insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Politika

Duspara na vrućoj stolici u MO J. J. Strosssmayer: Građani traže rješenje za smeće na Vijušu

Autor: 035portal Datum objave: 23.10.2024. u 12:00

Duspara na vrućoj stolici u MO J. J. Strosssmayer: Građani traže rješenje za smeće na Vijušu

Gradonačelnik Mirko Duspara održao je sinoć s građanima u velikoj sali Mjesnog odbora Josipa Jurja Strossmayera. Ovaj događaj, planiran kao prilika za prezentaciju gradskih projekata i otvoren dijalog s građanima, ubrzo je prešao u raspravu o ekološkim problemima i širenju odlagališta otpada Vijuš.

Na početku sastanka, gradonačelnik i njegovi suradnici predstavili su rezultate projekata uz pomoć video projekcija i prezentacija. Posebno je naglasak stavljen na projekte vezane uz besplatne vrtiće, stambene programe za mlade obitelji i rezultate u razdvajanju otpada. Gradonačelnik je istaknuo da Slavonski Brod prednjači u Hrvatskoj po razini razdvajanja otpada i da je grad jedan od rijetkih koji pruža poticaje mladim obiteljima.

No, kada su građani dobili priliku postavljati pitanja, pažnja se brzo preusmjerila na problematiku širenja odlagališta otpada na Vijušu.

Jedan od najglasnijih sugovornika bio je Gabrijel Preložnik, stanovnik Vrazove ulice, koji je otvoreno postavio pitanje o uvjetima života uz odlagalište. Istaknuo je da stanovnici Vrazove trpe zbog prašine, najezde štetočina poput štakora i vrana, te da im smetaju povećani zagađivački uvjeti uzrokovani širenjem odlagališta. Gradonačelnik je odbacio tvrdnje o širenju odlagališta, iako su, tvrde prisutni, projekcije na zidu prikazivale četiri novoizgrađene kazete za otpad.

Drugi stanovnik, iz Braniteljskog naselja, izrazio je zabrinutost zbog blizine odlagališta otpada njegovom domu. Naglasio je da se smeće nalazi na svega 120 metara od njegove spavaće sobe, iako zakon propisuje minimalnu udaljenost od 500 metara. Gradonačelnik je na to odgovorio kako je odlagalište otpada na toj lokaciji već duže vrijeme te da je "situacija sada bolja jer manje smrdi."

Mato Klarić, jedan od sudionika sastanka, upitao je gradonačelnika zašto se ne mijenja Generalni urbanistički plan (GUP) s obzirom na promjene u gradu posljednjih desetljeća. Naglasio je da se grad ne može širiti prema zapadu, sjeveru ni jugu, dok je Vijuš na istoku jedini preostali zeleni prostor. Preporučio je da se taj prostor ostavi za buduće generacije, a ne za odlagalište otpada, upozorivši da će širenje odlagališta učiniti prostor neupotrebljivim zbog zagađenja.

Vera Brnić iznijela je pitanje o mogućim poplavama i zagađenju koje bi moglo nastati izlijevanjem rijeke Save. Pitala je hoće li u slučaju poplava iz kazeta za otpad isplivati azbest, plastika i kompost, što bi moglo dodatno zagaditi područje. Gradonačelnik je na to odgovorio općenito, rekavši da "neće biti tako", bez detaljnog objašnjenja.

Markica Krajinović iz građanske inicijative upozorio je na nelegalno gomilanje građevinskog otpada na području Bjeliša, izražavajući zabrinutost zbog potencijalne izgradnje drobilice koja bi stvarala buku i zagađenje. Gradonačelnik je obećao provjeriti te navode, ali nije dao konkretan odgovor.

Još jedno pitanje odnosilo se na potencijalni dovoz azbesta i biootpada iz udaljenih sela, na što gradonačelnik nije dao precizan odgovor, već je istaknuo da to ne bi predstavljalo problem čak i ako se dogodi.

