U četvrtak 6. lipnja 2024. godine u naselju Gorice, nedaleko od Nove Gradiške, u ovčinjaku Tomislava Medunića, dogodilo se čudo neviđeno: ovca Romanovske pasmine ojanjila je šest janjića.
Tomo, kako ga od milja svi zovemo, već se 20 godina bavi uzgojem ovaca i do sada su njegove ovce janjile najviše trojke, tako da je i on sam ostao u čudu kada je u večernjim satima uz ovcu našao čak 6 janjića. Nažalost, jedno je u međuvremenu uginulo, ali zato ostalih pet je živahno i skakuću oko svoje majke tražeći majčino mlijeko, ali i istražujući svoj novi dom.
Naime, Tomo je kao i svakoga ranoga jutra obilazio i namirivao svoje blago te je ubrzo pokraj jedne ovce pronašao 3 bijela janjića. Odmah ih je, kao i inače što čini, premjestio u poseban boks kako bi i majka i bebe imale svoj mir, ali i posebnu hranu i siguran smještaj.
Kako je prognoza da ovih dana neće biti obilnije kiše, onda je Tomo odlučio pokositi svoje livade te nakon što se trava osuši izbalirati sijeno i spremiti ga na prostrani sjenik iznad svog ovčinjaka. Tako je Tomo učinio i u četvrtak nakon namirivanja svoga blaga, a u svoj ovčinjak se vratio predvečer te je u posebnom boksu pokraj ovce i 3 bijela janjića zatekao kako teturaju na slabašnim nožicama još 3 crna janjića. Tomo je odmah shvatio da je ovca u biti ojanjila šestorke i da je to pravo čudo, jer nikada nije čuo da je Romanovska ovca ojanjila šestorke. Potom se Tomo sjetio našeg pokojnog novinara Vjeke Hudolina iz Dragalića, koji bi sigurno odmah proširio vijest o ovom čudu u Goricama. I eto, s malim zakašnjenjem, vijest o čudu u Goricama se ipak širi, a samozatajni Tomo se ne voli isticati pa ga stoga nema ni na priloženim fotografijama.
A ja ovu priču o šestorkama želim završiti s činjenicom da su Tomo i njegova supruga Ivanka, sa svojih troje djece i osmero unučadi, rodbinom, kumovima i prijateljima, lani proslavili 40 godina braka te im želim još mnogo godina zajedničkog života, potom praunučadi, ali naravno i još mnogo janjića.
tekst i foto: Marko Derežanin
Ni šunka, ni jaja, pa ni pečeno meso ne moraju se danima jesti u istom ob...
07.04.2026. u 07:30
Tko u Brodu ne zna za, premda davno nestali, a u svoje vrijeme moderni, reprezen...
06.04.2026. u 20:00
U rasulu i pri povlačenju jugoslavenske vojske iz Broda, u travnju 1941. sru&sca...
05.04.2026. u 20:00
Svake godine 2. travnja, odlukom Ujedinjenih naroda, obilježava se Svjetski dan...
05.04.2026. u 12:00
Kao i svake godine, uoči Uskrsa brojni poslodavci svojim zaposlenicima isplaćuju...
04.04.2026. u 10:00
U ranim jutarnjim satima, dok većina građana još spava, gradom se odvijaj...
03.04.2026. u 20:00
Nakon promjenjivih i vjetrovitih dana, vrijeme se napokon smiruj...
03.04.2026. u 17:30
Dok statistika bilježi rast inflacije, građani to najjasnije osjećaju – u...
03.04.2026. u 12:30
Dok su gradske ulice Slavonskog Broda navikle na svakodnevnu vrevu automobila i...
03.04.2026. u 10:00
Veliki petak u kršćanskoj tradiciji zauzima posebno, go...
03.04.2026. u 07:30
Na 12. međunarodnom natjecanju tamburaša u Požegi, održan...
02.04.2026. u 15:00
Dok stanovnici upozoravaju na moguće nepropisno odlaganje opasnog otpada na podr...
02.04.2026. u 12:30
Veliki četvrtak, dan Isusove posljednje večere, označava ulazak...
02.04.2026. u 07:30
Grad Slavonski Brod pokrenuo je anketu o priuštivom stanovanju – po...
01.04.2026. u 12:30
Proljeće u Slavonskom Brodu i ove će godine biti obilježeno smij...
31.03.2026. u 20:00
Dok svakodnevica često prolazi u rutini, djelatnici Sveučilišta u Slavons...
31.03.2026. u 17:30