Politika

Eksplozivno u Novoj Gradiški: Vijećnici otvorili pitanje novca, a na udaru završili- novinari!

Autor: 035portal Datum objave: 11.03.2026. u 14:08

Eksplozivno u Novoj  Gradiški: Vijećnici otvorili pitanje novca, a na udaru završili- novinari!

Sedma sjednica Gradskog vijeća Nove Gradiške, održana 11. ožujka, umjesto rutinskog aktualnog sata pretvorila se u politički napetu raspravu o trošenju javnog novca, radu Turističke zajednice i reputaciji grada nakon nedavnih uhićenja koja su ponovno dovela Novu Gradišku u fokus nacionalnih medija.

Raspravu je otvorio vijećnik Matej Zborel, koji je pitanje uputio predsjednici gradskog vijeća Dinki Matijević, tražeći pojašnjenje informacija koje su se pojavile u javnom prostoru o navodnim financijskim isplatama magazinu Nacional te troškovima koji se vode pod stavkom intelektualne i osobne usluge Turističke zajednice.

– U lokalnim medijima pojavile su se informacije prema kojima je Grad Nova Gradiška navodno isplatio određene iznose magazinu Nacional. Također su spomenute isplate vezane uz reprezentaciju grada te intelektualne i osobne usluge Turističke zajednice. Smatram da je važno da građani dobiju jasne i provjerene informacije o tome kako se troši javni novac – rekao je Zborel.

Matijević: “Senzacionalizam u javnom prostoru”

Na pitanje je najprije odgovorila Dinka Matijević, koja je dio navoda iz medija ocijenila pretjeranima i tendencioznima.

– Što se tiče javnog prostora i interpretacija koje su se pojavile, često se radi o senzacionalističkim i tendencioznim prikazima koji ne uzimaju u obzir cjelovitu sliku. Smatram da je važno da se podaci sagledaju u kontekstu i da se javnosti prezentiraju sve činjenice – rekla je Matijević.

Dodala je da će detaljniji odgovor dati predstavnici Turističke zajednice.

Sabina Vlaović: “Osobe koje se nazivaju novinarima”

Na raspravu se potom uključila Sabina Vlaović, koja je odgovorila na prvi dio pitanja, ali i izravno prozvala novinare.

– Što se tiče Nacionala, sa računa Turističke zajednice magazinu Nacional nikad nije isplaćena ni jedna jedina lipa. To je činjenica koju je vrlo jednostavno provjeriti u našim financijskim izvještajima – rekla je Vlaović.

Nakon toga se obrušila na način na koji su pojedini mediji interpretirali podatke.

– Kad o tome raspravljaju novinari, odnosno osobe koje se nazivaju novinarima, mislim da je to krajnje nekorektno. Jer iznose se insinuacije i konstrukcije koje nemaju veze s realnim stanjem stvari. Takav način interpretacije podataka u javnosti stvara dojam da se nešto prikriva ili da postoji neka nepravilnost, a zapravo je riječ o potpuno transparentnom poslovanju – poručila je Vlaović.

Turistička zajednica: “Mediji insinuiraju i nanose štetu”

Nakon njezina izlaganja, predsjednica Turističke zajednice dodatno je proširila kritiku prema medijima, optužujući ih za jednostrano i neobjektivno izvještavanje.

– Lokalni mediji, koji su ovdje nazočni, kako bi bili vjerodostojni i objektivni, trebali bi izvještavati cjelovito i provjereno. Nažalost, često se događa da se iz konteksta izvuku pojedini podaci i onda se na temelju toga konstruira priča koja u javnosti stvara potpuno pogrešan dojam – rekla je.

Naglasila je kako takav pristup šteti ugledu institucija.

– Takvim načinom izvještavanja pojedini mediji nanose štetu ugledu institucija i narušavaju povjerenje javnosti. Kada se iznose insinuacije ili nepotpune informacije, to može imati ozbiljne posljedice, pa čak i elemente klevete – rekla je.

Dodala je i da očekuje da će mediji nakon rasprave objaviti potpune informacije.

– S obzirom na to da se ova tema sada raspravlja na sjednici Gradskog vijeća, očekujem da će mediji objaviti sve relevantne činjenice kako bi javnost dobila potpunu sliku – zaključila je.

Intelektualne usluge i troškovi manifestacija

Predsjednica Turističke zajednice osvrnula se i na najsporniju stavku – intelektualne i osobne usluge, koja je izazvala najviše pitanja vijećnika.

– Na tom analitičkom kontu evidentiraju se autorske usluge, savjetodavne usluge stručnih osoba, umjetničke usluge te sve usluge povezane s organizacijom manifestacija. To uključuje produkciju događanja, angažman izvođača, organizaciju programa i sve aktivnosti koje su nužne za realizaciju manifestacija – objasnila je.

Podsjetila je da Turistička zajednica organizira niz događanja tijekom godine, među kojima su Ritam parka, Advent u gradu, Uskrs u parku i Novogradiško glazbeno ljeto.

– Samo troškovi glazbenih angažmana izvođača, uključujući i obveze prema ZAMP-u, iznosili su više od 117 tisuća eura – rekla je.

Dodala je i da su u organizaciji događanja angažirani studenti.

– Kroz studentski servis angažirali smo mlade ljude koji su sudjelovali u organizaciji manifestacija. Za taj rad isplaćeno je oko 13 tisuća eura, što smatramo i oblikom potpore mladima koji žele raditi i stjecati iskustvo – navela je.

Benić: “180 tisuća eura, a nemamo dom za starije”

Raspravu o trošenju sredstava dodatno je zaoštrio vijećnik Alen Urban, koji je problematizirao visinu troškova Turističke zajednice.

