Na skupu održanom na splitskom Katoličkom bogoslovnom fakultetu, stručnjaci su upozorili na zabrinjavajući trend porasta kockanja među mladima u Hrvatskoj. Prema istraživanjima, čak 73 posto hrvatskih srednjoškolaca pokušalo se kladiti, dok se njih 20 posto redovito kladi i kocka. U zemlji koja trenutno broji 50.000 ovisnika o kocki, ovaj problem poprima sve ozbiljnije razmjere.
Stručnjaci su naglasili potrebu za interdisciplinarnim dijalogom o ovisnosti o kocki, koja ima višestruke uzroke i posljedice na oboljele, njihove obitelji i širu zajednicu. Socijalni pedagog Toni Maglica istaknuo je da kockanje mladih predstavlja veći i opasniji fenomen od kockanja općenito. Posebno je zabrinjavajuće što su najčešći kockari među mladima mladići koji se bave sportskim klađenjem. Maglica je ovaj problem nazvao "tihom pandemijom" koja je teško uočljiva, ali vrlo opasna.
"Prema istraživanjima, oko 73 posto srednjoškolaca pokušalo se kladiti, a 20 posto mladića redovito se kladi i kocka. U tom slučaju možemo govoriti o opasnim ponašanjima koja se mogu razviti u ovisnost," izjavio je Maglica. On je apelirao na ograničenje broja kladionica i smanjenje oglašavanja kockarskih usluga. Također je podsjetio na sličan problem s alkoholom i pozvao građane na aktivizam kroz lobiranje, zagovaranje i podizanje svijesti o opasnostima kockanja.
Željka Radošević, terapeutkinja Kluba liječenih ovisnika o kocki u Splitu, naglasila je važnost uključivanja obitelji u proces liječenja. "Obitelj je često prva koja inicira pružanje pomoći osobi s problemom kockanja. Pružanje pomoći najčešće se odvija u suradnji s bolnicama jer veliki broj osoba koje imaju problem s kockanjem razvije poteškoće u obliku anksioznosti, depresije, pa čak i poremećaja osobnosti," rekla je Radošević.
Radošević je također istaknula prepreke u tretmanu, uključujući društvene predrasude i stigmatizaciju, čak i unutar same obitelji. "Kao zajednica, važno je da radimo na osvještavanju tog problema," dodala je.
Skup u Splitu ukazao je na hitnu potrebu za sveobuhvatnim pristupom u borbi protiv kockanja među mladima, uključujući obrazovanje, prevenciju i podršku za oboljele i njihove obitelji.
U svijetu u kojem je “druženje” sve češće sinonim za razmjenu...
24.05.2025. u 14:00
SLAVONSKI BROD – Od jeseni 2025. godine Slavonski Brod p...
24.05.2025. u 11:00
Središtem Slavonskog Broda jučer je prošla tradicionalna maturants...
24.05.2025. u 08:00
Slavonski Brod već četvrtu godinu zaredom ima svoj odgovor na svjetske open-air...
23.05.2025. u 20:00
Iako je završetak radova bio planiran upravo za danas, nova obavijest iz...
23.05.2025. u 16:00
Grad Slavonski Brod i ove godine tradicionalno organizira svečani program povodo...
22.05.2025. u 20:00
Jučer, povodom Međunarodnog dana biološke raznolikosti i Dana za&sca...
22.05.2025. u 18:00
Slavonski Brod dobiva još jedan hotel – i to usred povijesne Tvrđav...
22.05.2025. u 07:58
Slavonski Brod – Kako se približavamo kraju svibnja, vrijeme u Slavonskom...
21.05.2025. u 20:00
Na Sveučilištu u Slavonskom Brodu od 20. do 24. svibnja održava se 4. Int...
21.05.2025. u 16:00
SLAVONSKI BROD / RH – Ministarstvo hrvatskih branitelja objavilo je Javni...
21.05.2025. u 12:00
SLAVONSKI BROD – Zbog radova na pripremi i asfaltiranju kružnog toka na po...
21.05.2025. u 08:00
Policijska uprava brodsko-posavska sudjeluje u trodnevnim pojačanim nadzorima vo...
20.05.2025. u 20:00
Policijsko zanimanje predstavljeno je i ovaj vikend u Slavonskom Brodu, u sklopu...
19.05.2025. u 20:00
ZAGREB – Ako vam ne smeta prašina na sjedalima i spremni ste za igr...
19.05.2025. u 18:00
Sud za zaštitu nacionalne časti Hrvata i Srba u Hrvatskoj za okrug Sl. Br...
18.05.2025. u 17:00