Koji lik!
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ustvrdio je kako ne postoji nikakav problem u radu rafinerije nafte u Bosanskom Brodu koja onečišćuje okoliš i u susjednom Slavonskom Brodu. Predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović optužio je da je o tome netočno informirala ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova u veljači u Münchenu, piše HRT.
Uoči odlaska u Moskvu gdje bi se u četvrtak trebao sastati s Lavrovom Dodik je ruskoj agenciji Sputnjik kazao kako će uz političke teme biti riječi i o brodskoj rafineriji koja već godinama ispušta štetne tvari koje onečišćuju zrak izravno utječući na kvalitetu života u Slavonskom Brodu.
Razgovarat ćemo i o nedavnom sastanku koji je gospodin Lavrov imao sa predsjednicom Hrvatske Kolindom Grabar-Kitarović, na kome se govorilo o rafineriji u Brodu. Hrvatska strana uporno nastoji prikazati problem koji ne postoji i tako animira ne samo njihova tijela već i europske, izjavio je Dodik.
Hrvatska predsjednica i ruski ministar vanjskih poslova su se na sastanku u Njemačkoj dogovorili o mjerama koje bi trebalo poduzeti kako bi bosanskobrodska rafinerija koja je u vlasništvu ruskog naftnog diva "Zarubežnjefta" smanjila emisiju štetnih plinova čime bi se utjecalo na smanjenje onečišćenja okoliša.
Konkretno je dogovoreno da se provede postupak plinoficiranja pogona rafinerije što bi smanjilo proizvodnju štetnih tvari tijekom prerade sirove nafte.
Pretrpostavka za to je spajanje na plinovod u Hrvatskoj odnosno u Slavonskom Brodu no vlasti RS takvo što godinama odbijaju a Dodik je opetovano isticao kako tamo "ne žele plin iz Hrvatske" odnosno kako će raditi na dodatnom spajanju s plinskom mrežom Srbije iako takav priključak u BiH već postoji kod Zvornika.
Dodik i njegova vlada snažno su lobirali kako bi jedan krak ranije planiranog ruskog plinovoda "Južni tok" ušao u RS iz Srbije. Iako je taj projekt odavno zamrznut zbog otpora EU-a vlasti u Banjoj Luci nisu prestale blokirati spajanje na plinsku mrežu Hrvatske unatoč činjenici da je vlada Federacije BiH jasno istaknula kako je strateški interes cijele države upravo takav projekt jer bi se time smanjila ovisnost o ruskom plinu.
Zbog protivljenja vlasti RS propao je i grant EU od milijun eura namijenjen izradi studije izvodivosti izgradnje plinovoda Slavonski Brod-Bosanski Brod-Zenica.
S ciljem smanjenja potrošnje energenata, povećanja energetske učinkovitos...
21.03.2026. u 08:00
Uoči Uskrsa, općina Sibinj i ove godine pokreće jednu od najvese...
20.03.2026. u 20:00
Općina Gornja Vrba osigurala je značajna sredstva iz državnog proračuna za jedan...
19.03.2026. u 15:00
Postoje trenuci koji na prvi pogled djeluju protokolarno, a zapravo nose puno du...
18.03.2026. u 15:00
SLAVONSKI BROD – Obilježavanje 36. obljetnice HDZ-a u Brodsko-posavskoj žu...
17.03.2026. u 20:55
PODCRKAVLJE – U vremenu kada se svakodnevica sve vi&scaron...
17.03.2026. u 12:30
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik poručio je kako ove godine u Derventi neće biti...
16.03.2026. u 12:30
Općina Brodski Stupnik ove je godine povećala iznos jednokratne...
15.03.2026. u 12:00
Radovi na izgradnji Dječjeg vrtića Jug privode se kraju, a novi objekt ukupne gr...
15.03.2026. u 08:00
Odluka o poništenju prodaje gradskih nekretnina u Novoj Gradi...
14.03.2026. u 11:59
Dok cijene stanova i najamnina u Hrvatskoj nastavljaju rasti, dr...
14.03.2026. u 08:00
U Općinu Garčin stigla je važna vijest koja bi mogla značajno promijeniti dru&sc...
13.03.2026. u 15:00
U prostorijama Općine Klakar danas je potpisan Ugovor o dodjeli bespovratnih sre...
12.03.2026. u 15:00
Bivši gradonačelnik Nove Gradiške Vinko Grgić ponovno se n...
12.03.2026. u 12:30
Sedma sjednica Gradskog vijeća Nove Gradiške, održana 11. ožujka, umjesto...
11.03.2026. u 14:08
Nova Gradiška posljednjih se mjesec dana nalazi u središtu politič...
10.03.2026. u 19:50