Gradonačelnik Duspara već je prije tražio očitovanje DORH-a
Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa pokrenulo je postupak protiv slavonskobrodskog gradonačelnika Mirka Duspare. Radi se o pravima koja je gradonačelnik koristio, a problem se osim u Slavonskom Brodu javio i u drugim hrvatskim gradovima. Tekst Odluke o pokretanju postupka pogledajte OVDJE.
Priopćenjem se oglasio i gradonačelnik Mirko Duspara, a tekst prenosimo u izvornom obliku:
"Povodom današnje objave Odluke Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa o pokretanju postupka protiv gradonačelnika Mirka Duspare ovim putem ističemo slijedeće:
Još u studenom protekle godine gradonačelnik Mirko Duspara se javno očitovao kako su u slučaju isplate razlike od 3.510,36 kuna materijalnih prava te 3.000,00 kuna jubilarne nagrade, koje su ujedno predmet pokrenutog postupka, ispoštovane sve gradske odluke i zakonske odredbe. Naime, uplata u iznosu od 3.510,36 kuna, odnosi se na isplatu dugovanja po kolektivnom ugovoru i to po osnovi neisplaćenih božićnica, regresa i dara za djecu iz 2011. i 2012. godine, koje je gradonačelniku Mirku Duspari isplaćeno kao i ostalim zaposlenicima Gradske uprave Grada Slavonskog Broda.
Važno je naglasiti kako je ovdje riječ o primitcima po osnovi materijalnih prava iz radnog odnosa, a koja zajedno s plaćom ne prelaze ograničenja definirana člankom 4. Zakona o plaćama lokalnih službenika i namještenika.
Naime, do 22. srpnja 2015. godine gradonačelnik Mirko Duspara je primao plaću sukladno odredbama Odluke o plaći i drugim pravima gradonačelnika i zamjenika gradonačelnika iz radnog odnosa, koje je Gradsko vijeće Grada Slavonskog Broda donijelo 30. lipnja 2010. te potvrdilo i Odlukom o izmjenama i dopunama Odluke o plaći i drugim pravima gradonačelnika i zamjenika gradonačelnika iz radnog odnosa 18. srpnja 2013. godine, nakon lokalnih izbora.
Ministarstvo uprave je 10. lipnja 2015. godine uputilo svim jedinicama lokalne i regionalne samouprave uputu za postupanje koja se odnosi na uređivanje prava općinskih načelnika, gradonačelnika, župana i njihovih zamjenika, s rokom za usklađivanje najkasnije do 30. rujna 2015. godine. Sukladno uputi Ministarstva, Gradsko vijeće Grada Slavonskog Broda je 16. srpnja 2015. godine usvojilo Odluku o izmjenama i dopunama Odluke o plaći i drugim pravima gradonačelnika i zamjenika gradonačelnika iz radnog odnosa a Odluka je stupila na snagu 22. srpnja 2015. godine.
Slavonski Brod je jedan od prvih gradova u Hrvatskoj koji su postupili prema uputi Ministarstva uprave i od 22. srpnja 2015. sve isplate gradonačelniku kao dužnosniku su obavljene u skladu s odredbama ove odluke.
Obzirom da je uputa nadležnog ministarstva adresirana na sve jedinice lokalne i regionalne samouprave u Hrvatske, s rokom primjene do 30. rujna 2015. godine, postavlja se pitanje treba li pokrenuti postupak utvrđivanja sukoba interesa i protiv svih drugih gradonačelnika i župana zbog čijih je upita Ministarstvo uprave i izdalo gore spomenutu uputu.
Zbog cijelog slučaja gradonačelnik Mirko Duspara je 1.prosinca 2015. godine samoinicijativno podnio Prijavu sumnje na nepravilnosti u provedbi Odluke o plaći i drugim pravima gradonačelnika i zamjenika gradonačelnika Općinskom Državnom odvjetništvu u Slavonskom Brodu. Na temelju uvida u službenu dokumentaciju Grada te obavljenih obavijesnih razgovora Općinsko Državno odvjetništvo je utvrdilo kako nepravilnosti nije bilo.
Zbog svega navedenog vjerujemo kako će Povjerenstvo za sprječavanje sukoba interesa u postupku koje je pokrenulo donijeti jednaku odluku."
Nakon gotovo dva desetljeća pauze, temeljno vojno osposobljava...
05.06.2025. u 13:00
SLAVONSKI BROD – Novi saziv Gradskog vijeća Grada Slavonskog Broda konstit...
04.06.2025. u 12:00
SLAVONSKI BROD – Grad Slavonski Brod i dalje ostaje pod vodstvom Mirka Dus...
02.06.2025. u 14:00
U drugom krugu lokalnih izbora održanom u nedjelju, 1. lipnja 2025., građani Bro...
01.06.2025. u 20:13
SLAVONSKI BROD – Nedjelja je, 1. lipnja 2025., a građani Brodsko-posavske...
01.06.2025. u 08:00
SLAVONSKI BROD – Umjesto očekivanog sučeljavanja kandidata za gradonačelni...
29.05.2025. u 18:00
Tko je Josip Vidaković – kandidat koji je ozbiljno poljuljao općinsku vlas...
28.05.2025. u 12:00
Iako je sve mirisalo na kraj izborne utrke, Bukovlje ipak ide u drugi krug. Nako...
26.05.2025. u 08:00
Pred Slavonskim Brodom je odluka – u drugom krugu lokalnih izbora građani...
23.05.2025. u 12:00
Ako bi se lokalni izbori u Brodsko-posavskoj županiji 2025. mogli sažeti u jednu...
20.05.2025. u 08:00
Općina Garčin, sa svega 4000 stanovnika, i ove je godi...
19.05.2025. u 15:00
Dok su se u većini općina lokalni izbori 2025. odvijali po poznatom obrascu, s o...
19.05.2025. u 10:00
Na dva biračka mjesta u općini Vrpolje i jednom u Bukovlju ponovit će se izbori...
19.05.2025. u 08:08
Sinoć smo, odmah nakon zatvaranja birališta, kao prvi u regiji objavili p...
19.05.2025. u 07:10
Iako svi glasovi još nisu prebrojani, preliminarni rezultati lokalnih izb...
18.05.2025. u 21:47
U 21 sat na stranici izbori.hr objavljeni su privremeni rezultati lokalnih izbor...
18.05.2025. u 21:33