insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Politika

Prognoze njemačkih medija: Hrvatska će za dvadeset godina biti prazna

Autor: 035portal Datum objave: 20.05.2024. u 20:00

Prognoze njemačkih medija: Hrvatska će za dvadeset godina biti prazna

Berlin/Zagreb, 19. svibnja 2024. – U reportaži na online portalu Redakcijske mreže Njemačke (RND) o životu u Hrvatskoj, „najmlađoj članici Europske unije“, autor Thorsten Fuchs, putem Deutsche Wellea, iznosi analizu ekonomskih i društvenih promjena koje je Hrvatska doživjela nakon jedanaest godina članstva u EU-u.

Podaci ukazuju na značajan ekonomski napredak Hrvatske. Domaći bruto proizvod (BDP) porastao je s gotovo 60 na dobrih 71 milijardu američkih dolara u 2022. godini, a stopa nezaposlenosti pala je sa 17 na 6-7 posto. Godišnje plaće u Hrvatskoj gotovo su jednako visoke kao u Poljskoj i Mađarskoj. Uz to, Hrvatska prima značajnu financijsku pomoć iz EU fondova – čak 30 milijardi eura za razdoblje od 2021. do 2027. godine.

Unatoč ekonomskom napretku, Fuchs ističe kako korupcija i dalje predstavlja veliki problem. U proteklih osam godina, premijer Andrej Plenković bio je prisiljen smijeniti 30 ministara zbog optužbi za korupciju. Hrvatska je na 56. mjestu u globalnom indeksu korupcije Transparency Internationala. Novi zakon koji predviđa kazne do tri godine zatvora za zviždače koji otkrivaju podatke iz istražnih dosjea izazvao je dodatno nezadovoljstvo. Prema novom istraživanju, čak 74 posto stanovništva nezadovoljno je smjerom u kojem se zemlja razvija.

Sonja Schirmbeck iz Zaklade Friedrich Ebert u Zagrebu navodi da se vlada prema vani predstavlja kao proeuropska i predana vladavini prava, dok unutar zemlje bilježi demokratsku regresiju. Ipak, mnogi su zadovoljni činjenicom da su dio Europe, osobito s obzirom na povijest zemlje.

Ksenija Jukčić, vlasnica frizerskog salona, naglašava kako je Europska unija njenom sinu omogućila bolji život u Rotterdamu, gdje radi kao pomorski inženjer. Hana Zoričić, zamjenica Glavne državne rizničarke u Ministarstvu financija, ističe kako je uzbudljivo biti dio EU i raditi na strateškim projektima poput uvođenja eura. Rodoljub i Višnja Džakula, vlasnici malog OPG-a na Baniji, također priznaju da žive bolje zahvaljujući EU, ali kritiziraju hrvatsku politiku koja ne prepoznaje lokalne potrebe.

Unatoč poboljšanju životnog standarda i niskoj stopi nezaposlenosti, mladi u Hrvatskoj suočavaju se s rastućim troškovima života. Emanuel, 21-godišnji konobar, primjer je mnogih koji razmišljaju o iseljavanju zbog visokih cijena stanovanja. Prema istraživanju Zaklade Friedrich Ebert, danas 40 posto više mladih razmišlja o odlasku iz zemlje nego prije šest godina. Broj stanovnika već je pao ispod četiri milijuna, a mnogi, uključujući Emanuela, žele otići u zemlje poput Irske ili Švedske gdje vide bolju budućnost.

Reportaža Thorstena Fuchsa na portalu RND pruža sveobuhvatan pogled na Hrvatsku nakon jedanaest godina članstva u EU, ističući ekonomski napredak, ali i izazove s kojima se zemlja suočava, uključujući korupciju i nezadovoljstvo mladih.


Županija
Ulaganje koje mijenja budućnost? Županija ponovno stala uz Sveučilište

Sveučilište u Slavonskom Brodu i ove će godine imati financijsku potporu...

14.07.2026. u 10:00

Županija
Aktualni sat otvorio niz problema: Vatrogasci, studenti, Poloj, škole i prometnice pod povećalom vijećnika

Od socijalnih mjera za najugroženije građane i rekordnih gospodarskih pokazatelj...

13.07.2026. u 17:30

Grad Slavonski Brod
Napeto od prve minute: Gradsko vijeće pretvorilo se u politički ring

Žestoke rasprave, prozivanja i niz otvorenih pitanja obilježili su današn...

13.07.2026. u 15:00

Županija
HDZ uzvratio SDP-u i Možemo!: ´Mi imamo rezultate, oni imaju parole´

Nedugo nakon što su predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić...

11.07.2026. u 12:50

Općine
Napokon kreće! Stanovnike Brodskog Stupnika očekuju važne promjene

Stanovnici Brodskog Stupnika koji su posljednjih mjeseci zbog...

10.07.2026. u 10:00

Grad Slavonski Brod
Grad Slavonski Brod: Pravilnik o jednostavnoj nabavi zakonska je obveza, ne reakcija na navodni „slučaj pijesak“

Grad Slavonski Brod, sukladno člancima 40., 41. i 42. Zakona o medijima, podnosi...

09.07.2026. u 09:24

Županija
Više od 8.000 korisnika dobilo je priliku za veliki iskorak

  Završeni su radovi na izgradnji optičke mreže na...

08.07.2026. u 12:30

Grad Slavonski Brod
Je li ´slučaj pijesak´okidač za promjene u gradskoj nabavi?

Na dnevnom redu sjednice Gradskog vijeća Slavonskog Broda, zakazane za 13. srpnj...

07.07.2026. u 10:00

Grad Slavonski Brod
Što će odlučiti gradski vijećnici? Na stolu novac, infrastruktura i nova ulica

Gradsko vijeće Grada Slavonskog Broda u ponedjeljak, 13. srpnja, održat će svoju...

06.07.2026. u 17:30

Grad Slavonski Brod
Osjećate li se sigurno u Slavonskom Brodu?

Grafit kojim se poziva na nasilje i širi mržnja prema pripadnicima srpske...

05.07.2026. u 12:00

Županija
Sezona kiselih krastavaca počela. Glavna zvijezda? Sanda Livia Maduna!

Mjesto direktorice Turističke zajednice Brodsko-posavske župan...

04.07.2026. u 16:00

Grad Slavonski Brod
Velike promjene u centru grada, građani (opravdano?) u strahu?

Obnova Parka Klasije, jednog od najpoznatijih i najposjećenijih zelenih prostora...

04.07.2026. u 08:00

Općine
Nakon niza tihih poteza stigao je i važan državni gost

Posjet državnog tajnika, novi projekti i milijunski planovi za budućnost –...

03.07.2026. u 15:00

Hrvatska
Tko dobiva vaš novac? Poduzetnici traže potpuni uvid u državnu potrošnju

Dok Porezna uprava kroz kampanju „Svaki račun se računa“...

02.07.2026. u 10:00

Županija
Samo će pet ovakvih centara postojati u Hrvatskoj, a jedan stiže upravo ovdje

Projekt izgradnje Braniteljskog centra u Bukovlju ušao je u novu fazu. U...

29.06.2026. u 12:30

Općine
Stotine tisuća eura ulaganja i puni vrtić: Podcrkavlje ima razloga za ponos

PODCRKAVLJE – Svečanom sjednicom Općinskog vijeća jučer je obilježen Dan O...

27.06.2026. u 08:00

;