insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

Slavonija dobiva halal odmorište – evo što sve donosi rekonstrukcija A3!

Autor: 035portal Datum objave: 19.09.2025. u 15:00

Slavonija dobiva halal odmorište – evo što sve donosi rekonstrukcija A3!

Slavonski Brod / Brodski Stupnik/ Kraljeva Velika – Nakon što smo u siječnju izvještavali o odlasku u povijest popularne Ribarske kuće na odmorištu Brodski Stupnik – jug, Hrvatske autoceste sada su otkrile nove detalje velikog projekta modernizacije autocestnog pravca A3 Bregana – Zagreb – Lipovac, najstarije i najprometnije autoceste u zemlji.

Projekt koji obuhvaća rekonstrukciju i uređenje niza odmorišta proteže se duž cijelog koridora koji povezuje Hrvatsku sa Slovenijom i Srbijom, a ujedno je i dio važne paneuropske prometnice prema Makedoniji i Turskoj.

Odmorišta nove generacije

Dosad je modernizirano ukupno 11 odmorišta, od Ježeva do Nove Gradiške, a uređena su i proširena parkirališta, sagrađeni novi uslužni objekti, benzinske postaje i truckstore sadržaji. Neka odmorišta, poput onih u Ježevu i Zagrebu – sjever, potpuno su uklonjena, dok su na njihovim mjestima izgrađena suvremena postrojenja s proširenim kapacitetima.

Trenutačno su u tijeku opsežni radovi na odmorištu Zagreb, a paralelno se priprema dokumentacija i za nova ulaganja na odmorištima Marsonija, Staro Petrovo Selo – sjever, Brodski Stupnik – jug i Spačvanska šuma. Vrijednost pojedinačnih rekonstrukcija kreće se od 2 do 8,5 milijuna eura.

Halal certifikat – novost u hrvatskoj praksi

Ono što ovaj projekt čini posebnim jest činjenica da će dio novih ugostiteljskih objekata biti usklađen sa zahtjevima halal certifikata. Na odmorištima Kraljeva Velika – sjever i jug planirana je izgradnja dva suvremena ugostiteljska objekta sa smještajnim kapacitetima koji će zadovoljiti standarde halal prehrane i usluge.

To je svojevrsni presedan u hrvatskoj praksi – odmorišta na autocestama dosad nisu nudila halal certificirane sadržaje, i to se sada uvodi kao novitet kojim Hrvatske autoceste žele odgovoriti na potrebe sve raznolikijeg profila putnika, uključujući i veliki broj vozača teretnih vozila iz Turske te putnika iz zemalja Bliskog istoka koji svakodnevno koriste autocestu A3.

Brodski Stupnik u fokusu

Posebna pozornost javnosti u Slavoniji usmjerena je na Brodski Stupnik – jug, gdje će, kako smo ranije izvještavali, biti srušen prepoznatljivi restoran Ribarska kuća. Na njegovom mjestu niknut će suvremeni objekt tipa B+, s ugostiteljskim i smještajnim sadržajima, parkiralištem za osobna i teretna vozila, truckstore kapacitetima te mogućnošću izgradnje benzinske postaje.

Radovi bi trebali početi u drugoj polovini 2026. godine, uz predviđeno trajanje od 12 mjeseci, a cilj je povećati sigurnost, podići kvalitetu usluge i osigurati raznovrsniju ponudu.

Investicija u budućnost

Premda točan iznos ulaganja još nije poznat, jasno je da će modernizacija odmorišta biti jedan od najvećih infrastrukturnih projekata na hrvatskim autocestama u narednim godinama. Hrvatske autoceste naglašavaju kako se pri projektiranju novih objekata vodi računa i o očuvanju identiteta lokalnog prostora, no otvoreno ostaje pitanje hoće li putnici žaliti za starim, tradicionalnim mjestima poput „Ribarske kuće“.

Jedno je sigurno – uvođenje halal certifikata u ponudu odmorišta otvara novu stranicu u povijesti hrvatskog ugostiteljstva na autocestama i šalje jasnu poruku o želji da se odgovori na potrebe svih putnika, bez obzira na njihovu kulturu i prehrambene navike.


Koncerti
Odgođen veliki koncert Željka Bebeka!

Zbog najavljenog pogoršanja vremena, koncert Željka B...

15.05.2026. u 15:00

Događanja
Zbog najavljenog nevremena odgođeni programi na Korzu

SLAVONSKI BROD – Iako su brojni Brođani subotnje poslijepodne planirali pr...

15.05.2026. u 07:30

Savjeti i trikovi
APN sutra zatvara prijave: Slavonski Brod među gradovima s najviše nekretnina

SLAVONSKI BROD – Građani koji nemaju riješeno stambeno pitanje, a ž...

14.05.2026. u 20:00

Događanja
Grad priprema događanja koja će okupiti tisuće Brođana

Grad Slavonski Brod i ove će godine svoj Dan grada obilježiti bogatim dvodnevnim...

14.05.2026. u 12:30

Događanja
Elegantna atmosfera, vrhunska vina i potpuno drugačiji izlazak – Brođani oduševljeni!

Postoje večeri koje prođu kao običan izlazak, a postoje i one koje ostanu u pamć...

13.05.2026. u 17:30

Savjeti i trikovi
Kiša doslovno oprala planove policije

NOVA GRADIŠKA – Preventivna akcija simboličnog naziva „5 do 1...

13.05.2026. u 07:30

Priče
POLICIJA I DORH ČEŠLJAJU LD „JELAS“? Deset inspekcija, kaznene prijave i sumnje u lažnu diplomu!

Dok se institucije međusobno dopisuju, pozivaju na tajnost postupka i izbjegavaj...

11.05.2026. u 12:30

Servisne informacije
Meteorolozi upalili alarm za Slavoniju- evo kada stiže najgore vrijeme

Stanovnike Brodsko-posavske županije u tjednu od 11. do 17. svibnja očekuje izra...

11.05.2026. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Mesićeva - 'brodska Ilica'

Svojedobno, to je bila najživlja brodska ulica pa stoga i ova usporedba starih B...

10.05.2026. u 20:00

Događanja
Slavonski Brod sutra se vraća u srednji vijek

Dok će većina građana subotnje prijepodne provoditi uz kavu ili šetnju gr...

08.05.2026. u 17:30

Priče
Nakon stravične nesreće, večeras posebna molitva u Dragaliću

Teška prometna nesreća koja se prekjučer, 6. svibnja, dogodila u Adžamovc...

08.05.2026. u 12:30

Priče
Heroina iz Slobodnice održala obećanje dano u bolničkoj sobi

U prozirnoj vrećici pažljivo je spremljena duga smeđa pletenica. Pokraj nje ruko...

08.05.2026. u 10:00

Priče
HEROJ IZ ZDENACA: Hrvatski vojnik 45 minuta spašavao život nogometašu!

Nedjeljna utakmica u Brodskim Zdencima ostat će zapamćena po nečem...

07.05.2026. u 09:30

Događanja
Tjedan u kojem dobrota postaje najvažnija vijest

U vremenu kada se ljudi sve češće otuđuju jedni od drugih, a svakodnevica...

06.05.2026. u 13:30

Radar
USKOK nastavlja veliku akciju-među privedenima i zaposlenici gradske uprave!

Nova Gradiška ponovno se jutros našla pod povećalom USKOK-a. Polic...

06.05.2026. u 08:30

Priče
Dok drugi raspravljaju – ovdje već 40 godina djeluju

OPRISAVCI / GAJNA – Umjesto konferencijskih dvorana i suhoparnih prezentac...

05.05.2026. u 15:00

;