Dok se građani diljem Hrvatske suočavaju s poskupljenjima i inflacijom, dodatni udar dolazi s police ljekarni – sve je više prijava o nestašicama ključnih lijekova koje svakodnevno koriste tisuće pacijenata.
Prema najnovijim podacima iz srijede, više farmaceutskih kompanija prijavilo je nestašice lijekova zbog problema u nabavi sirovine, ali i komercijalnih te proizvodnih poteškoća. Posebno zabrinjava činjenica da se radi o lijekovima koji se koriste u terapijama kroničnih bolesti poput astme, epilepsije i anksioznih poremećaja.
GlaxoSmithKline bez Flixotidea do svibnja
Jedan od najvećih farmaceutskih proizvođača, GlaxoSmithKline, već peti put u posljednjih godinu i pol prijavljuje nestašicu inhalera Flixotide, protuupalnog lijeka koji se koristi kod astme i astmatskog bronhitisa. Ovaj inhaler koriste i djeca, što dodatno pojačava ozbiljnost situacije. Na tržištu su nedostupne verzije s 50 i 125 mikrograma flutikazonpropionata, a iz GSK-a poručuju kako lijeka neće biti do 12. svibnja.
Farmaceuti umiruju javnost tvrdnjama kako postoje alternativni lijekovi novije generacije, no dostupnost i cijene tih zamjena ostaju upitne.
Nema ni Normabela ni Urutala
Situacija nije ništa bolja ni s domaćim proizvođačima. Belupo je prijavio nestašicu Normabela – injekcija od 10 mg/2 ml, poznatog sredstva za smirenje koje sadrži diazepam. Ovaj lijek neće biti dostupan do 16. srpnja, a zamjene nisu lako dostupne, pogotovo u hitnim slučajevima.
Uz Normabel, Belupo bilježi i nestašicu Urutala, lijeka koji se koristi kod vrtoglavice i zujanja u ušima, često propisivanog pacijentima s tinitusom. Na tržištu nedostaju i Urutal 8 mg i Urutal 16 mg tablete, koje neće biti dostupne do 16. lipnja. Podsjetimo, isti lijek bio je povučen s tržišta i u listopadu prošle godine zbog problema s kakvoćom.
Bez lijeka protiv epilepsije do kraja lipnja
Na popisu nestašica sada se nalazi i belgijska kompanija UCB Pharma, koja je prijavila nedostupnost sirupa Vimpat (10 mg/ml), namijenjenog liječenju epilepsije. Riječ je o sirupu u bočici od 200 ml s djelatnom tvari lakozamid, a nestašica će potrajati do 30. lipnja.
Sve više pacijenata i ljekarnika izražava zabrinutost zbog čestih i sve dugotrajnijih nestašica. Hoće li se zdravstveni sustav uspjeti nositi s ovim izazovima – ostaje za vidjeti.
Blagdanska atmosfera sinoć je ispunila Matičević centar, gdje je udruga BrodWine...
12.12.2025. u 10:00
— U prvi tren mislili smo da su to čagljevi iz Bosanskog Broda, često se z...
12.12.2025. u 07:30
U sklopu projekta „PanonSTEM“, nastavlja se provedba bogatog program...
11.12.2025. u 17:30
U sklopu projekta „PanonSTEM“, nastavlja se provedba bogatog program...
11.12.2025. u 17:30
U Slavonskom Brodu zauvijek je utihnuo glas čovjeka koji je desetljećima bio jed...
11.12.2025. u 15:00
U Slavonskom Brodu ponovno se aktiviralo klizište – ovaj put na pod...
10.12.2025. u 20:00
U istočnom Kazamatu Tvrđave Brod jučer je svečano otvorena Kuća Djeda Božićnjaka...
10.12.2025. u 17:30
Zbog izvođenja radova izvanrednog održavanja, Hrvatske ceste donijele su odluku...
09.12.2025. u 20:00
Slavonski Brod danas je dobio novu Gradsku ljekarnu na jednoj od najreprezentati...
09.12.2025. u 15:00
Ministarstvo zdravstva i Hrvatski zavod za javno zdravstvo predstavili su rezult...
08.12.2025. u 17:30
U redakciju su nam se proteklih dana javili ogorčeni stanovnici ulice Koš...
08.12.2025. u 15:00
Na policama hrvatskih trgovačkih lanaca ovih dana može se pronaći gotovo sve osi...
08.12.2025. u 10:00
Tjedan od 8. do 14. prosinca u Brodsko-posavskoj županiji obilježi...
08.12.2025. u 07:30
Na međunarodnom plesnom turniru na Olimpijadi u Berlinu 1936. godine mlada se hr...
07.12.2025. u 20:00
Dok se sezona gripe približava svojem vrhuncu, iz Brodsko-posavske županije stiž...
07.12.2025. u 16:00
Od danas vrijede nove, više cijene zdravstvenih usluga koje HZZO isplaćuj...
06.12.2025. u 19:55