insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

Savjeti i upozorenja sudionicima u prometu

U provođenje planiranih aktivnosti uključit će se maksimalan raspoloživi broj policijskih službenika, a organizacija rada i usmjeravanje službe planirati će se tako da se osigura vidljiva nazočnost policijskih službenika na cestama i pokriju svi frekventniji prometni pravci.

Autor: 035portal Datum objave: 21.06.2018. u 19:59

Savjeti i upozorenja sudionicima u prometu

 Veliki broj građana Republike Hrvatske iskoristit će predstojeće državne blagdane Dan antifašističke borbe i Dan državnosti, odnosno nadolazeći tzv. „produženi vikend“ za putovanja i odmor te će se zbog toga u značajnoj mjeri povećati intenzitet prometa na cestama.
Uzimajući pritom u obzir i početak glavnog dijela turističke sezone 2018. godine, najveće povećanje prometa na cestama očekuje se u četvrtak 21. lipnja u poslijepodnevnim satima, petak 22. lipnja u prijepodne, subotu 23. lipnja prijepodne, nedjelju 24. lipnja poslijepodne, kao i u ponedjeljak 25. lipnja u poslijepodnevnim satima, upravo na glavnim prometnim pravcima, odnosno graničnim prijelazima.
Istovremeno, zbog povećanog prometa na cestama, povećava se i broj prometnih nesreća, kao i broj stradalih osoba u njima.
Kako se većina prometnih nesreća događa jer sudionici u prometu grubo krše osnovne prometne propise, Ministarstvo unutarnjih poslova posebnu pozornost posvetit će stanju sigurnosti cestovnog prometa te poduzeti niz preventivno-represivnih aktivnosti.

U provođenje planiranih aktivnosti uključit će se maksimalan raspoloživi broj policijskih službenika, a organizacija rada i usmjeravanje službe planirati će se tako da se osigura vidljiva nazočnost policijskih službenika na cestama i pokriju svi frekventniji prometni pravci.
Istodobno, u funkciju će se staviti svi raspoloživi uređaji i oprema koja se koristi u nadzoru i kontroli prometa (uređaji za nadzor brzine, uređaji za utvrđivanje stupnja alkoholiziranosti, testeri za droge…).

Tom prilikom posebna pozornost posvetit će se sudionicima u prometu koji „iskaču“ iz normalnog prometnog toka ili grubo krše prometne propise zbog kojih se događaju prometne nesreće s najtežim posljedicama, odnosno čine prekršaje iz tzv. skupine „četiri glavne ubojice u prometu“ – vožnja pod utjecajem alkohola, kretanje brzinama većima od dopuštenih, nekorištenje sigurnosnog pojasa, nepropisna uporaba mobitela, ali i prekršajima motociklista.
Međutim, svjesni smo činjenice kako je aktivnost prometne policije samo jedan od čimbenika kojim se može utjecati na smanjenje broja prometnih nesreća i njihovih posljedica, kao i da se primjerena sigurnost u cestovnom prometu ne može ostvariti isključivo i samo poduzimanjem mjera policije.

Stoga upozoravamo sve sudionike u prometu da se pridržavaju prometnih propisa.
Posebno apeliramo na vozače da:
- prije polaska na put provjere ispravnost vozila, stanje guma i
posjedovanje odgovarajuće opreme;
- prije putovanja pravovremeno se informiraju o vremenskim prilikama i stanju na cestama;
- na put kreću odmorni, odnosno ako tijekom vožnje osjete umorni, da se bez obzira na blizinu odredišta zaustave i odmore;
- vežu se sigurnosnim pojasom;
- pobrinu se za propisan smještaj djece u vozilu;
- brzinu kretanja vozila prilagode stanju na cesti i uvjetima vidljivosti;
- poštuju ograničenja brzine (zakonska ili ona postavljena prometnim znakom);
- ne konzumiraju alkoholna pića prije i za vrijeme vožnje;
- bez obzira na žurbu, ne ulaze u rizična pretjecanja;
- prilikom vožnje u kolonama, kao i za vrijeme nepovoljnih vremenskih uvjeta (magla, kiša), povećaju razmak između vozila, imajući na umu duži zaustavni put;
- za vrijeme nepovoljnih vremenskih uvjeta, izbjegavaju nagla kočenja, nagla ubrzanja i nagla okretanja kotača upravljača;
- se prilikom vožnje autocestom, kreću krajnjom desnom prometnom trakom, a lijevu koriste samo za pretjecanje,
- na autocesti ne zaustavljaju niti parkiraju motorno vozilo, osim na površinama izvan kolnika koje su za to posebno uređene i obilježene,
- ne koriste mobitel tijekom vožnje, a ukoliko je to neophodno potrebno, da ga koriste isključivo uz pomoć uređaja koji omogućuju njegovo korištenje bez upotrebe ruku.
Naposljetku, zbog očekivanog povećanja prometa na cestama i stvaranja prometnih gužvi, pozivamo sudionike u prometu na poštivanje prometnih propisa i međusobno tolerantno ponašanje, kako bi ovaj „produženi vikend“ protekao sa što manje stradalih na našim prometnicama.
I ovaj vikend pojačani policijski nadzori
Policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske, nastavljaju i ovaj vikend sa pojačanim nadzornim aktivnostima u prometu. Akcije će biti usmjerene prije svega na vozače koji upravljaju vozilom pod utjecajem alkohola, droga ili čine druge teške prekršaje u prometu koji su izravni uzročnici prometnih nesreća, kao što je prekoračenje dozvoljenih brzina kretanja vozila, pretjecanje, teške tehničke neispravnosti vozila i sl.


