insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

Slavonija i Baranja dobivaju Hitnu helikoptersku medicinsku službu

Autor: 035portal Datum objave: 28.02.2024. u 08:00

Slavonija i Baranja dobivaju Hitnu helikoptersku medicinsku službu

 

Slavonija i Baranja uskoro će biti domaćini jednog od najznačajnijih pomaka u medicinskoj skrbi – uspostavljanje Hitne helikopterske medicinske službe (HHMS). Ovaj projekt donosi revolucionarnu mogućnost hitnog transporta pacijenata helikopterom za potrebe Kliničkog bolničkog centra u Osijeku. Operativna površina za slijetanje i uzlijetanje helikoptera, smještena južno od bolnice, kod parkirališta Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, već je izgrađena za ovu svrhu.

 

U cilju osiguranja najbolje medicinske pomoći, HHMS će pokrivati svih pet slavonskih županija. Ministarstvo zdravstva najavljuje da će usluge biti operativne 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu, na četiri lokacije: Splitu, Rijeci, Zagrebu i Osijeku. Prema informacijama iz Ministarstva, početak pružanja HHMS usluge planiran je do kraja ožujka ove godine.

 

Zorislav Guttler, voditelj Službe za tehničke poslove Kliničkog bolničkog centra Osijek, detaljno je opisao funkcionalnost osječkog helidroma. Prema njegovim riječima, helikopteri će dolaziti s južne strane, spuštajući se na privremenu površinu koja je već izgrađena i opremljena za prihvat letelica. Također je istaknuto da će timovi biti stacionirani na aerodromu na Klisi, te da će helikopteri polijetati i slijetati samo danju, uz ograničenja vremena tijekom dana.

 

Procedura pružanja medicinske pomoći putem HHMS-a je detaljno planirana kako bi osigurala brzu i učinkovitu intervenciju. U slučaju nesreće, helikopter će krenuti prema lokaciji istovremeno s vozilom Hitne pomoći iz bolnice prema helidromu. Nakon preuzimanja pacijenta, helikopter će se vratiti na helidrom, a pacijent će biti prebačen u zgradu novog Objedinjenog hitnog bolničkog prijema (OHBP).

 

Cilj HHMS-a je osigurati pravovremenu i dostupnu hitnu medicinsku skrb, posebno u slučajevima teških ozljeda ili kritičnih zdravstvenih stanja. Organizacija ove službe značajno povećava šanse za preživljavanje teško ozlijeđenih ili kritično oboljelih osoba, pružajući im najbolje šanse za kvalitetan oporavak.

 

Ministarstvo zdravstva osigurava helikoptere opremljene medicinskim uređajima, letačku posadu te medicinsko osoblje, uključujući liječnike, medicinske tehničare i/ili medicinske sestre. HHMS će biti operativan uz kvalificiranu tročlanu posadu koja se sastoji od pilota, medicinskog tehničara i liječnika hitne medicine.

 

Ovaj inovativni korak u medicinskoj skrbi predstavlja značajan napredak za Slavoniju i Baranju, otvarajući put ka bržem i efikasnijem pristupu hitnoj medicinskoj pomoći koja može spasiti živote.


Radar
Stan ti stoji prazan? Evo zašto bi ti to mogla biti skupa greška

Vlasnicima praznih stanova i kuća ostalo je još svega nek...

10.02.2026. u 15:00

Škola
Alarm u školama: Brodsko-posavska među najlošijima na nacionalnim ispitima

Za nešto manje od mjesec dana učenici četvrtih i osmih razreda diljem Hrv...

10.02.2026. u 12:30

Događanja
Sekulić stigao kući s europskom medaljom – Oriovac na nogama

U Oriovcu je večeras priređen svečani doček Antoniju Sekuliću, članu Hrvatske fu...

09.02.2026. u 20:00

Savjeti i trikovi
Živite u zgradi bez dizala? Ovo bi vam moglo promijeniti svakodnevicu

Vlada Republike Hrvatske donijela je odluku o usvajanju dvaju novih programa koj...

09.02.2026. u 12:30

Servisne informacije
Zima se vraća na mala vrata

Pred stanovnicima Brodsko-posavske županije je tjedan obilježen...

09.02.2026. u 07:30

Radar
Veliki digitalni iskorak- ove općine dobivaju brzi internet!

Brodsko-posavska županija nastavlja ulaganja u digitalnu infrastrukturu, ovaj pu...

08.02.2026. u 12:00

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Industrijalac Mijo Marbach (I)

Tužne li su sudbine brodske građanske klase! Gledam, na gradskom katoličkom grob...

07.02.2026. u 20:00

Servisne informacije
Mobilne blagajne opet na terenu – pogledaj raspored

Mobilne gradske blagajne i u veljači dolaze bliže građanima, nas...

07.02.2026. u 08:00

Radar
Nova Gradiška čeka- hoće li se Grgić oglasiti? HDZ povukao prvi potez!

Dok se plakati u središtu Nove Gradiške uklanjaju, vraćaju i podiž...

06.02.2026. u 14:35

Radar
Mladi u Slavonskom Brodu ipak kupuju stanove – evo što kažu brojke

SLAVONSKI BROD – Mjera povrata poreza pri kupnji ili gradnji prve stambene...

06.02.2026. u 12:30

Priče
Nastavlja se rat u NG: ´Ne damo ti 25 posto´ opet na vrhu NAME

Nakon što je prekjučer na zgradi bivše NAME u samom središt...

05.02.2026. u 17:40

Gastro
Svi pričaju o jednoj kući u Sikirevcima – evo zašto

U Sikirevce se donedavno dolazilo uglavnom ako ste ondje imali posla ili obitelj...

05.02.2026. u 15:00

Radar
Škola u Lužanima mijenja lice – i način potrošnje energije

Napreduju radovi na projektu energetske obnove Osnovne škole „Ljude...

05.02.2026. u 12:30

Zabava
Ljubav, glazba i humanitarni cilj: Gornja Vrba sprema posebno Valentinovo

U Mjesnom domu Gornja Vrba Valentinovo će i ove godine biti obilježeno na poseba...

05.02.2026. u 10:00

Događanja
Kune u Kašiću- pijetet koji ne blijedi

Drugog dana središnjeg obilježavanja 33. obljetnice Vojno...

04.02.2026. u 17:30

Radar
Autocesta A3 kao poligon bez nadzora: Kamioni pretječu, kolone rastu, a policije nigdje!

Sat vremena vožnje autocestom A3 od Nove Gradiške do Zagreba bilo je dovo...

04.02.2026. u 12:30

;