insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

Smeće tik do vrtova! Pogledajte kako izgleda ekološki kaos na Jelasu!

Autor: 035portal Datum objave: 14.03.2025. u 18:00

Smeće tik do vrtova! Pogledajte kako izgleda ekološki kaos na Jelasu!

SLAVONSKI BROD – Unatoč višegodišnjim apelima građana, divlja deponija na Jelasu, tik uz "Zelene vrtove", i dalje raste. Korisnici vrtova, koji s puno truda i ljubavi održavaju svoje parcele, sve su ogorčeniji zbog nereda koji se stvara u njihovom neposrednom susjedstvu. Iako se radi o prostoru koji bi trebao biti primjer urednosti i ekologije, u stvarnosti se pretvorio u gomilu otpada na koju nadležni ne reagiraju.

Jedan od korisnika "Zelenih vrtova" već tri godine uzgaja svoje povrće i cvijeće na tom prostoru te tvrdi da je problem postojao i prije njegova dolaska, ali se u posljednjih nekoliko godina situacija drastično pogoršala. "Osobno sam više puta išao u Poglavarstvo, slao mailove, zvao nadležne službe, pa čak i javno postavljao pitanje gradonačelniku Duspari u emisiji Radio Broda kada prima pozive građana. Zadnji put sam se javio prije dva tjedna, nešto je navodno zapisano, ali od toga nema ništa", ističe sugovornik.

Nisu samo pojedinci pokušali riješiti problem – i drugi korisnici vrtova godinama su prijavljivali situaciju, ali bez ikakvih konkretnih rezultata. "Kad sam došao, već je bilo smeća, ali ne u tolikoj mjeri. S vremenom se nagomilalo i sada izgleda odvratno. Razgovarao sam i s ostalim korisnicima, svi su prijavljivali problem, ali nitko ne reagira", dodaje vrtlar.

Vrtovi funkcioniraju po jednostavnom principu – korisnici ne plaćaju najam, ugovori se sklapaju na tri godine i automatski se produžuju ako vrtovi ostaju uredni i obrađeni. Upravo zato korisnicima nije jasno kako je moguće da s jedne strane ulažu trud i održavaju svoje parcele, dok se nekoliko metara dalje gomila otpad koji nitko ne uklanja.

Fotografije koje su nam dostavili građani,a koje možete pogledati u fotogaleriji,  svjedoče o razmjerima problema. Deponija se proteže duž ruba vrtova, s nagomilanim plastičnim vrećicama, kartonskim kutijama, starim gumama, ostacima građevinskog materijala i čak dijelovima kućanskih aparata. Na pojedinim dijelovima smeće se već stopilo s obraslom vegetacijom, što jasno pokazuje koliko dugo nitko nije poduzeo ništa kako bi se situacija riješila. Unatoč tome, vrtlari i dalje ulažu napore da održe svoje površine urednima i plodnima, dok kraj njih niče pravi ekološki kaos.

Je li potrebna veća medijska pažnja da bi se stvari konačno pomaknule s mrtve točke? Hoće li nadležni napokon reagirati? Građani više ne žele čekati u tišini, već traže konkretne poteze – jer Jelas i njegovi vrtovi zaslužuju ljepši i zdraviji okoliš.

 


Događanja
Sve počinje sutra: Bijelo dugme, Grašo, Indira, Rokvić i brojna druga imena stižu u Novu Gradišku

Nova Gradiška od sutra ponovno postaje jedna od najvećih ljetnih glazbeni...

11.08.2026. u 20:00

Priče
Afera Pijesak dobila novi zaplet: Na Vijušu se međunarodna odbojka igra – na pašnjaku?!

Priča o odbojkaškim terenima na Vijušu, koja je započela pitanjima...

11.08.2026. u 17:30

Priče
Novinarima dijelila lekcije kako da rade svoj posao. Sada je ostala bez jedne od svojih fotelja.

Malo je situacija u kojima se politički i javni život jednog grada tako naglo su...

11.08.2026. u 12:30

Radar
Policija ne odlazi iz Gradske uprave: „Kopali su cijeli dan, nastavljaju i danas“

Afera Pijesak ni danas ne miruje. Kako neslužbeno doznajemo iz Policijske uprave...

11.08.2026. u 09:55

Radar
1,83 MILIJUNA EURA ZA MONIKU U 3 I POL GODINE! Kako je jedna tvrtka postala izvođač na desecima gradskih poslova?

Od početka 2023. do posljednje evidentirane isplate u lipnju ove godine Grad Sla...

10.08.2026. u 18:30

Radar
„Bilo je sumnjivih radnji“: Lemaić otkrila što je prijavila u Aferi Pijesak

Nekoliko sati nakon što su policijski službenici stigli u Gradsku upravu...

10.08.2026. u 15:07

Radar
Policija u Gradskoj upravi zbog Afere Pijesak: Monika j.d.o.o. u središtu priče

Jutrošnji dolazak policijskih službenika u Gradsku upravu Slavonskog Brod...

10.08.2026. u 11:09

Radar
Neočekivani gosti kod Duspare: Policija upala u Gradsku upravu!

Jutros je u zgradu Gradske uprave Slavonskog Broda stiglo nekoliko policijskih s...

10.08.2026. u 09:57

Servisne informacije
Tko čeka osvježenje, morat će se još strpjeti

Tko je pomislio da bi sredina kolovoza Brođanima mogla donijeti barem kratki pre...

10.08.2026. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Čuvalište djece gđe. Kušić

 Kada smo pisali o “špilšulu” gđe. Kušić (...

09.08.2026. u 20:00

Događanja
Tri tone ribe, tona krumpira i 400 vrijednih ruku- u Davoru počele 25. Ribarske večeri!

Gotovo 200 ljudi sudjelovalo je u pripremama, očišćene su tri tone ribe i...

08.08.2026. u 13:00

Događanja
Jedan dan, deset sati i potpuno novo lice Korza

Slavonskobrodski Korzo sutra će ponovno preuzeti boje, sprejevi i urbana umjetno...

07.08.2026. u 17:30

Priče
Pozitivan demografski šok- brodsko rodilište već nadmašilo cijelu prošlu godinu!

SLAVONSKI BROD – U vremenu kada Hrvatska iz godine u godinu bilježi zabrin...

07.08.2026. u 07:30

Priče
Požešku biskupiju tresu optužbe za seksualno zlostavljanje, svećenik udaljen tek nakon izbijanja afere?!

Ozbiljne optužbe za seksualno zlostavljanje maloljetnika potresaju Požešk...

06.08.2026. u 19:00

Radar
Već 23 godine nitko nije uspio srušiti ovaj slavonski rekord. Hoće li napokon pasti?

Najavljeni koncert Marka Perkovića Thompsona u Vukovaru već se opisuje kao događ...

06.08.2026. u 12:30

Radar
760.000 €, 84% isplata putem narudžbenica: Kako je Orking postao jedan od glavnih partnera Grada?

SLAVONSKI BROD – Gotovo 760 tisuća eura javnog novca- toliko je, prema jav...

06.08.2026. u 09:40

;