U veličanstvenom ambijentu Kuće tambure, sinoćnja večer bila je ispunjena notama koje su spojile dva, na prvi pogled, nespojiva glazbena svijeta – flamenko i tamburu. Tamburaški orkestar HRT-a, pod sigurnim vodstvom umjetničkog voditelja Matije Fortune, u suradnji s izvanrednom flamenko pjevačicom Ninom Ćorić, priredili su koncert koji će ljubitelji glazbe dugo pamtiti.
Večer je započela u 18:00 sati, a od prvih tonova bilo je jasno da publiku čeka nešto posebno. Spoj andaluzijske strasti i tamburaške melodije stvorio je zvučni pejzaž koji je publici ponudio pravi umjetnički doživljaj. Tamburaški orkestar HRT-a pokazao je ne samo tehničku izvrsnost već i sposobnost prilagodbe, unoseći tamburu u svijet flamenka, dajući tom španjolskom kulturnom nasljeđu jednu sasvim novu dimenziju.
Nina Ćorić, istaknuta pjevačica flamenka, svojim interpretacijama unijela je srce Andaluzije u srce Slavonije. No, ono što je Nina postigla sinoć nije bila samo izvedba – bila je to kulturna misija. Ćorić je poznata po svojoj sposobnosti povezivanja hrvatske i španjolske kulture, a sinoćnji koncert bio je još jedan dokaz te umjetničke vizije. Svojim strastvenim i tehnički savršenim vokalnim izvedbama, Ćorić je publici prenosila emocije koje su nadilazile jezik i granice, prenoseći dušu flamenka kroz note.
Nina Ćorić već godinama gradi most između ovih kultura, a suradnja s Tamburaškim orkestrom HRT-a donijela je posebnu vrijednost toj misiji. Njihov zajednički album Lorca, Flamenco & Tambura pravo je remek-djelo, ne samo u glazbenom smislu, već i kao kulturni manifest. Album, inspiriran starim španjolskim pjesmama koje je 1931. zabilježio i snimio slavni Federico García Lorca, predstavlja hommage ovom andaluzijskom pjesniku, ali i flamenku kao umjetničkom obliku koji je izdržao test vremena. Na taj način, Ćorić i Tamburaški orkestar HRT-a vraćaju nas u prošlost, dok istovremeno nude novu interpretaciju glazbenog nasljeđa.
Tamburaški orkestar HRT-a, pod dirigentskom palicom Matije Fortune, još jednom je pokazao zašto su vodeći ansambl ovog tipa na našim prostorima. Njihova sposobnost da prihvate izazov i obogate tradicionalnu tamburašku glazbu elementima flamenka bila je očita u svakoj izvedbi. Aranžmani Krunoslava Seletkovića, Marka Bertića i Filipa Novosela unijeli su suvremenost u zvuk tambure, bez gubitka njezine autentičnosti. Upravo je taj balans između modernog i tradicionalnog ono što je ovaj koncert učinilo posebnim.
Zvuk tambure, nježno utkan u strast flamenka, pružio je publici novo iskustvo – ono u kojem su ritmovi i melodije dvije kulture postali jedno. Glazbena izvedba povela je publiku na putovanje kroz vrijeme i prostor, od hrvatskih ravnica do užarenih španjolskih ulica, stvarajući atmosferu u kojoj su prošlost i sadašnjost bile u savršenoj harmoniji.
Ono što je ovaj koncert učinilo iznimnim nije samo tehnička izvedba, već i umjetnički duh koji je prožimao svaku notu. Publika je sinoć svjedočila mnogo više od glazbenog nastupa – bila je to lekcija o tome kako umjetnost može premostiti udaljenosti, kako u prostoru, tako i u vremenu. Tambura i flamenko, iako naizgled udaljeni, sinoć su pokazali da glazba ne poznaje granice i da, kada se s ljubavlju i znanjem pristupi interpretaciji, može stvoriti nove, neponovljive umjetničke svjetove.
Za sve ljubitelje glazbe, ovaj koncert bio je pravi užitak, dok je Kuća tambure još jednom dokazala da je idealno mjesto za susret tradicije i inovacije.
PRETHODNA VIJEST