Sastanak, koji je trebao biti prilika za prikaz gradskih postignuća, završio je u napetoj atmosferi, s brojnim otvorenim pitanjima i nezadovoljstvom građana koji traže konkretnije odgovore na ekološke probleme.


Grad Slavonski Brod
Grad dijeli novac za grijanje – evo tko može dobiti do 750 eura

S ciljem smanjenja potrošnje energenata, povećanja energetske učinkovitos...

21.03.2026. u 08:00

Općine
Uskrs dolazi, a Sibinj priprema nešto veliko

Uoči Uskrsa, općina Sibinj i ove godine pokreće jednu od najvese...

20.03.2026. u 20:00

Općine
Neočekivani novac za malu općinu – što se zapravo sprema u Gornjoj Vrbi?

Općina Gornja Vrba osigurala je značajna sredstva iz državnog proračuna za jedan...

19.03.2026. u 15:00

Županija
Mobilnost kao pravo, a ne privilegija- važan projekt u Brodsko-posavskoj županiji

Postoje trenuci koji na prvi pogled djeluju protokolarno, a zapravo nose puno du...

18.03.2026. u 15:00

Županija
36 godina HDZ-a u Brodsko-posavskoj županiji: Večer poruka, sjećanja i političkog kontinuiteta

SLAVONSKI BROD – Obilježavanje 36. obljetnice HDZ-a u Brodsko-posavskoj žu...

17.03.2026. u 20:55

Općine
Podcrkavlje u korak s vremenom- mobilna aplikacija koja mještanima donosi sve na dlanu

PODCRKAVLJE – U vremenu kada se svakodnevica sve vi&scaron...

17.03.2026. u 12:30

Svijet
Hoće li Dodik zaista spriječiti postrojavanje veterana HVO-a u Derventi?

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik poručio je kako ove godine u Derventi neće biti...

16.03.2026. u 12:30

Općine
Općina Brodski Stupnik ulaže u mlade: ´Kako smo obećali – tako smo i napravili! ´

Općina Brodski Stupnik ove je godine povećala iznos jednokratne...

15.03.2026. u 12:00

Županija
Grad ulaže u budućnost- novi vrtić za 72 djece

Radovi na izgradnji Dječjeg vrtića Jug privode se kraju, a novi objekt ukupne gr...

15.03.2026. u 08:00

Hrvatska
Skandal u Novoj Gradiški? Grad rekao jedno, dokumenti otkrivaju drugo- tko govori istinu o prodaji gradskog zemljišta?

Odluka o poništenju prodaje gradskih nekretnina u Novoj Gradi...

14.03.2026. u 11:59

Hrvatska
Tko će živjeti u kući od 315 kvadrata u Slavonskom Brodu?

Dok cijene stanova i najamnina u Hrvatskoj nastavljaju rasti, dr...

14.03.2026. u 08:00

Općine
Što se to sprema u Trnjanima? Veliki projekt dobio zeleno svjetlo

U Općinu Garčin stigla je važna vijest koja bi mogla značajno promijeniti dru&sc...

13.03.2026. u 15:00

Općine
Gotovo milijun eura bespovratnih sredstava stiže u Donju Bebrinu!

U prostorijama Općine Klakar danas je potpisan Ugovor o dodjeli bespovratnih sre...

12.03.2026. u 15:00

Županija
´Ne može se raditi u gradskom lokalu, a da ja nemam koristi´ – riječi koje su pokrenule istragu

Bivši gradonačelnik Nove Gradiške Vinko Grgić ponovno se n...

12.03.2026. u 12:30

Županija
Eksplozivno u Novoj Gradiški: Vijećnici otvorili pitanje novca, a na udaru završili- novinari!

Sedma sjednica Gradskog vijeća Nove Gradiške, održana 11. ožujka, umjesto...

11.03.2026. u 14:08

Županija
Tko u Novoj Gradiški drži ljestve kome? Građani poslali pismo premijeru Plenkoviću!

Nova Gradiška posljednjih se mjesec dana nalazi u središtu politič...

10.03.2026. u 19:50

;