U Hrvatskoj je u petak bilo ukupno 113 zaraženih osoba koronavirusom. Jedan pacijent je u težem stanju i na respiratoru, ali stabilno.
Trenutno je potvrđeno 113 osoba zaraženih koronavirusom, a pet osoba je ozdravilo. Kod jedne osobe je došlo do pogoršanja i trenutačno se nalazi na respiratoru, ali je stabilno.
Obavljeno je više od 1604 testiranja, a više od 13.000 osoba je u samoizolaciji. Ukupno je oboljelo 11 liječnika. Prati se 799 kontakata, 84 osoba je u karanteni te 18 vozača. Prosječna dob zaražene osobe je 42.6 godina.
Prema podacima iz Italije, čak 40% osoba se ne pridržava propisanih mjera, a kineska iskustva pokazuju da je pridržavanje mjera iznimno važno da bismo spriječili širenje virusa.
Od četvrtka u 0:01, na snagu je stupio čitav niz mjera kojima je za cilj osigurati strože mjere socijalnog distanciranja, a u svrhu ublažavanja mogućnosti širenja epidemije. Podsjećamo na potrebu pridržavanja mjera osobne higijene i socijalnog distanciranja svakog pojedinca: u zatvorenim prostorima potrebno je držati distancu od 2 metra, na otvorenom prostoru od 1 metar.
Zatvaraju se sve ne-esencijalne djelatnosti, sa svrhom da se, što je više moguće, zaštite osobe starije od 65 godina te kronično bolesni.
Najbolja obrana od ovog virusa jest održavanje osobne higijene i izbjegavanje bliskih kontakta.
Zato se ovim mjerama zatvaraju djelatnosti u kojima je više osoba u bliskom kontaktu te se zabranjuje okupljanje više od 5 osoba.
Postoji veliki niz uslužnih djelatnosti koje nisu zatvorene, osigurana je normalna opskrba. Teretni promet normalno funkcionira, baš kao i opskrbne linije. Postignut je dogovor sa susjednim državama u svrhu organizacije opskrbe i prijevoza koji normalno funkcioniraju. Putnički promet je praktički stao.
Poslodavci su dužni organizirati rad od kuće, organizirati telekonferencije, otkazati službena putovanja, zabraniti dolazak na posao radnicima koji boluju od akutnih respiratornih bolesti.
Lokalni civilni stožeri bit će zaduženi za provedbu te mjere.
Vrijedi i privremena zabrana kretanja osoba preko graničnih prijelaza.
Hrvatskim državljanima omogućit će se povratak u RH, a državljanima članicama EU povratak u matične države.
Izuzeci se odnose na zdravstvene djelatnike, stručnjake za skrb o starijima, prekogranične radnike; na policijske službenike, timove civilne zaštite, vojno osoblje, međunarodno vojno osoblje, putnike u tranzitu, a to će se morati osigurati dodatno.
Sve trgovine koje će raditi će morati poštivati mjere Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, a HZJZ će izdati preporuke za prijevoz koje će vrijediti na nacionalnoj razini.
Podsjećamo da se osobe u samoizolaciji moraju striktno pridržavati uputa koje su im dane.
Od srijede, 18. ožujka vrijede posebne mjere koje će se primjenjivati sljedećih 30 dana, a koje će bitno utjecati na starije osobe kao najugroženiju skupinu. Mjere imaju za cilj zaštititi starije od zaraze. Sve informacije o posebnim mjerama možete pronaći ovdje.
Na snazi su i dalje donesene mjere za smanjenje unosa bolesti u populaciju i jačanje nadzora nad širenjem koronavirusa.
Najbolja zaštita je poštivanje mjera prevencije te izbjegavanje dodirivanja očiju, nosa i usta.
Svečanim presijecanjem vrpce i dječjim osmijesima, jučer je u Si...
31.01.2026. u 08:00
U Novoj Gradiški održana je Izborna skupština Zajednice žena Hrvat...
30.01.2026. u 20:00
Nakon objave teksta o dugotrajnom izostanku pročelnika Željka Kovačevića s radno...
30.01.2026. u 18:39
Vlada Republike Hrvatske uputit će u javno savjetovanje Uredbu o načinu financir...
30.01.2026. u 17:30
Danas su redakciji istodobno dostavljena dva dokumenta vezana uz funkcioniranje...
30.01.2026. u 15:00
Ako se u hrvatskoj politici ovih dana nešto doista pomiče...
30.01.2026. u 11:38
NOVA GRADIŠKA, 29. siječnja 2026. – Dok interes za život i kupnju n...
29.01.2026. u 12:30
Dok gradska vlast javnosti i dalje poručuje da je sve pod kontrolom, SBOnline.co...
29.01.2026. u 09:45
Nakon golemog nezadovoljstva građana, niza intervencija hitnih s...
28.01.2026. u 12:09
Donji Andrijevci jučer su, umjesto uobičajene svakodnevice, odzvanjali dječjim...
28.01.2026. u 10:00
Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO) u ponedjeljak je...
27.01.2026. u 20:00
Općina Podcrkavlje napravila je novi iskorak prema razvoju aktiv...
27.01.2026. u 17:30
U vrijeme kada se demografske teme često spominju kroz statistik...
25.01.2026. u 12:00
Svečanim potpisivanjem ugovora, koje je održano jučer, Brodsko-posavska županija...
24.01.2026. u 20:00
Tek nakon što su mjerne postaje danima ispisivale alarmantne, povijesno v...
22.01.2026. u 20:00
Promjena na vrhu operativne strukture brodsko-posavskog HDZ-a provedena je bez j...
21.01.2026. u 15:00