Priče
Carinska akcija s pivskim epilogom: 6.000 boca traži novog vlasnika

Na graničnom prijelazu Svilaj, na granici s Bosnom i Hercegovinom, Carinska upra...

19.01.2026. u 09:57

Servisne informacije
Jutra ispod nule, vikend s oborinama

Nakon razdoblja stabilnog, ali zimskog vremena, stanovnike Brodsko-posavske župa...

19.01.2026. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Šinter mater!

Kada je bila jako ljuta, ovako bi prijeteći podviknula nama djeci i moja baka. D...

18.01.2026. u 20:00

Savjeti i trikovi
Subota navečer? Policija ima poseban plan

Policijska uprava brodsko-posavska, u suradnji s Policijskom upravom osječko-bar...

17.01.2026. u 12:00

Radar
Brodsko-posavska na dnu ljestvice stambenih potpora

Državna mjera povrata poreza za mlade koji kupuju ili grade svoju prvu nekretnin...

17.01.2026. u 08:00

Radar
Grad zatvorio cestu, ali zaboravio objasniti što dalje

Klizište na Brlićevom putu, zbog kojeg je prometnica zatvorena još...

16.01.2026. u 20:00

Radar
Ćosić o zagađenom zraku u Saboru, gradska i županijska vlast nevidljive

Prema posljednjim podacima Ministarstva zaštite okoliša i zelene t...

16.01.2026. u 17:17

Priče
Ravnatelj Godić o drogiranom vozaču: Zdravstvena skrb nad pacijentima nije bila ugrožena

Nakon što smo jučer izvijestili o privođenju 50-godišnjeg vozača z...

16.01.2026. u 12:09

Radar
Tko ne želi služiti vojsku, ide u Bizovac?!

Regionalni centar civilne zaštite u Bizovcu sve se jasnije profilira kao...

15.01.2026. u 17:30

Radar
Tlo se pokrenulo prema vikendici: Klizište na Brlićevom putu izmiče kontroli!

Dok Gradska uprava Slavonskog Broda i dalje šuti, klizište u ulici...

15.01.2026. u 11:37

Priče
Država prodaje kuće u Brodsko-posavskoj- već od 816 €!

Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) posljednjih je dana...

15.01.2026. u 07:30

Grad to su ljudi
Preživio je ono što mnogi ne bi – ali bez nas ne može dalje

Naš sugrađanin Marin Ivezić ponovno treba pomoć dobrih ljudi kako bi moga...

14.01.2026. u 10:00

Savjeti i trikovi
Kupite, prodajte ili založite zlato u Auro Domus poslovnici na novoj adresi

  Auro Domus, vodeći lanac trgovina plemenitim metalima, otvorio je novu p...

14.01.2026. u 07:30

Događanja
Najavljen program WINEOS by Graševina Croatica – vikend 16. - 17. siječnja u Osijeku u znaku vina

Vinski ključ je u pravim rukama! Od prvog kuma Miroslava Čabraje, „vinski...

13.01.2026. u 17:33

Događanja
Slavonska priča koja je okupila zajednicu i postavila nove standarde

Advent u Garčinu – Slavonska priča ostao je iza nas, ali dojam koji je ost...

13.01.2026. u 15:00

Radar
Brod se noćas gušio: ´Najgore zagađenje ikad´ – tko će odgovarati?

Slavonski Brod se noćas ponovno probudio u zraku koji se teško može opisa...

13.01.2026. u 12:23

;