insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

Roditelji peticijom traže ispriku organizatora. Hoće li ju dobiti?

Autor: 035portal Datum objave: 15.04.2025. u 12:00

Roditelji peticijom traže ispriku organizatora. Hoće li ju dobiti?

Slavonski Brod, travanj 2025. – Ovogodišnja manifestacija „U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić“, jedini tjedan u godini u potpunosti posvećen djeci i njihovom svijetu mašte, završila je u sasvim drugačijem tonu od očekivanog – uz burne rasprave, podijeljenu javnost i peticiju koja u fokus stavlja pitanje odgovornosti.

Podsjetimo, središnji predmet spora bio je nastup zagrebačkog benda Žen, poznatog po promicanju društvenih i rodnih tema, čiji je koncert bio najavljen u sklopu službenog programa manifestacije. Iako je manifestacija desetljećima sinonim za dječju književnost, bajke i kulturno naslijeđe, ove godine uznemireni roditelji, prosvjetni djelatnici i građani zamjerili su organizatorima što su, prema njihovom mišljenju, u dječji prostor uveli ideološki sadržaj.

Nakon što se koncert našao u fokusu kritika, online peticija zasad nepoznatog autora pod nazivom „Zaustavite rodnu ideologiju na dječjem festivalu – otkažite koncert grupe Žen!“ počela se širiti među korisnicima društvenih mreža i putem mobilnih aplikacija. Peticiju je u trenutku pisanja ovog teksta potpisalo više od 9.000 građana, a cilj joj je prikupiti 10.000 potpisa.

U njoj se od gradskih vlasti – gradonačelnika Mirka Duspare, pročelnika za društvene djelatnosti Ivana Holika i ravnateljice Galerije umjetnina Grada Slavonskog Broda Romane Tekić – traži:

  • da se nastup benda Žen ukloni iz programa,

  • da se obustavi njegovo financiranje iz javnih sredstava,

  • te da se organizatori javno ispričaju roditeljima i građanima.

Zbog pritiska javnosti, koncert je na kraju premješten dan nakon zatvaranja manifestacije u zatvoreni prostor Kuće tambure i održan pred malobrojnom publikom.

Sporan je i sam način odlučivanja, tvrde kreatori ove peticije: roditelji ističu da o programu nisu bili informirani, niti su imali priliku izraziti svoje mišljenje. Pitanje se proširilo izvan lokalnih granica – govori se o odgovornosti, o pravu na roditeljski izbor, ali i o granicama koje bi sadržaj na dječjim manifestacijama trebao poštovati. 

Podsjetimo, organizatori manifestacije se do sada nisu javno očitovali o situaciji niti su odgovorili na zahtjeve iznesene u peticiji. Sam koncert prošao je bez incidenata, ali pred malobrojnom publikom i u atmosferi koja je jasno odražavala napetost i podjele.

U tekstu peticije navodi se:

„Javni dječji događaji moraju biti primjereni dobi i ideološki neutralni. Roditelji vjeruju institucijama da će stvarati siguran, razigran prostor temeljen na bajkama i vrijednostima, a ne na kontroverznim porukama.“
„Naslijeđe Ivane Brlić-Mažuranić zaslužuje poštovanje. Njezine priče njeguju vrline, maštu i kulturnu ljepotu – vrijednosti koje se izravno ugrožavaju uključivanjem podjela i LGBT ideologija.“

 

Kompletan tekst peticije možete pogledati OVDJE.

Završnica ovogodišnjeg festivala, koji bi u pravilu trebao ostati u znaku dječjeg smijeha, bajkovite scenografije i maštovitih radionica, tako je ostala u sjeni rasprava o slobodi izražavanja, roditeljskim pravima i granicama javnog diskursa u prostoru namijenjenom djeci.

Hoće li isprika stići? Ili će, kao i koncert, ostati unutar zatvorenog prostora – nedostupna javnosti i roditeljima koji je još uvijek čekaju?

 


Radar
Grad pita građane: može li si Brođanin danas uopće priuštiti stan?

Grad Slavonski Brod pokrenuo je anketu o priuštivom stanovanju – po...

01.04.2026. u 12:30

Događanja
Tvrđava Brod ponovno postaje dječji raj- stiže Uskrsni zec!

Proljeće u Slavonskom Brodu i ove će godine biti obilježeno smij...

31.03.2026. u 20:00

Grad to su ljudi
Nevjerojatna gesta iz Slavonskog Broda- pomogli i sugrađanima i djeci u Africi

Dok svakodnevica često prolazi u rutini, djelatnici Sveučilišta u Slavons...

31.03.2026. u 17:30

Servisne informacije
Tjedan u znaku oblaka, ali i proljetnih temperatura

Nakon naglog ulaska u proljetno računanje vremena i promjenjiv...

30.03.2026. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Virtuoz u obradi metala

Za razliku od proslavljenog sina grada Broda, povjesničara, svećenika i prvog re...

29.03.2026. u 20:00

Događanja
Kiša nije zaustavila Brođane: Humanitarni sajam još jednom pokazao snagu zajedništva

U sivom i kišovitom subotnjem jutru, dok je vjetar prolaz...

29.03.2026. u 08:00

Servisne informacije
Sat ide naprijed, računi i pravila se mijenjaju

U noći sa subote na nedjelju kazaljke se ponovno pomiču unaprije...

28.03.2026. u 20:00

Savjeti i trikovi
I cijene mesa idu gore

28.03.2026. u 16:00

Radar
Uskrs pod nadzorom- slijede stroge kontrole i kazne

S dolaskom uskrsnih blagdana, kada se bilježi pojačana potro&sca...

28.03.2026. u 12:00

Servisne informacije
Policija izlazi na teren- vozači, pripazite se

Policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske će tijekom vikenda (28....

27.03.2026. u 20:00

Zdravlje
Upozorenje HZJZ-a: Na tržištu bomboni s THC-om!

Naizgled bezazleni, šareni i privlačni – gumeni bomboni kakve djeca...

26.03.2026. u 17:30

Servisne informacije
Alarm upaljen i za Slavoniju: Stižu pljuskovi, grmljavina i olujni udari

Novi val pogoršanja vremena zahvaća Hrvatsku, a prema naj...

26.03.2026. u 10:00

Priče
Što znači 150 paketa – iz ove perspektive?

Uoči blagdana Uskrsa, u Slavonskom Brodu ponovno je organizirana...

25.03.2026. u 20:00

Priče
Zovi, samo zovi – 6.202 imena, jedan ratni put

U Slavonskom Brodu danas su, u prostoru doma udruge HVIDRA, pred...

25.03.2026. u 13:15

Radar
Klasije kakve poznajemo odlaze u prošlost?

Najveći središnji park u Slavonskom Brodu, Park Klasije, uskoro će doživj...

24.03.2026. u 17:30

Priče
Afera Janaf: Svjedok promijenio priču, ali snimke ga sustigle!

Na jučerašnjem ročištu u jednom od krakova afere Janaf, u kojem se...

24.03.2026. u 15:00

;