Bećari su i ove godine pokazali svoje vještine u jahanju i gađanju alke u srcu Slavonije, u Đakovačkim Selcima. Na konjima, odjeveni u tradicionalnu slavonsku odjeću, jahači su uplatnenim košuljama - rubinama i jahaćim hlačama - rajtoznama, uprizorili Šokačku alku, inspiriranu sinjskom.
"Jahaće čizme, rajtozne i rubina, to je naša tradicionalna obleka, gdje god se natječemo s konjima uvijek smo tako odjeveni", izjavio je Zlatko Debak iz Štitara. Za trkalište dugo 100 metara, jahači trebaju mnogo vježbe kako bi postigli preciznost potrebnu za pogodak u alku, što je Šima Bereš iz Starih Mikanovaca potvrdio riječima: "Imam kod kuće alkarsko trkalište ispred kuće, dosta treniram."
Prema riječima sudionika, najvažniji faktor uspjeha je siguran i istreniran konj. "Konj je 70 posto svega," kaže Šima, dok Valentin Gardila iz Gata dodaje: "Konj mora biti istreniran, poslušan i biti vjeran svom gazdi."
Ovaj atraktivan događaj privukao je mnoge gledatelje, uključujući i posjetitelje iz inozemstva. "Super mi je. Alkari – bećari su odlični", rekla je Elisabet iz Stockholma. Mirjana iz Gorjana, koja se ponosi slavonskom tradicijom, također je izrazila svoje oduševljenje: "Prekrasno je, volim tradiciju, ja sam Slavonka u srcu i duši."
Pobjednik ovogodišnje Šokačke alke, Andrija Obrovac iz Selaca Đakovačkih, slavio je nakon pripetavanja, ističući važnost mirne ruke, poslušnog konja i malo sreće.
Iako bećari - alkari nemaju alkarske momke, rado primaju čestitke od djevojaka i snaša. "Pa normalno, mi bećari moramo tako, tako smo jedino naučili," rekao je Valentin Gardila. Organizatori su izrazili ponos što je manifestacija postala tradicija. "Već je to postala tradicija i evo to su dečki zavoljeli, ovim livadama jašući, malo su gledali sinjsku," zaključio je Željko Režić, organizator Šokačke alke.
Nije potreban nikakav građevinski vještak da bi zaključio kako je nekada&...
29.06.2026. u 14:59
za 60. Đakovačkih vezova već je prvi koncertni vikend koji je u Đakovo privukao...
29.06.2026. u 10:00
Pred stanovnicima Brodsko-posavske županije još je jedan izrazito vruć lj...
29.06.2026. u 07:30
Kći je Ivana Kristofora, liječnika i žena A. T. Brlića, političara i diplomata....
28.06.2026. u 20:00
Stanovnici slavonskobrodskog naselja Livada cijelog se dana suočavaju s ozbiljni...
28.06.2026. u 18:14
Među ovogodišnjim dobitnicima nagrada Hrvatskog novinarskog društv...
27.06.2026. u 16:00
VRPOLJE – Neke se izložbe razgledaju, a neke se proživljavaju. Upravo je t...
26.06.2026. u 20:00
Nakon nekoliko toplih ljetnih dana, pred Slavonijom je novi val ekstremnih vrući...
26.06.2026. u 07:30
Unatoč brojnim upozorenjima i svakodnevnim apelima policije, d...
25.06.2026. u 17:30
Dok su nekada ljetni praznici za djecu značili bezbrižno lutanje ulicama i igral...
25.06.2026. u 10:00
Ljubitelji fiš paprikaša, dobre zabave i slavonske gastronomije po...
24.06.2026. u 10:00
U javnom prostoru često govorimo o odgovornosti institucija, zdravstvenog sustav...
23.06.2026. u 20:00
Iako je od prve prijave o ilegalnom odlaganju otpada u Ulici K...
23.06.2026. u 15:00
Da ne prepoznajemo željeznički most na rijeci Savi u Brodu na Savi, ovaj s...
22.06.2026. u 20:00
Državni hidrometeorološki zavod izdao je za osječku regiju žuto meteorolo...
22.06.2026. u 12:00
Dok je o Brlićima s Jelačić placa gotovo sve poznato, njihova druga grana...
21.06.2026. u 20:00