insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

Porezna otkriva: Trgovine u minusu 26,5 milijuna eura

Autor: 035portal Datum objave: 02.02.2025. u 08:00

Porezna otkriva: Trgovine u minusu 26,5 milijuna eura

Cijene na policama, koje su posljednjih mjeseci dosegle rekorde, potaknule su val nezadovoljstva među građanima, a prekjučerašnji cjelodnevni bojkot trgovina pokazao je kolika je stvarna moć potrošača. Prema podacima Porezne uprave, promet u trgovini na malo pao je za čak 42%, dok je broj izdanih računa smanjen za 31% u odnosu na petak 17. siječnja, kada nije bilo bojkota.

Građani su prekjučer potrošili 16,5 milijuna eura manje nego prije bojkota, od čega se 14,4 milijuna eura odnosi samo na maloprodaju. Tjedni bojkot obuhvaća trgovačke lance Lidl, Eurospin i dm, a uz njega su potrošači pozvani da izbjegavaju kupovinu gaziranih pića poput Coca-Cole, flaširane vode i deterdženata za posuđe.

Iako su podaci pokazali da je pad prometa nešto blaži u odnosu na prethodni petak, trgovci su i dalje u značajnom minusu. Promet na razini svih djelatnosti  je bio manji za 23%, dok je broj izdanih računa pao za 21% u usporedbi s danom prije bojkota. Porezna uprava usporedila je tri ključna datuma – 31. siječnja, kada je održan posljednji bojkot, 24. siječnja, kada je također bio bojkot, te 17. siječnja, kada nije bilo organizirane akcije.

Prema podacima sustava fiskalizacije, u petak 31. siječnja izdano je ukupno 5.670.377 računa, a iznos fiskaliziranih računa dosegnuo je 89,3 milijuna eura. To je i dalje značajan pad u odnosu na 17. siječnja, kada je broj računa bio 7.195.480, a ukupan iznos računa čak 121,9 milijuna eura.

Poseban fokus bio je na djelatnosti trgovine na malo (klasifikacija G-47, koja isključuje trgovinu motornih vozila). U toj kategoriji, u petak 31. siječnja izdano je 2.498.911 računa s ukupnim prometom od 34 milijuna eura, što je za 27% manje u usporedbi s danom prije bojkota.

Platforma "Halo, inspektore", koja stoji iza organizacije bojkota, tvrdi kako će pritisak na trgovce nastaviti sve dok se ne postigne značajnije smanjenje cijena osnovnih potrepština. „Cijene su za mnoge građane postale neodržive, a trgovački lanci koji ostvaruju enormne profite moraju preuzeti svoj dio odgovornosti,“ navode iz platforme.

Trgovci su, s druge strane, već krenuli s određenim korekcijama cijena, ali njihovi predstavnici upozoravaju da dugotrajni bojkot može imati negativne posljedice na domaće dobavljače i proizvođače. „Razumijemo frustraciju građana, ali moramo napomenuti kako značajan dio cijena ne ovisi isključivo o trgovcima,“ poručuju iz jednog od vodećih trgovačkih lanaca.

Bojkot dolazi u trenutku kada su cijene osnovnih proizvoda i dalje zamrznute na državnoj razini, no potrošači poručuju kako trenutna razina cijena nije održiva. Vlada prati situaciju, no službeni komentari o mogućim dodatnim intervencijama još uvijek nisu stigli.

Dok čekamo daljnje poteze s obje strane, brojke pokazuju kako bojkot već ostavlja značajne posljedice na tržište. Hoće li se trgovci prilagoditi pritisku i sniziti cijene, ili će građani nastaviti slične akcije i u budućnosti, ovisit će o dinamici koja tek dolazi. Jedno je sigurno – moć potrošača nikada nije bila očitija nego sada.


Radar
Svinjetina upola jeftinija od salate – tko tu koga hrani?

Cijena svinjetine u Hrvatskoj značajno je pala u odnosu na pro&s...

03.03.2026. u 20:00

Radar
Demanti iz Nikole Zrinskog 28: Nema kriminala, nema pretresa

Poštovana glavna urednice portala https://035portal.hr/ i na...

03.03.2026. u 18:14

Priče
Demanti iz Nikole Zrinskog 28: Nema kriminala, nema pretresa

Poštovana glavna urednice portala https://035portal.hr/ i...

03.03.2026. u 18:14

Koncerti
Nakon 13 godina – Čola se vraća u Brod! Jeste li spremni za spektakl u Tvrđavi?

Nakon punih trinaest godina, u Slavonski Brod vraća se ime koje ne t...

03.03.2026. u 17:30

Radar
Kada nedostaje parkinga, strada igralište? Tko snosi odgovornost?

Dok su djeca na velikom odmoru željela istrčati na svježi zrak,...

03.03.2026. u 12:30

Udruge
Lipicanac koji bi trebao spajati – postao je tema prijepora. Hoće li se mijenjati pravila igre?

Konjogojstvena udruga Slavonija održala je redovitu Programsku skupštinu...

02.03.2026. u 20:00

Događanja
Brođanin usred krize na Bliskom istoku: ´Ne znam kad ću kući´

U Space42 Areni u Abu Dhabiju igralo se 11 minuta i pet sekundi...

02.03.2026. u 18:03

Događanja
Slavonski Brod svjedočit će prizoru koji uvijek izazove reakcije

U Slavonskom Brodu ove će se subote održati Križni put za nerođe...

02.03.2026. u 12:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Brod- mala Pešta

  Kada čovjek prolazi korzom našim – misliš da prolazi...

01.03.2026. u 20:00

Grad to su ljudi
Heroj operacije Bljesak dobio trajno priznanje

Gradsko vijeće Svete Nedelje podržalo je nekoliko važnih odluka, među kojima je...

01.03.2026. u 08:00

Grad to su ljudi
Legenda iz Nove Gradiške ima 95 godina i poručuje: Opet bih bio liječnik!

Kako bih vam predstavila mr.sc. Dragoljuba Kocića, doktora medicine, internistu...

28.02.2026. u 12:00

Radar
Slavonski Brod dobio modernu sortirnicu – ali uz neugodno pitanje

Grad Slavonski Brod 2. listopada 2024. godine potpisao je Ugovor...

28.02.2026. u 08:00

Radar
Svi žele u vojsku!

Dok se Hrvatska priprema za novi ciklus temeljnog vojnog osposobljavanja, brojke...

27.02.2026. u 20:00

Priče
Neprocjenjivim zajedništvom do očuvanja baštine: Policija i branitelji u obnovi kapelice u Staroj Kapeli!

U Staroj Kapeli provedena je volonterska radna akcija na obnovi kapelice Gospodi...

27.02.2026. u 17:30

Radar
Kupujete s Temua, Sheina ili AliExpressa? Evo koliko ćete uskoro dodatno plaćati

Europska unija od 1. srpnja 2026. godine uvodi novu paušalnu carinu na ma...

27.02.2026. u 15:00

Događanja
Projekt od 1,8 milijuna eura i tradicija od 100 godina – Nova Kapela ne staje

  Tradicionalni sajam, uz blagdan Svete Klare, u Novoj Kapel...

25.02.2026. u 20:00

;