insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

Četvrti memorijalni pohod putevima Premužića i Štampara

Autor: 035portal Datum objave: 07.10.2024. u 18:00

Četvrti memorijalni pohod putevima Premužića i Štampara

Ove nedjelje, južni obronci Dilja povrh Oriovca postali su poprište četvrtog po redu Memorijalnog pohoda: Od Premužića do Štampara, u organizaciji HPD Gojzerica – Podružnica Oriovac. Iako je ove godine odaziv bio nešto skromniji, pozitivna atmosfera i raspoloženje prisutnih planinara nadoknadili su manjak broja sudionika.

Okupljanje je započelo na Trgu hrvatskog preporoda u samom središtu Oriovca, gdje su goste srdačno dočekali članovi domaćeg planinarskog društva. Tradicionalni planinarski doručak, koji su pripremili vrijedni članovi HPD-a, bio je savršen uvod u dan ispunjen avanturom i prisjećanjem na dva hrvatska velikana.

Prije samog pohoda, okupljenima su se obratili Karlo Tomljenović, općinski vijećnik i jedan od glavnih organizatora, Zoran Ivezić, voditelj podružnice HPD Gojzerica, Matija Jošić, predsjednik općinskog vijeća, te Višeslav Turković, predsjednik HPD Gojzerica Požega. Njihove riječi o važnosti ovakvih okupljanja, koja povezuju ljubitelje prirode i povijesti, postavile su ton cijelom događaju.

Za sudionike su pripremljene dvije rute – jedna lakša, koja je vodila do Kasonjskog vrha, te duža, koja se protezala sve do Brodskog Drenovca. Ideja pohoda bila je simbolički povezati Oriovac i Brodski Drenovac, mjesta povezana s dvojicom hrvatskih velikana – Antom Premužićem i Andrijom Štamparom.

Ante Premužić, poznati graditelj i autor čuvene Premužićeve staze na Velebitu, rođen je u Slavonskom Kobašu, naselju u općini Oriovac, dok je Andrija Štampar, liječnik svjetskog ugleda i utemeljitelj modernog javnog zdravstva, rođen u Brodskom Drenovcu. Povezati ova dva velikana u okviru planinarskog pohoda posebna je čast za njihove sumještane koji su i dalje ponosni na njihove postignuće.

Vodiči pohoda, Karlo Tomljenović i Zoran Ivezić, nisu propustili priliku dodatno približiti sudionicima životne priče ovih značajnih osoba. Planinare su odveli do Štamparove bašče i crkve Sv. Dimitra, pruživši im pogled na najljepše dijelove Dilj gore, s nezaboravnim panoramskim prizorima Slavonskog Kobaša, Motajice i Oriovačkih ribnjaka.

Unatoč nešto manjoj brojnosti, šarolika ekipa planinara pokazala je zavidan entuzijazam. Smijeha i dobrog raspoloženja nije nedostajalo, a cijeli događaj odavao je dojam prijateljstva i zajedništva, vrijednosti koje ovakvi pohodi njeguju.

Po povratku u Oriovac, sudionici su nastavili druženje uz besplatni ručak i osvježenje. Druženje se nastavilo u opuštenom tonu, a svi sudionici pohoda kući su ponijeli uspomenu u obliku zahvalnica, dodijeljenih prilikom službenog zatvaranja događaja.

Dok se planinari rastajali, već su se počeli dogovarati za idući pohod, svjesni da ovakvi događaji nisu samo prilika za hodanje po prirodi, već i za slavljenje povijesti, prirodnih ljepota i dobrog društva.


Događanja
Ako volite stare stvari i skrivene priče, sutra morate prošetati Korzom

Brodsko korzo ove će subote, 14. ožujka, ponovno postati mjesto susreta ljubitel...

13.03.2026. u 20:01

Događanja
Pogled na grad, čaša vina i dobra priča- večer koja je oduševila Brođane

Na vidikovcu hotela Art u Zrinskoj ulici u Slavonskom Brodu, na petom katu s koj...

13.03.2026. u 10:00

Servisne informacije
Radovi na kolniku mijenjaju promet u centru

Danas je u središtu grada privremeno zatvoren dio prometa...

13.03.2026. u 07:30

Udruge
U Slavonskom Brodu kreće novi ciklus besplatnih PanonSTEM radionica - PRIJAVITE SE! 13.3. VIDIMO SE NA STEM DAN-U na našem Korzu!

  Slavonski Brod i tijekom ožujka postaje mjesto susreta znanja, istraživa...

12.03.2026. u 18:37

Škola
58 novih prvostupnika sestrinstva spremno za rad

U svečanom ozračju u Novoj Gradiški jučer je održana prom...

12.03.2026. u 17:30

Koncerti
Jedan od najpoznatijih glasova regije stiže u Slavonski Brod!

Proslava Dana grada Slavonskog Broda ove će godine uključivati i koncert Željka...

11.03.2026. u 17:30

Servisne informacije
Vozači, oprez! Radovi zatvaraju dijelove važne brodske ulice

Od danas, 11. ožujka, vozače u Slavonskom Brodu očekuju privremene promjene u pr...

11.03.2026. u 10:00

Priče
Mladi bračni par iz Kruševice radi nešto što se danas rijetko viđa

U Kruševici, nedaleko od Slavonskog Broda, nedjeljna jutra za supružnike...

10.03.2026. u 12:30

Servisne informacije
Novo poskupljenje goriva

Od danas vozače u Hrvatskoj dočekuju više cijene goriva. Vlada je na sjed...

10.03.2026. u 07:30

Priče
Šok u vrtiću u Ruščici: Odgajateljica poslala dijete na spavanje u- zahod!

Posljednjih mjeseci kao danema kraja uznemirujućim vijestima iz...

09.03.2026. u 15:17

Servisne informacije
Toplije, ali promjenjivo- pogledajte kakav nas tjedan čeka

SLAVONSKI BROD – Nakon nekoliko promjenjivih dana početkom...

09.03.2026. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Kino Budainka

- To je nama bio centar svijeta. Za djecu s Budainke, Brlićke, Kellerove, dijela...

08.03.2026. u 20:00

Servisne informacije
Tisak gasi popularnu uslugu slanja paketa

Od 1. travnja TISAK gasi uslugu Tisak paket putem koje su građani na prodajnim...

08.03.2026. u 12:00

Zabava
Nevjerojatno: Video iz Župe Svete Obitelji postao viralni hit!

SLAVONSKI BROD – Da društvene mreže mogu biti prost...

08.03.2026. u 08:00

Radar
Navijači Marsonije razvili brutalne transparente: ´Pušite k...... masne´

SLAVONSKI BROD – Ono o čemu se u Slavonskom Brodu dugo šaputalo, po...

07.03.2026. u 20:00

Savjeti i trikovi
Telefonska prijevara: 79-godišnjakinja ostala bez 50.000 eura

Bez gotovo 50.000 eura ostala je 79-godišnjakinja s čakovečkog područja...

07.03.2026. u 16:00

;