Standard građana u Hrvatskoj poboljšan je u 2021. i zaostajao je otprilike za četvrtinu za prosjekom Europske unije, pokazale su prve procjene europskog statističkog ureda.
Eurostat mjeri standard stvarnom individualnom potrošnjom po stanovniku, koja pokazuje koliko su dobara i usluga pojedinci konzumirali, bilo da su za njih plaćali sami ili su trošak snosile države odnosno nevladine organizacije, napominju u europskom statističkom uredu.
Stvarna individualna potrošnja (SIP) po stanovniku iskazana je standardom kupovne moći, umjetnom valutom koja eliminira razlike u cijenama među zemljama.
Luksemburg je i prošle godine bilježio najviši standard, iskazan stvarnom individualnom potrošnjom po stanovniku, za 46 posto viši od europskog prosjeka, prema prvoj procjeni Eurostata.
Hrvatska uz bok Latviji
Slijede Danska i Njemačka sa standardom većim za petinu.
Najbliži su prosjeku Unije Italija, Litva i Cipar.
Češka, Slovenija, Poljska, Španjolska, Portugal i Rumunjska zaostaju za prosjekom oko 15 posto.
Hrvatska je u skupini zemalja s najnižim standardom u 2021., iskazanim stvarnom osobnom potrošnjom po stanovniku, nižim za 27 posto nego u EU. U 2020. godini bio je niži za trećinu.
Blizu su u 2021. Latvija, Mađarska i Slovačka sa standardom oko 30 posto ispod prosjeka EU-a.
Najnižu razinu stvarne osobne potrošnje po stanovniku bilježila je i prošle godine Bugarska, za 37 posto ispod prosjeka EU-a.
Nedodirljivi Luksemburg
Luksemburg je prošle godine potvrdio i poziciju zemlje s najvišim BDP-om po stanovniku, više nego dva i pol puta većim od prosjeka.
U Eurostatu podsjećaju na veliki udio inozemnih radnika u radnoj snazi kneževine.
"Iako ti radnici sudjeluju u stvaranju BDP-a, nisu uključeni u rezidencijalno stanovništvo koje se koristi za izračun BDP-a po stanovniku", podsjećaju u izvješću.
Luksemburg znatno manje odskače od prosjeka EU-a u kategoriji stvarne individualne potrošnje budući da inozemni radnici troše dohodak u matičnim zemljama, objašnjavaju statističari.
Smanjen zaostatak
Na drugom je mjestu Irska s BDP-om po stanovniku više nego dvostruko većim od prosjeka EU-a, dok je u Danskoj i Nizozemskoj bio veći za trećinu.
U Švedskoj nadmašio je prosjek za otprilike četvrtinu, a u Belgji, Austriji i Njemačkoj za petinu.
Najbliže su prosjeku Francuska, Malta i Italija.
U Litvi, Estoniji, Španjolskoj i na Cipru BDP po stanovniku bio je prošle godine 10 do 20 posto ispod prosjeka, a u Poljskoj, Mađarskoj, Portugalu, Rumunjskoj i Latviji bio je niži 20 do 30 posto.
U Hrvatskoj je BDP po stanovniku prošle godine bio točno 30 posto niži od prosjeka EU-a. Time je zaostatak za Unijom smanjen za šest postotnih bodova u odnosu na 2020. godinu.
Najbliže su Hrvatskoj Latvija i Slovačka koje su za prosjekom zaostajale za 29 odnosno za 32 posto.
Najniži BDP po stanovniku bilježile su prošle godine Grčka i Bugarska, niži za 35 odnosno za 45 posto od prosjeka Unije, pokazuju procjene Eurostata.
(Hina)
Pomoć u pripremi obroka, odlazak u trgovinu ili po lijekove, pospremanje doma, d...
06.03.2026. u 15:00
Grad Slavonski Brod započeo je provedbu projekta energetske obnove zgrade Javne...
06.03.2026. u 12:30
Grad Slavonski Brod nastavlja s provedbom pronatalitetne mjere podjele kompletne...
05.03.2026. u 17:30
Kriminalistička policija PU brodsko-posavske i porezni službenic...
04.03.2026. u 17:46
Bivši gradonačelnik Nove Gradiške Vinko Grgić, kojeg Uskok uz jo&s...
04.03.2026. u 17:36
Svim mladim osobama koje kupuju ili grade svoju prvu nekretninu i ove godine pod...
04.03.2026. u 10:00
Nova Gradiška uskoro će ponovno na birališta. Aktualni gradonačeln...
03.03.2026. u 17:39
SLAVONSKI BROD – Izjava izrečena s govornice Županijske skupštine B...
02.03.2026. u 13:48
Dok Osijek konkretno gradi i najavljuje nastavak društveno poticane stano...
27.02.2026. u 12:30
Grad Slavonski Brod i ove godine potvrđuje kako socijalna osje...
26.02.2026. u 10:00
Kandidat za gradonačelnika Gradiške u Republici Srpskoj, izvjesni Radisla...
25.02.2026. u 12:30
Šesta sjednica Gradskog vijeća Slavonskog Broda trebala je biti jo&scaron...
24.02.2026. u 19:56
Status koji je večeras nasmijao mnoge Brođane, a ujedno podsjetio da je gradska...
19.02.2026. u 20:20
Nakon što je prosvjetna inspekcija Ministarstva znanosti, obrazovanja i m...
19.02.2026. u 07:30
Brodsko-posavska županija donijela je Odluku o dodjeli sredstava za sufinanciran...
17.02.2026. u 17:30
Temeljem zakonskih i statutarnih ovlasti, predsjedništvo Gradskog vijeća...
17.02.2026. u 12:30