u ime državnih službi, prihvatili su ponudu Vlade i pristupit će potpisivanju dodatka III. TKU-a. Novim dodatkom sindikati su s Vladom dogovorili rast osnovice za pet posto u javnim i državnim službama. Ugovoren je povećan iznos božićnice, koja će sada iznositi 300 eura, a prvi put u Kolektivni ugovor ušla je i uskrsnica u iznosu od 100 eura. Vlada je svoju konačnu ponudu sindikatima predstavila prošlog petka. Ponudu su prihvatili svi sindikati koji su sudjelovali u pregovorima, osim Sindikata zaposlenika u hrvatskom školstvu Preporod, no njegovo odbijanje neće utjecati na potpisivanje dodatka TKU-a.
"Već na plaći za listopad vidjet će se povišenje osnovice za pet posto", istaknuo je predsjednik Sindikata policije Hrvatske Dubravko Jagić. No dogovor sa sindikatima postignut je zapravo na obećanju da će pravi rast plaća ići kroz novu Uredbu o koeficijentima, koja bi trebala na snagu stupiti najkasnije do 1. ožujka sljedeće godine. Jagić je najavio da će se nastaviti razgovori o rastu terenskog dodatka i dnevnica za policijske službenike, a osjetno povećanje plaća u državnim službama očekuje kroz novi Zakon o plaćama i uredbu o koeficijentima. Još tijekom pregovora o novom dodatku TKU sindikati državnih službi najavili su da im je pravi prioritet novi Zakon o plaćama i uredba o koeficijentima. Od Vlade su dobili jamstva da će se najavljenim povećanjem koeficijenata kroz Zakon o plaćama ispraviti nepravde i izjednačiti koeficijenate s onima u javnim službama. Predsjednik Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske Stjepan Topolnjak istaknuo je da su, uz povećanje osnovice, božićnice i uskrsnicu, izborili i da regres postane sastavni dio kolektivnog ugovora.
U kolektivni ugovor ušao je i dogovor između Vlade i sindikata da se, ako nova uredba o koeficijentima ne bude donesena do 1. ožujka iduće godine, otvore novi pregovori o osnovici. Ponudu je prihvatio i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja, izvijestili su u priopćenju i poručili kako očekuju da ih Vlada u što kraćem roku upozna s novim sustavom koeficijenata u znanosti i visokom obrazovanju.
"Nužan je rast koeficijenata svih radnih mjesta u sustavu, pri čemu ćemo poseban naglasak staviti na rast plaća mladih, a nećemo dopustiti ni daljnje zanemarivanje najiskusnijih u sustavu, od kojih se očekuje da implementiraju brojne reforme", poručio je glavni tajnik sindikata Matija Kroflin. Dio sindikata proveo je referendumsko izjašnjavanje članova o ponudi Vlade. Ponuda nije bila dovoljno primamljiva jedino članovima sindikata Preporod, čijih ju 64 posto članova nije prihvatilo. H
Saborski zastupnici idućeg tjedna trebali bi glasati o Zakonu o obrani i Zakonu...
14.10.2025. u 12:30
oditelji u Novoj Gradiški ponovno su suočeni s istim problemom – u...
10.10.2025. u 15:00
Nakon završetka arheoloških istraživanja na lokaciji Dječjeg vrtić...
10.10.2025. u 12:30
Na Svjetski dan dostojanstvenog rada, koji se obilježava svake godine 7. listopa...
09.10.2025. u 12:30
SLAVONSKI BROD – U gradu u kojem se karijere ne završavaju otkazom,...
07.10.2025. u 15:00
SLAVONSKI BROD – Današnja sjednica Gradskog vijeća Grada Slavonskog...
07.10.2025. u 12:31
U velikoj korupcijskoj aferi povezanoj sa zlouporabom sredstava iz fondova Europ...
06.10.2025. u 19:31
SLAVONSKI BROD – Dvije godine nakon donošenja izmjena Prostornog pl...
06.10.2025. u 17:30
SLAVONSKI BROD – Ova priča, koja je u nacionalnim medijima objavljena 3. l...
06.10.2025. u 10:00
SLAVONSKI BROD – Subotnje prijepodne na gradskoj tržnici imalo je neuobiča...
05.10.2025. u 12:00
SLAVONSKI BROD – Vlada Republike Hrvatske imenovala je Brođanina Mladena B...
04.10.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD – Da politička zrelost u Brodu još nije stigla ni...
04.10.2025. u 12:00
Hrvatska policija dobila je visoke ocjene iz Europske unije zbog, kako je istakn...
02.10.2025. u 07:26
U ponedjeljak, 6. listopada 2025., u 9 sati, u Velikoj vijećnici Gradske uprave...
01.10.2025. u 12:30
Koalicija Promijeni (HSS–HSLS–HSP) nastavlja s praksom tjednih prozi...
24.09.2025. u 10:00
Svečanim postrojavanjem, misom zadušnicom i polaganjem vijenaca u...
21.09.2025. u 16:00