Druga faza vrijednog projekta u Rešetarima
U Rešetarima je danas održana konferencija za medije povodom provedbe druge faze programa „Zaželi”. Podsjetimo, projekt „Kreirajmo kvalitetniji život zajedno II“ provodi se u sklopu II. faze programa Zaželi – program zapošljavanja žena financiran je bespovratnim sredstvima iz Europskog socijalnog fonda u 100-tnom iznosu financiranja u vrijednosti od 3,246 450, 00 kn. Cilj projekta je pristup zapošljavanju i tržištu rada ženama sa područja Općine, a njime je zaposleno 35 žena koje će brinuti o 210 korisnika starije životne dobi u nepovoljnom položaju, kojima je potrebna pomoć u svakodnevnom životu. Projekt provodi Općina Rešetari u suradnji s partnerima Centrom za socijalnu skrb Nova Gradiška i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje – Podružnica Slavonski Brod.
Medijima se prva obratila konzultantica na ovom projektu, Senka Vranić, koja je istaknula mnoge prednosti ovog projekta.
-Projekt je ovo koji ostvaruje niz benefita. Prvi je zapošljavanje, jer od danas su počele raditi kroz projekt 35 nezaposlenih žena što je 21% manja nezaposlenost sa područja općine Rešetari. Drugi benefit je briga o starima i nemoćnima, a od 1465 domaćinstava 1739 stanovnika je starije životne dobi. Njih 210, odnosno 12% će biti pokriveno kroz projekt. Treći benefit je kontinuirano, cjeloživotno obrazovanje. Razvija se svijest, imamo veći broj i zaposlenih i zainteresiranih žena za rad u ovom programu, ali javlja se i sve više potencijalnih korisnika. Također u posljednje dvije godine se na području općine otvorilo i nekoliko domova za stare i nemoćne koji također zapošljavaju dvadesetak ljudi.
Načelnik općine Rešetari, Zlatko Aga, nije skrivao svoje zadovoljstvo ovim projektom
- Velika nezaposlenost je bila problem u našoj općini i kroz ovaj program zaista dajemo doprinos da se žene čim prije zaposle i kroz obrazovanje lakše dalje snađu na tržištu rada. Osobno smatram da je vrlo značajan ovaj projekt i sa prihodovne strane, ali najbitniji je segment briga za ljude. Slavonska sela stare, mladi nam odlaze, a stariji se teško snalaze. Mi smo sredina sa nekoliko staračkih domova koji su nažalost podkapacitirani, ali u općini imamo strateški plan gdje ćemo vjerojatno ići za Županijom i državom u izgradnju još jednog doma, a ovakvi su projekti dobro rješenje za ovakve prijelazne periode. Uvjerit ćete se i sami obilaskom naših korisnika koliko njima ovakav način skrbi odgovara jer osim pomoći pri svakodnevnim aktivnostima ostvaruju i pravo na poklon pakete za održavanje minimalnih higijenskih uvjeta što značajno smanjuje potrošnju starijih osoba koje ionako imaju niske mirovine. Od srca se zahvaljujem i našim partnerima u projektu- Zavodu za zapošljavanje i Centru za socijalnu skrb jer bez njihovog učešća ovo ne bi bilo moguće. Prva je faza završila u studenom prošle godine, a od onda smo zatroani pozivima korisnika koji ne mogu dočekati ponovni početak rada.
Marina Romić, voditeljica projekta na početku je pozdravila sve radnice poželjevši im uspješan rad.
-Mi smo kao potvrdu dobrog projekta shvatili svakodnevne pozive korisnika i nadam se da ćemo nastaviti podjednako uspješno. Što se edukacija tiče, tokom provedbe projekta žene će same odlučiti koje tečajeve žele pohađati i na kraju će dobiti certificirano uvjerenje o novom zanimanju. U okviru projekta smo kupili i 35 bicikala, od čega je pet bilo na trošak općine.
Jedna od zaposlenica na projektu, Tatjana Marošević , podijelila je svoja iskustva
-Skrbim se o ukupno šest krajnjih korisnika koje svakodnevno obilazim i obavljam im sve kućanske poslove. Oni su zahvalni jako jer su svi stari i nemoćni u devetom desetljeću života, a meni ovo osobno jako puno znači. Ne idem više po sezonama, a i veseli me što je to humanitarni rad jer korisnici mi se iskreno vesele.
Marijana Marinović, također angažirana na ovom projektu zahvalila se u ime svih zaposlenih žena
- S radošću sam i nestrpljenjem iščekivala ovaj posao i želim se zahvaliti svima na ukazanom povjerenju. Ovaj mi posao puno znači i pruža mi financijsku sigurnost i omogućava mi da izađem van svog doma i susretnem se s drugima te bih voljela da se ovaj projekt nastavi i ubuduće.
Obilaskom domova korisnika usluga saznali smo i njihove dojmove. Ugostila nas je Ljubica Brzelić
-Puno mi ovo znači, da nije bilo nje već bih bila „gore”. Sve mi pomaže – očisti, po vrtu radi, ja malo sama kuham, a moja asistentica me i kupala kad sam bila bolesna. Mislim da je ovo dobar projekt koji mi puno znači jer sam sama; sin mi je u Njemačkoj.
Još jedna korisnica projekta je i 81- godišnja Štefanija Sedlak
- Dosta mi znači ova pomoć, sve što god može, što god mi treba ona mi napravi. Kuću spremi, skuha, ode u dućan, odveze doktoru. Sama sam već desetak godina i puno mi znači ovakva pomoć, bilo bi dobro da mi dođe svaki dan ili da dobijem još jednu takvu pomoćnicu.
Razdoblje provedbe projekta „Kreirajmo kvalitetniji život zajedno” je 15 mjeseci, odnosno od 23. lipnja tekuće godine pa sve do 23. rujna 2022. Podsjetimo, u prvoj fazi projekta radilo je 30 žena koje su se brinule za 220 korisnika. Projekt se provodio 30 mjeseci u vrijednosti od 4,96 mil.kn. sa 100%-tnim financiranjem iz Europskog socijalnog fonda. Projektom su ostvareni strateški ciljevi- borba protiv siromaštva, smanjenje nezaposlenosti te prevencija prerane institucionalizacije osoba starije životne dobi.