Naslovna / Parlamentarni izbori / Daljinsko grijanje Slavonskog Broda? Predstavljen plan za korištenje otpadne topline

GRAD SLAVONSKI BROD

Daljinsko grijanje Slavonskog Broda? Predstavljen plan za korištenje otpadne topline

Daljinsko grijanje Slavonskog Broda? Predstavljen plan za korištenje otpadne topline
Portal035
  • 2024-08-30 20:00:00

U Velikoj vijećnici grada Slavonskog Broda, jučer je direktor Brod Plin d.o.o., Dalibor Bukvić, predstavio konceptualno rješenje korištenja otpadne topline iz uređaja za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) pomoću dizalice topline za potrebe daljinskog grijanja grada. Ovo inovativno rješenje dio je šireg napora da se grad i njegova infrastruktura prilagode europskom zelenom planu, koji ima za cilj postići klimatsku neutralnost do 2050. godine.



U okviru europskog zelenog plana, poseban fokus stavljen je na osiguravanje čiste, cjenovno pristupačne i sigurne energije. S obzirom na to da 75% emisija stakleničkih plinova u EU dolazi iz upotrebe i proizvodnje energije, dekarbonizacija energetskog sektora ključna je za postizanje klimatski neutralnog EU-a. EU stoga poduzima niz mjera, uključujući reviziju postojećih zakona o energetskoj učinkovitosti i obnovljivim izvorima energije, s ciljevima za 2030. godinu.



Projekt „Konceptualnog rješenja korištenja otpadne topline iz UPOV-a pomoću dizalice topline“ sufinanciran je sredstvima programa LIFE Europske unije, kroz projekt D2Heat, te je već podijeljen u tri faze razvoja. Prva faza obuhvaća naselja kralja Tomislava, Mikrorajon, Andrija Hebrang, Vatrenku i Lutvinku; druga faza fokusira se na kotlovnicu Slavonija, dok treća faza uključuje Centar 2, 4 i 6.



- Ovaj projekt je od izuzetnog značaja za naš grad jer je sukladan Revidiranoj direktivi o energetskoj učinkovitosti. Već od 2028. godine, bit će potrebno da dio proizvodnje toplinske energije dolazi iz obnovljivih izvora. Trenutno radimo na studiji izvodljivosti integracije obnovljivih izvora energije u sustav daljinskog grijanja Slavonskog Broda, također financiranoj sredstvima EU, izjavio je Bukvić.



Prednosti projekta su višestruke: stabilna cijena energije tijekom perioda od 25 godina, smanjenje emisija CO2 za 5.500 tona godišnje ili 93%, te značajno smanjeni troškovi grijanja u usporedbi s grijanjem na prirodni plin. Kroz modernizacijski fond, financiranje projekta osigurano je u minimalnom iznosu od 60%, a za ostatak investicije dostupna su sredstva s povoljnim kamatama.



- Izgradnjom CTS Brod, omogućit ćemo priključenje i drugih zgrada na toplinski sustav, a uz to ćemo moći iskoristiti geotermalne i solarne potencijale , dodao je Bukvić.



Grad Slavonski Brod ovim korakom pokazuje svoju posvećenost zelenoj tranziciji i održivom razvoju, što ga stavlja na kartu gradova koji ozbiljno shvaćaju klimatske izazove i prilike, poručuju iz Gradske uprave.