Vozaču koji je u razdoblju od dvije godine prikupio 12 negativnih prekršajnih bodova rješenjem će se ukinuti i oduzeti vozačka dozvola
Novi Zakon o sigurnosti prometa na cestama točno je definirao negativne prekršajne bodove, odnosno razdoblje u kojem akumuliranje istih može rezultirati ukidanjem vozačke dozvole. Uz prekršaje zbog kojih možete odmah dobiti mjeru zabrane upravljanja motornim vozilom, postoji i cijeli niz drugih prekršaja zbog kojih čete akumulirati negativne bodove. Sve je regulirano u Članku 286. pa dobro pročitajte, piše HAK.
(1) Pravna posljedica pravomoćne osude vozača motornog vozila za određene prekršaje iz ovoga Zakona je upis negativnih prekršajnih bodova u evidenciju.
(2) Negativni prekršajni bodovi iz stavka 1. ovoga članka brišu se iz evidencije nakon proteka dvije godine od dana pravomoćnosti odluke o prekršaju na temelju kojeg su upisani.
(3) Mladom vozaču koji je u razdoblju od dvije godine prikupio devet negativnih prekršajnih bodova rješenjem će se ukinuti i oduzeti vozačka dozvola.
(4) Vozaču koji je u razdoblju od dvije godine prikupio 12 negativnih prekršajnih bodova rješenjem će se ukinuti i oduzeti vozačka dozvola.
(5) Mladom vozaču koji je u razdoblju od dvije godine prikupio devet negativnih prekršajnih bodova i vozaču koji je u razdoblju od dvije godine prikupio 12 negativnih prekršajnih bodova, a kojem je vozačka dozvola istekla, rješenjem će se odrediti da ne može podnijeti zahtjev za produljenje vozačke dozvole na rok od dvije godine, a zahtjev podnesen u roku od dvije godine će se rješenjem odbaciti.
(6) Mladom vozaču koji je u razdoblju od dvije godine prikupio devet negativnih prekršajnih bodova i vozaču koji je u razdoblju od dvije godine prikupio 12 negativnih prekršajnih bodova, a vozačka dozvola je oduzeta ili prijavljena izgubljenom, rješenjem će se ukinuti vozačka dozvola.
(7) Vozaču koji je prije stjecanja prava na upravljanje vozilom u razdoblju od dvije godine prikupio devet negativnih prekršajnih bodova rješenjem će se odrediti da ne može podnijeti zahtjev za izdavanje vozačke dozvole na rok od dvije godine, a zahtjev podnesen u roku od dvije godine će se rješenjem odbaciti.
(8) Nakon što su negativni prekršajni bodovi uzeti u obzir za donošenje rješenja iz stavaka 3. do 7. ovoga članka brišu se iz evidencije.
(9) Osoba iz stavaka 3. do 6. ovoga članka može ponovo polagati vozački ispit istekom roka od dvije godine od dana izvršnosti rješenja iz stavaka 3. do 6. ovoga članka, nakon provedenog postupka osposobljavanja kandidata za vozače.
(10) Osoba iz stavka 9. ovoga članka koja upravlja motornim vozilom nakon izvršnosti rješenja iz stavaka 3. do 6. ovoga članka, a prije ponovnog stjecanja prava na samostalno upravljanje motornim vozilom, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 20.000,00 kuna ili kaznom zatvora u trajanju do 60 dana.
(11) Osoba iz stavka 7. ovoga članka koja upravlja motornim vozilom, a prije stjecanja prava na upravljanje vozilom, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 20.000,00 kuna ili kaznom zatvora u trajanju do 60 dana.
(12) Vozaču koji je pravomoćnom odlukom o prekršaju proglašen krivim za prekršaj iz stavaka 10. i 11. ovoga članka izreći će se zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od:
1) najmanje šest mjeseci, ako je prekršaj počinjen drugi put,
2) najmanje 12 mjeseci, ako je prekršaj počinjen treći odnosno svaki sljedeći put.
(13) Protiv rješenja iz stavaka 3. do 7. ovoga članka ne može se podnijeti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
Naš sugrađanin Marin Ivezić ponovno treba pomoć dobrih ljudi kako bi moga...
14.01.2026. u 10:00
Auro Domus, vodeći lanac trgovina plemenitim metalima, otvorio je novu p...
14.01.2026. u 07:30
Vinski ključ je u pravim rukama! Od prvog kuma Miroslava Čabraje, „vinski...
13.01.2026. u 17:33
Advent u Garčinu – Slavonska priča ostao je iza nas, ali dojam koji je ost...
13.01.2026. u 15:00
Slavonski Brod se noćas ponovno probudio u zraku koji se teško može opisa...
13.01.2026. u 12:23
U vrijeme u kojem su ekrani postali produžetak dječje svakodnevice, jedna nacion...
13.01.2026. u 07:30
Projekt „PanonSTEM“, koji već mjesecima obogaćuje Brodsko-posavsku ž...
12.01.2026. u 17:30
Iz Gimnazije Nova Gradiška stižu dobre vijesti koje potvrđuju da ova sred...
12.01.2026. u 12:30
Građani Slavonskog Broda i svi koji će tijekom iduće godine obil...
12.01.2026. u 10:00
Brodsko-posavsku županiju očekuje tjedan tipičnih zimsko-prijelaznih uvjeta &mda...
12.01.2026. u 07:30
Rijetka fotografija iz 1896. godine prikazuje prometno raskrižje kod male crkve...
11.01.2026. u 20:00
Epidemijski val gripe ponovno je zatvorio vrata bolničkih odjela u Slavonskom Br...
11.01.2026. u 16:00
Nova sezona RTL-ova showa Gospodin Savršeni ponovno dolazi u udarni termi...
11.01.2026. u 12:00
Građani Slavonskog Broda i u siječnju imaju priliku izbjeći redove i naknade u b...
11.01.2026. u 08:00
U poslijepodnevnim satima redakciji 035portala javili su se stanovnici ulice Brl...
10.01.2026. u 18:53
U ispunjenoj dvorani doma u Klakaru u petak, 9. siječnja, predstavljena je knjig...
10.01.2026. u 16:00