SLAVONSKI BROD – Današnja sjednica Gradskog vijeća Grada Slavonskog Broda počela je u devet sati, no već nakon simbolične stanke pretvorila se u još jednu demonstraciju nezadovoljstva oporbenih vijećnika. Sjednicu su, naime, napustili HDZ-ovi vijećnici Tomislav Delić, Tomislav Tekić i Anita Holub, čime su jasno poručili – ne pristaju na, kako tvrde, sustavno onemogućavanje svoga rada.
Iako su, prema riječima Anite Holub, vijećnici iz oporbe više puta pokušali surađivati u demokratskom duhu, gradska vlast, smatra ona, uporno koristi proceduralne trikove kako bi ih isključila iz rada vijeća.
– Bez obzira što smo se nakon konstituirajuće sjednice dogovorili da ćemo se svi držati demokratskih uzusa, ovo je već četvrta sjednica za redom na kojoj se u potpunosti, ili djelomično, onemogućuje rad oporbenih vijećnika – izjavila je Holub. – Sazivati sjednicu na način da se prvo provjeri kada netko ne može, a onda termin postaviti baš tada, krajnje je nekorektno.
Holub je otvoreno prozvala gradsku vlast zbog, kako kaže, straha od drugačijeg mišljenja.
– Nije mi jasno zašto se bojimo izgovorene riječi, posebno kad gradonačelnik ima većinu koja može potvrditi svaku njegovu odluku. Prvi, drugi, treći put možda može biti slučajnost, ali četvrti put za redom – to više nije – poručila je vijećnica.
Ona ističe kako HDZ-ov Klub vijećnika uredno prima pozive za sjednice i daje prijedloge termina, ali se sjednice uporno sazivaju onda kada većina njih ne može prisustvovati.
– Ovo je kršenje poslovnika i pokušaj omalovažavanja Gradskog vijeća. Ako znate da netko ima obiteljske ili poslovne obveze i sjednicu svejedno zakazujete tada, onda to nije slučajnost, to je namjera – oštro je poručila.
Posebno je kritizirala učestale promjene termina sjednica, nazvavši ih “neozbiljnima i djetinjastima”.
– Sve ozbiljne institucije, pa i udruge, imaju opravdan razlog kada mijenjaju termin sastanka. Kod nas se to događa proizvoljno, kako kome padne na pamet. To je krajnje neozbiljno i neprihvatljivo za jedno gradsko predstavničko tijelo – upozorila je Holub.
Prema njezinim riječima, vijećnici iz oporbe organiziraju vlastiti posao i obiteljske obveze kako bi mogli pripremiti materijale za sjednice, ali ispada da, osim njih, nitko drugi to ozbiljno ne shvaća.
Današnji događaj samo je još jedan u nizu dokaza da u Slavonskom Brodu oporba ne može ravnopravno sudjelovati u radu Gradskog vijeća. Umjesto demokratske rasprave, grad sve više klizi prema monologu jednog političkog centra koji odlučuje o svemu – od termina sjednica do dnevnog reda.
U trenutku kad bi Gradsko vijeće trebalo biti prostor rasprave i pluralizma, ono sve češće postaje pozornica jednostranog odlučivanja i proceduralne igre moći.
I dok oporba napušta sjednice u znak protesta, građani se s pravom pitaju – tko uopće vodi ovaj grad i tko ima koristi od šutnje?
Ako se, kako kaže Anita Holub, ovakva praksa nastavi, ovaj saziv Gradskog vijeća “za dobrobit Slavonskog Broda neće napraviti ništa”. I čini se da je upravo to najveći problem – grad kojemu su usta puna demokracije, ali ruke vezane kad treba dopustiti dijalog.
foto: YT/ screenshot
Klub vijećnika Duspara Mirko – Nezavisna lista priopćenjem od prije deset...
26.07.2026. u 16:00
Gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara i načelnik Općine Slavonski &Scaron...
26.07.2026. u 12:00
Gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara i načelnik Općine Slavonski &Scaron...
26.07.2026. u 12:00
Osobni asistenti uskoro će se moći zapošljavati u više od 50 ustan...
26.07.2026. u 08:00
U naselju Rešetari započeli su radovi na izgradnji dijela sustava javne o...
25.07.2026. u 16:00
Poljoprivrednici i prerađivači poljoprivrednih proizvoda mogu sudjelovati u javn...
25.07.2026. u 08:00
Općina Rešetari upozorila je na sve učestalije slučajeve nepropisne vožnj...
24.07.2026. u 15:00
Tri dana, 12.232 sudionika i rezultat koji teško može proći nezapaženo. A...
24.07.2026. u 12:00
Na nogometnim igralištima u Podcrkavlju i Tomici završeni su radov...
23.07.2026. u 20:00
U Općini Sikirevci ovih su dana počeli infrastrukturni radovi koji će omogućiti...
23.07.2026. u 17:30
Na 12. sjednici Općinskog vijeća Općine Garčin, održanoj sinoć, vijećnici su r...
23.07.2026. u 12:30
Gradsko vijeće Grada Slavonskog Broda donijelo je odluku o imenovanju novoformir...
23.07.2026. u 10:00
Grad Slavonski Brod poziva sve zainteresirane građane grada Slavonskog Broda koj...
23.07.2026. u 07:30
Ministar gospodarstva Ante Šušnjar danas je u Tehničkoj ško...
22.07.2026. u 10:00
Hrvatska liga za hipertenziju osnovala je Brodsko društvo za Balkansku ne...
21.07.2026. u 20:00
Građani Hrvatske i dalje sve dublje posežu u novčanike kako bi podmirili osnovne...
21.07.2026. u 15:00