insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

GMO hrani nije mjesto na našim policama

Autor: 035portal Datum objave: 19.11.2024. u 12:00

 GMO hrani nije mjesto na našim policama

Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Biljana Borzan, stalna izvjestiteljica eurosocijalista o sigurnosti hrane, upozorava na prijetnje koje ublaživanje zakona o GMO hrani može donijeti hrvatskim građanima.

Europska komisija će u prvih 100 dana mandata iznijeti novu viziju budućnosti poljoprivrede i prehrambene industrije u EU. Trenutno se razmatraju nova pravila za korištenje GMO tehnika u poljoprivredi, što bi moglo donijeti promjene u načinu uzgoja hrane i u Hrvatskoj.

„Bilo kakav pomak prema ublaživanju postojećih zakona o GMO hrani u korist industrije lako može ugroziti zdravlje i dobrobit naših građana, bez stvarne potrebe ili koristi. Ljudi imaju pravo znati što jedu i da je hrana koju konzumiraju sigurna.“, tvrdi Borzan.

Iako bi GMO možda mogao igrati određenu ulogu u borbi protiv gladi u pojedinim dijelovima svijeta, Europa se nalazi u drugačijoj situaciji jer ima razvijenu poljoprivredu i prehrambenu industriju, ali i zakone koji štite sigurnost hrane i zdravlje građana.

„Zdravlje i sigurnost naših građana mora biti na prvom mjestu! Ako dopustimo da interesi industrije nadvladaju nad pitanjima zdravlja i sigurnosti, riskiramo dugoročno povjerenje građana u prehrambeni sustav.“, napominje Borzan.

Hrvatska ima dugu tradiciju prirodnog uzgoja hrane i kvalitetnih, autohtonih proizvoda. Uvođenje GMO-a moglo bi ugroziti konkurentnost domaćih poljoprivrednika i prehrambene industrije, dok bi korist uglavnom imale velike korporacije koje kontroliraju GMO tržište.

Švicarska, koja je predvodnica Europe u biotehnološkim inovacijama, produžila je zabranu GMO hrane do 2027. godine, što je dokaz velikog otpora i u najrazvijenijim državama. U Španjolskoj i Portugalu, rijetkim zemljama EU-a koje imaju blage stavove prema GMO hrani, zabilježeno je da su neki kukci razvili otpornost prema GMO kukuruzu, što tek može dovesti do većeg korištenja pesticida i dodatno ugroziti ekosustav.

„Uz trenutni, desniji sastav europskih institucija otvara se sve više prostora za ublaživanje zakona o GMO hrani. Moramo biti vrlo oprezni i zaštititi poljoprivrednike i građane od prekomjernih pritisaka industrije. Kada govorimo o GMO hrani, Hrvatska mora ostati jedna od predvodnica zemalja s najkvalitetnijom i najzdravijom hranom.“, Borzan zaključuje.

Izvor/Foto: Biljana Borzan


Događanja
Brodsko kolo nadmašilo sva očekivanja? Rozga i Huljić pred prepunom Tvrđavom priredili noć za pamćenje

  U ozračju koje se može opisati samo jednom riječju &ndas...

13.06.2026. u 08:00

Radar
Vlada RH uskočila s milijunima: Više od 1.100 Brođana napokon dobiva ono što drugi imaju desetljećima

Stanovnici Brodskog Vinogorja i dijela Brodskog Varoša,...

12.06.2026. u 20:00

Udruge
E – mržnja: znate li što je govor mržnje?

Sloboda izražavanja jedno je od temeljnih ljudskih prava, ali nije apsolutna. On...

12.06.2026. u 15:00

Priče
Godinu dana nakon afere ´šiba u vrtiću´: Stigla presuda koja otvara brojna pitanja

ORIOVAC – Slučaj koji je prošlog ljeta uznemirio javnost Brodsko-po...

12.06.2026. u 12:30

Događanja
Brođani treće životne dobi ponovno imaju razlog za izlazak iz kuće

SLAVONSKI BROD – Nakon što su tijekom proteklih m...

12.06.2026. u 07:30

Priče
Tko će točiti piće na bazenima ovog ljeta? Doznajemo tko preuzima lokal

Nakon višemjesečne stanke, vanjski bazeni u Slavonskom Brodu svoja vrata...

11.06.2026. u 20:00

Nepoznata kategorija
Važna obavijest iz PU Brodsko-posavske

Dana 15.6.2026. započinje ljetno radno vrijeme Odjela za upravne poslove u polic...

11.06.2026. u 17:30

Radar
Apokaliptične scene u Novoj Gradiški: Vjetar odnio krov mrtvačnice, šteta se još zbraja

NOVA GRADIŠKA – Snažno olujno nevrijeme koje je u noći sa srijede n...

11.06.2026. u 12:30

Servisne informacije
Večeras stiže nevrijeme! DHMZ upalio narančasti alarm

Stanovnici Slavonije večeras bi trebali biti na oprezu. Državn...

10.06.2026. u 20:00

Servisne informacije
Stiže nova tehnologija na brodske ceste: Zbog radova zatvara se dio prometnice

Vozače koji se u srijedu, 10. lipnja, budu kretali Ulicom Eugena Kumičića očekuj...

09.06.2026. u 20:00

Servisne informacije
Mobilne blagajne vraćaju se u gradske četvrti – evo kada i gdje

Građani Slavonskog Broda i tijekom lipnja moći će svoje račune...

09.06.2026. u 15:00

Priče
Jedan autobus, četrdesetero djece i priča koja će vam ugrijati srce

VUKOVAR/OSIJEK – U vremenu kada su svakodnevne vijesti često ispunjene pod...

08.06.2026. u 12:30

Radar
Stiže li prvi toplinski val? Evo kakvo nas vrijeme očekuje do kraja tjedna

BRODSKO-POSAVSKA ŽUPANIJA – Nakon ugodnog i stabilnog početka lipnja, pred...

08.06.2026. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Halo, halo! evo ga!!!

 Uputstvo s početka stoljeća: "Rukovanje s telefonskim strojevima", kaže da...

07.06.2026. u 20:00

Servisne informacije
Koje trgovine rade danas? Donosimo pregled na jednom mjestu

SLAVONSKI BROD / NOVA GRADIŠKA – Ako ste jutros shvatili da vam ned...

07.06.2026. u 08:00

Događanja
Kad sunce oboji vinograde zlatnim nijansama: Brodski Stupnik ponovno postaje pozornica vina, umjetnosti i jazza

Postoje događaji na koje se dolazi zbog programa, a postoje i oni zbog atmosfere...

06.06.2026. u 16:00

;