Večernji list ponovno donosi vijest koja je potresla ljubitelje slatkiša diljem Hrvatske. Naime, čitatelji su ponovno izrazili svoje nezadovoljstvo zbog drastičnog poskupljenja popularne Kanditove čokolade s rižom, koja je u svega nekoliko mjeseci doživjela nezapamćeni skok cijene.
Prije samo dva mjeseca, ova čokolada težine 300 grama mogla se kupiti za 6,29 eura. No, kako svjedoče fotografije objavljene na društvenim mrežama, u jednom trgovačkom lancu sada se ista ta čokolada prodaje po cijeni od nevjerojatnih 8,99 eura. I to, kako navode, pod oznakom "trajno niska cijena". Ovaj skok cijene od preko 40% u tako kratkom vremenu pokrenuo je lavinu komentara na internetu.
"Kako je Kandit čokolada skuplja od Milke?"; "Mislim da ću ostati na budget opciji i nastaviti jesti Lindtove. Nemam love za Kandit"; "Našli su način kako prodavati zrak"; "Bilo je prije pet godina 8,99 kuna na akciji"; "Kupujem je u Njemačkoj i cijena nije tolika"; "Imam, ali ne dam", samo su neki od brojnih komentara razočaranih kupaca.
Unatoč alarmantnom poskupljenju u jednom trgovačkom lancu, istraživanje cijena pokazuje da u drugim centrima cijena iste čokolade iznosi nešto prihvatljivijih 5,69 eura. Ipak, s obzirom na to da je cijena čokolade u srpnju ove godine naglo porasla s 3,19 na 6,29 eura, sadašnje stanje predstavlja ukupno poskupljenje od nevjerojatnih 181,2%.
Večernji list je ranije pisao i o razlozima iza poskupljenja koje su navodili proizvođači poput Kraša i Atlantica. Oni su tada istaknuli kako su dugi niz godina sami snosili većinu povećanih troškova, pokušavajući što manje teretiti potrošače. Iz Kandita su pak u srpnju, kada su cijene već počele rasti, istaknuli kako su globalne cijene kakaovca u stalnom porastu od kraja 2021. godine.
Razlog tomu su, između ostalog, loši prinosi zbog specifične virusne bolesti "Swollen shoot disease" koja pogađa farme kakaovca, nepovoljni klimatski uvjeti, ali i rastuća globalna potražnja. Sve to dovelo je do rekordnih cijena na svjetskim burzama. Kandit je, kako tvrde, nastojao umanjiti utjecaj ovih poskupljenja na potrošače optimizacijom svojih proizvodnih procesa i asortimana, ali najnovije cijene sugeriraju da su ti napori bili nedovoljni.
Kako će se situacija dalje razvijati i hoće li kupci nastaviti trpjeti ovakva poskupljenja, ostaje za vidjeti. Jedno je sigurno: ovo ljeto donijelo je neugodno iznenađenje za sve ljubitelje čokolade.
Nakon duljeg razdoblja tijekom kojeg su vozači sa zebnjom pratili kretanja cijen...
13.06.2026. u 20:00
U ozračju koje se može opisati samo jednom riječju &ndas...
13.06.2026. u 08:00
Stanovnici Brodskog Vinogorja i dijela Brodskog Varoša,...
12.06.2026. u 20:00
Sloboda izražavanja jedno je od temeljnih ljudskih prava, ali nije apsolutna. On...
12.06.2026. u 15:00
ORIOVAC – Slučaj koji je prošlog ljeta uznemirio javnost Brodsko-po...
12.06.2026. u 12:30
SLAVONSKI BROD – Nakon što su tijekom proteklih m...
12.06.2026. u 07:30
Nakon višemjesečne stanke, vanjski bazeni u Slavonskom Brodu svoja vrata...
11.06.2026. u 20:00
Dana 15.6.2026. započinje ljetno radno vrijeme Odjela za upravne poslove u polic...
11.06.2026. u 17:30
NOVA GRADIŠKA – Snažno olujno nevrijeme koje je u noći sa srijede n...
11.06.2026. u 12:30
Stanovnici Slavonije večeras bi trebali biti na oprezu. Državn...
10.06.2026. u 20:00
Vozače koji se u srijedu, 10. lipnja, budu kretali Ulicom Eugena Kumičića očekuj...
09.06.2026. u 20:00
Građani Slavonskog Broda i tijekom lipnja moći će svoje račune...
09.06.2026. u 15:00
VUKOVAR/OSIJEK – U vremenu kada su svakodnevne vijesti često ispunjene pod...
08.06.2026. u 12:30
BRODSKO-POSAVSKA ŽUPANIJA – Nakon ugodnog i stabilnog početka lipnja, pred...
08.06.2026. u 07:30
Uputstvo s početka stoljeća: "Rukovanje s telefonskim strojevima", kaže da...
07.06.2026. u 20:00
SLAVONSKI BROD / NOVA GRADIŠKA – Ako ste jutros shvatili da vam ned...
07.06.2026. u 08:00