Sa ravnateljem Muzeja Brodskog Posavlja o posljedicama pandemije, radu i ulaganjima u ustanovu
Prošla je godina, kao i pretprošla, bila vrlo izazovna. Muzeji su, ali i kultura u najširem smislu riječi, trpili velike posljedice pandemije korone. Međutim, Muzej Brodskoga Posavlja je, kao i druge kulturne ustanove u Slavonskome Brodu, nastojao podsjetiti građane da je još uvijek itekako prisutan u javnom životu. O protekloj godini, obnovi Muzeja, prošlim i nadolazećim izložbama pričali smo s njegovim ravnateljem, Hrvojem Špicerom.
-Što reći o prošloj i pretprošloj godini? Nikome nije bilo lako pa ni kulturi. Dapače, mnogi kulturni radnici, ponajprije izvedbeni umjetnici u Hrvatskoj i svijetu su ostali bez mogućnosti nastupa i i egzistencije. Brodski muzealci su dijelili sudbinu kolega muzealaca iz zemlje i svijeta i radili najbolje što su mogli, usvajajući nova znanja i tehnologije.
U jesen 2020. godine, nakon prve godine iskustva s koronom, razmišljali smo na koji način, kojim temama privući publiku u 2021. Shvatili smo da ćemo uspjeti samo ako pažljivo odaberemo i priredimo izložbe (u klasičnom i digitalnom obliku). Tako smo 2021. godinu započeli gostujućom izložbom Muzeja grada Brna Barun Trenk – novo lice legende. Izložba je bila pun pogodak, antropološka istraživanja zemnih ostataka legendarnog slavonskog vojnika pobudila su veliko zanimanje javnosti i medija. Zatim smo podsjetili Brođane na rimsku diplomu koju čuva Muzej Brodskog Posavlja. Diploma rimskog vojnika Likaja jedna je od najbolje očuvanih rimskih diploma u Europi koja govori o rimskom centurionu Likaju iz plemena Breuka koji se nakon dugih godina vojne službe vratio u rodni kraj i živio u okolici Marsunije. U ožujku 2021, godine smo otvorili izložbu fotografija Nine Vranića, umjetnika čiji je opus dijelom nastao i u našem gradu, (Vranić je u Brodu boravio i stvarao u nekoliko navrata, tijekom 70-tih godina prošlog stoljeća i u vrijeme Domovinskog rata). Zatim smo u mjesecu travnju, u suradnji s Ministarstvom zaštite okoliša i energetike i Javnom ustanovom Natura Slavonica organizirali izložbu Diverterra, s ciljem da našim sugrađanima predškolske i rane školske dobi potaknemo suosjećanje za ugrožene životinjske vrste u Hrvatskoj. U svibnju, povodom obilježavanja Međunarodnog dana muzeja organizirali smo izložbu Sakupljamo zajedno – prinove 2016. – 2021. u kojoj su sudjelovali svi muzejski odjeli. Tom prilikom smo zahvalili našim sugrađanima na donacijama kojima su obogaćene muzejske zbirke. Sredinom mjeseca rujna 2021. godine, u vrijeme kada se pandemija „primirila“ organizirali smo gostujuću izložbu Krapinski pračovjek Muzeja krapinskih neandertalaca iz Krapine, koja je pobudila očekivani veliki interes brodskih školaraca i nastavnika. U mjesecu studenom smo priredili izložbu podom 150-te godišnjice osnutka najstarijeg građanskog društva u Slavonskom Brodu, Hrvatskog pjevačkog društva „Davor“. Izložbenu djelatnost u 2021. godini smo završili gostujućom izložbom Perje, jabuke i zrno soli Etnografskog muzeja iz Zagreba, kojom smo brodskoj javnosti predstavili hrvatske tradicijske božićne ukrase.
U siječnju 2022. godine, manifestaciju Noć muzeja planiramo obilježiti dvjema izložbama Školskog muzeja iz Zagreba; Učiteljice i učitelji u Hrvatskoj i Arhivski dokumenti Hrvatskog školskog muzeja, on line predavanjem dr. sc. Dinka Župana, djelatnika Hrvatskog instituta za povijest – podružnice za povijest Slavonije, Baranje i Srijema i virtualnom prezentacijom, najavom 65- godišnjice pronalaska lubanje i kljova stepskog mamuta, jednog od najznačajnijih nalaza koje čuva Muzej Brodskog Posavlja. U planu su dvije gostujuće arheološke izložbe Avari i Slaveni južno od Drave i Horizonti rimske Panonije te tri domaće izložbe; izložba Etnografskog odjela našeg muzeja pod nazivom Marljiv kao pčela, sladak kao med, izložba Kulturno povijenog odjela u povodu 150. godišnjice osnutka drugog najstarijeg građanskog društva u našem gradu, Dobrovoljnog vatrogasnog društva Slavonski Brod, te izložba Prirodoslovnog odjela, Doba leda i vatre kojom ćemo javnosti predstaviti konzervirane lubanju i kljove stepskog mamuta. Uz spomenute programe Brođanima će biti na raspolaganju edukativne radionice, stručna predavanja i drugi programi ovisno o epidemiološkoj situaciji.
No, djelatnost Muzeja nije vezana samo iz izložbe, pojašnjava ravnatelj ustanove.
- Vezano za ostale muzejske djelatnosti, važno je spomenuti da su muzejski arheolozi tijekom prošle godine proveli niz terenskih istraživanja; rekognosciranja, stručnih nadzora i arheoloških istraživanja. Izradili smo maketu srednjovjekovne brodske utvrde (utvrde Berislavića) koju smo predstavili brodskoj javnosti, primili i otkupili niz predmeta zanimljivih muzeju među kojima se posebno ističe slika Bogorodica Johanna Mihaljevića, najstarijeg poznatog školovanog brodskog slikara (živio u drugoj polovini 18. i prvoj polovini 19. stoljeća). Slika je od izuzetne važnosti za muzej s obzirom na vrijeme nastanka i druge informacije o umjetniku i djelu kojima raspolažemo.- nastavlja Špicer
- Na kraju, ali ne najmanje važno želim spomenuti građevinske radove u muzejskom dvorištu koji su izvedeni u 2021. godini, a kojima su, sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Brodsko – posavske županije izgrađeni sjeverno i zapadno krilo nove muzejske zgrade, spojni hodnik između stare zgrade Magistrata i nove zgrade uprave muzeja i dizalo kao glavni ulaz u budući stalni postav. Nadam se da će se u sličnom ili boljem tempu i usprkos svim problemima koje pandemija donosi građevinski radovi nastaviti i u 2022. godini.- zaključuje ravnatelj Muzeja Brodskog Posavlja, Hrvoje Špicer.
Podsjetimo, prva prilika građanima da posjete Muzej Brodskog Posavlja i pogledaju što su im djelatnici priredili je već sljedeći petak na već tradicionalnoj manifestaciji Noć Muzeja, a o detaljima programa pisali smo ovdje:Muzej Brodskog Posavlja i ove je godine priredio bogati program povodom Noći Muzeja
PRETHODNA VIJEST