U vojarnu "123. brigade HV" u Požegi jučer je stiglo 181 mladić i djevojka kako bi započeli Dragovoljno vojno osposobljavanje u sklopu 43. naraštaja. Prema priopćenju Ministarstva obrane (MORH), povećan interes mladih za vojni poziv evidentan je kroz ovaj najnoviji ciklus obuke.
Bojna za temeljnu vojnu obuku, koja djeluje unutar Središta za obuku pješaštva i oklopništva Zapovjedništva za obuku i doktrinu HKoV-a, započela je treći ovogodišnji ciklus Dragovoljnog vojnog osposobljavanja. Obuka za časnike, doktore medicine i stipendiste zrakoplovne tehničare, koja se provodi prema skraćenom programu, započela je već 14. kolovoza i trajat će do 30. kolovoza 2024. godine. Danas započinje osposobljavanje za ročnike po redovnom programu, koje će trajati do 11. listopada.
Od ukupno 181 ročnika, 154 je pristupilo obuci po redovnom programu, među kojima je 14 djevojaka, dok je skraćeni program upisalo 27 kandidata, uključujući devet djevojaka. MORH ističe da je ovo najveći odaziv u ovoj godini, što potvrđuje sve veći interes mladih za vojnu karijeru.
Ministarstvo obrane naglašava da sve više mladih prepoznaje prednosti vojne karijere, uključujući stjecanje novih vještina i iskustava. Povećanje materijalnih prava i uvjeta života i rada također je značajan faktor u privlačenju mladih. Naime, plaće vojnog osoblja povećane su ove godine u prosjeku za 30 posto, dok su dnevnice pripadnicima Oružanih snaga u inozemnim operacijama i aktivnostima porasle također za 30 posto. Naknade za Dragovoljno vojno osposobljavanje povećane su s 700 na 900 eura mjesečno.
Promocija vojnog poziva „Postani hrvatski vojnik“, održana 15. lipnja u Osijeku, dodatno je motivirala dio novih ročnika da se prijave na osposobljavanje. MORH planira nastaviti s organiziranjem takvih promotivnih akcija diljem Hrvatske, kako bi što više mladih upoznali s mogućnostima koje nudi vojna karijera.
Među ročnicima, liječnica Milijana Danilović, specijalistica opće kirurgije, izrazila je ponos što je dio ove obuke i interes za stjecanje novih znanja koja će implementirati u svoje dosadašnje iskustvo. Ročnica Mateja Maleš, koja se prijavila na osposobljavanje zbog svog interesa za vojne teme razvijenog tijekom studija sociologije, istaknula je želju za časnim služenjem domovini. Zrakoplovni tehničar Dominik Konestabo također je naglasio kako vidi vojnu karijeru kao priliku za daljnji razvoj i stjecanje novih iskustava.
Josip Bilandžić, jedan od ročnika, izjavio je da se prijavio na osposobljavanje zbog osjećaja dužnosti prema domovini, naglašavajući kako je to za njega čast i obveza.
Tijekom prvih dvaju tjedana obuke, ročnici će se prilagoditi vojnom okružju i proći uvođenje u osnovne vojne vještine. Nakon svečane prisege, slijedi intenzivniji dio obuke, koji uključuje podizanje psihofizičke spremnosti, pripremna gađanja i izvođenje vojničkih zadaća u realnim uvjetima. Završetak obuke donosi završno ocjenjivanje i natjecanje za najboljeg ročnika i ročnicu. Ročnici koji uspješno završe osposobljavanje korak su bliže profesionalnoj vojnoj karijeri, dok oni koji se ne odluče za vojni poziv postaju pripadnici razvrstane pričuve.