– Ono što ste jutros rekli meni nije dovoljno objašnjenje. Potrošimo u Turističkoj zajednici 180 tisuća eura, a u isto vrijeme u Novoj Gradiški nemamo dom za starije osobe. Mislim da građani imaju pravo pitati jesu li to doista prioriteti koje grad treba imati – rekao je Benić.

Trnka: “Grad opet u nacionalnim medijima”

Političku dimenziju rasprave otvorio je vijećnik Bernardin Trnka, podsjetivši na nedavna uhićenja i ostavku gradonačelnika.

– Je li ovaj naš mali grad zaslužio da dva puta unutar šest godina bude u svim nacionalnim medijima zbog iste stvari? Mislim da to pitanje moramo postaviti sami sebi – rekao je Trnka.

Zatražio je i odgovor kako gradska vlast planira vratiti povjerenje građana.

– Kako gradska uprava planira vratiti povjerenje građana nakon svega što se dogodilo? – upitao je.

Na to je odgovorila Dinka Matijević, izražavajući žaljenje zbog situacije u kojoj se grad našao.

– Iskreno žalim zbog činjenice da je grad doveden u ovu situaciju i da ćemo ponovno morati na izbore. Mislim da svi zajedno moramo raditi na tome da se povjerenje građana ponovno izgradi – rekla je.

Aktualni sat koji je otvorio mnogo pitanja

Aktualni sat ove sjednice Gradskog vijeća tako je prerastao u raspravu koja je otvorila niz osjetljivih tema – od trošenja sredstava Turističke zajednice i stavke intelektualnih usluga, do političke odgovornosti i odnosa vlasti prema medijima.

U tom kontekstu posebno je odjeknula izjava Sabine Vlaović o „osobama koje se nazivaju novinarima“, koja je dodatno zaoštrila ionako napetu atmosferu u vijećnici.

Jer iza financijskih brojki i političkih prepucavanja ostaje pitanje koje su vijećnici više puta ponovili – kako vratiti povjerenje građana u institucije grada koji se posljednjih mjeseci našao pod povećalom javnosti.


Općine
Od lokalnih potencijala do ozbiljne turističke priče- Garčin traži direktora Turističke zajednice

Jedna od rijetkih općinskih turističkih zajednica u Brodsko-posavskoj županiji t...

27.08.2026. u 15:00

Županija
Bruno Bušić: “Sabina Vlaović vrtićima je rebalansom srezala 260.000 eura, to je nedopustivo!”

NOVA GRADIŠKA, 26. 8. 2026. – Kandidat za gradonačelnika Nove Gradi...

26.08.2026. u 20:00

Županija
Pola milijuna sada, više od 800 tisuća eura u sljedećem projektu

Brodsko-posavska županija nastavlja ulaganja u energetsku obnovu javnih ustanova...

26.08.2026. u 14:32

Županija
Brodsko-posavska županija otvara novi krug potpora za stočare

Poljoprivrednicima s područja Brodsko-posavske županije uskoro se otvara nova mo...

26.08.2026. u 07:30

Županija
U Lužanima završena investicija vrijedna više od 1,6 milijuna eura

Učenici Osnovne škole „Ljudevit Gaj“ u Lužanima u novu &scaro...

25.08.2026. u 12:30

Županija
Ivan Sertić odgovara Sabini Vlaović: Ako građani zaslužuju činjenice, objavite FINA-in dokument i recite gdje ide 300.000 eura

Javna polemika oko stanja u CEKOM-u Nova Gradiška dobila je novi nastavak...

21.08.2026. u 18:07

Županija
Na više od 2.100 kvadrata nastaje novo središte Sikirevaca

Radovi na izgradnji nove školsko-sportske dvorane uz Osnovnu školu...

21.08.2026. u 10:00

Svijet
Što će biti s novim prijelazom kod Gradiške? Stigla i službena potvrda

Svi koji preko Save putuju između Hrvatske i Bosne i Hercegovine mogu odahnuti &...

20.08.2026. u 15:00

Grad Slavonski Brod
Tražite posao? Grad Slavonski Brod objavio poziv za čak 98 osoba

Za većinu djece školski dan znači nastavu, odmore, druženje s prijateljim...

20.08.2026. u 12:30

Županija
Prve brojke podigle temperaturu kampanje: Razlika između kandidata iznenađujuće mala

Izborna utrka u Novoj Gradiški jučer je dobila konkretnije obrise. Potpis...

20.08.2026. u 10:00

Županija
Brodsko-posavska nakon godina iseljavanja napokon bilježi veliki preokret

Godinama je Brodsko-posavska županija bila školski primjer hrvatske demog...

19.08.2026. u 17:30

Županija
Što se događa u CEKOM-u? Pet otkaza, kašnjenje plaće i kredit od 2,38 milijuna eura

Nakon što je novogradiški HDZ prošloga petka javno otvorio...

17.08.2026. u 15:00

Općine
Suradnja Garčina i Vinodolske općine ne bi trebala ostati samo na riječima

Općina Garčin nastavlja širiti mrežu suradnje s drugim hrvatskim općinama...

17.08.2026. u 09:53

Županija
Plaće kasnile, radnici dobili otkaze, a CEKOM sada dobiva još 300.000 eura?!

Gradsko vijeće Grada Nova Gradiške na današnjoj sjednici donijelo...

14.08.2026. u 20:00

Županija
Jedan je bio pomoćnik ministra, drugi je uz aktualnu vlast, treći dolazi iz medija: Koga biste izabrali?

  Nova Gradiška 6. rujna po treći put u petnaest mjeseci bira grads...

14.08.2026. u 10:00

;