insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Politika

Država sufinancira 108,3 milijuna kuna za kupnju energetski učinkovitih vozila

Autor: 035portal Datum objave: 22.06.2022. u 14:00


Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost jučer je objavio javne pozive za sufinanciranje energetski učinkovitih vozila. Prvi vrijedan 103,3 milijuna kuna namijenjen je građanima i tvrtkama, dok je 5 milijuna kuna rezervirano za pravne osobe iz javnog sektora.
 
I dok  se  jedinice regionalne i lokalne samouprave, odnosno tvrtke i ustanove iz javnog sektora prijavljuju od danas od 9:00 sati direktno Fondu, građani i privatne tvrtke svoje prijave podnose od 27. lipnja od 8:00 sati, putem ovlaštenih prodajnih mjesta kako je to bilo i prošle godine.
 
„Taj model pokazao se iznimno uspješnim jer garantira visoki postotak iskorištenosti ugovorenih sredstva. Ove godine smo dodatno povećali naš budžet, posebno za tvrtke i građane, a prema informacijama koje imamo s terena očekujemo jako veliki interes“, rekla je v.d. direktora Fonda Alenka Košiša Čičin-Šain te dodala kako upravo zahvaljujući poticajima raste broj novoregistriranih energetski učinkovitih vozila na našim cestama.
 
Na poziv Fonda, u ovogodišnji program sufinanciranja se prijavilo 45 zastupnika vozila s 81 markom i čak 539 modela vozila za koja je moguće ostvariti maksimalno 40% opravdanih troškova nabavke vozila. Lista vozila za koje je moguće ostvariti sufinanciranje, kao i 301 prodajno mjesto na kojima ih je moguće kupiti nalazi se na stranici vozimoeko.fzoeu.hr.
 
Iznos poticaja ovisi o kategoriji vozila pa Fond kupnju električnih vozila L1-L7 kategorije sufinancira s iznosom do 20 tisuća kuna, plug-in hibride M1 kategorije do 40 tisuća kuna, dok će se za kupnju M1 kategorije vozila s električnim pogonom moći dobiti do 70 tisuća kuna. Dodatno, pravnim osobama sredstva su dostupna i za vozila N1 kategorije i to plug-in hibridna vozila (do 40 tisuća kuna) te ona s električnim pogonom ili pogonom na SPP, UPP ili vodik, za koja se može dobiti do 70 tisuća kuna. S maksimalno 400 tisuća kuna sufinanciraju se i vozila kategorije N2, N3, M2, M3 s električnim, „plug-in“ hibridnim pogonom, pogonom na SPP, UPP ili vodik.
 
Kako bi ostvarili pravo na Fondovo sufinanciranje svi zainteresirani trebaju prvo odabrati željeno vozilo te kontaktirati neko od prodajnih mjesta koje je evidentirano u bazi Fonda i navedeno uz listu vozila. Nakon što se građani, odnosno tvrtke odluče za marku i model energetski učinkovitog vozila potrebno je, u suradnji s odabranim ovlaštenim prodajnim mjestom, pripremiti svu potrebnu dokumentaciju. Nakon toga slijedi postupak prijave koji podrazumijeva unos obveznih podataka i učitavanje potrebne dokumentacije u aplikaciju od strane prodajnog mjesta, a sve kako bi se za prijavitelja automatski rezervirao odgovarajući iznos poticaja. Redni broj podnošenja prijave dodjeljuje se kronološki, prema datumu i vremenu otvaranja rezervacije u mrežnoj aplikaciji Fonda. Da je rezervacija uspješna, potvrđuje potvrda koju će prodajno mjesto ispisati i dati kupcu. Na potvrdi se nalaze uneseni podaci, redni broj prijave, kao i upute za plaćanje obveznog minimalnog predujma koji ovisno o kategoriji i cijeni vozila iznosi 7% traženih sredstava Fonda. U slučajevima kad je na računu za predujam uračunata i kapara koju će od kupaca potraživati prodavatelji na istom treba biti jasno naznačeno da se dio iznosa odnosi na obvezni minimalni predujam koji je propisao Fond. Važno je istaknuti kako račun za obvezni minimalni predujam za kupnju vozila koja su u sustavu poticaja ne smije biti uplaćen prije datuma i vremena zaprimanja navedenog u potvrdi prijavitelja o uspješnoj rezervaciji sredstava.
 
Rezervacije poticaja će biti moguće sve dok iznos rezerviranih sredstava u prijavnoj aplikaciji ne dosegne 103,3 milijuna kuna, nakon čega će se poziv za građane i tvrtke privremeno zatvoriti. Na stranici vozimoeko.fzoeu.hr u realnom vremenu će biti moguće provjeriti dostupnost sredstava, a na njoj će se nalaziti i sve informacije o programu sufinanciranja, uključujući popis svih modela vozila za koje je dostupno sufinanciranje te prodajnih mjesta na kojima se mogu rezervirati i kupiti.
 
S programima poticanja e-mobilnosti Fond ne planira stati pa se za jesen najavljuje i sufinanciranje infrastrukture za punjenje energetski učinkovitih vozila.


Culejev live pretvorio se u brutalan istup- župan Marušić žrtva neviđenog napada!
Županija
Culejev live pretvorio se u brutalan istup- župan Marušić žrtva neviđenog napada!

Jučer, 4. prosinca 2025., društvene mreže je zahvatio video u kojem biv&s...

05.12.2025. u 07:30

Kome će pripasti stanovi? Ovo su kriteriji koji odlučuju
Grad Slavonski Brod
Kome će pripasti stanovi? Ovo su kriteriji koji odlučuju

Grad Slavonski Brod raspisao je novi Natječaj za davanje u najam stanova mladim...

04.12.2025. u 10:00

Dva megaprojekta, jedna godina: Hoće li ‘Brod II’ i Šagulje promijeniti Brod iz temelja?
Županija
Dva megaprojekta, jedna godina: Hoće li ‘Brod II’ i Šagulje promijeniti Brod iz temelja?

U nastavku posjeta Brodsko-posavskoj županiji, ministrica poljoprivrede Marija V...

02.12.2025. u 15:00

Nakon 34 godine odlikovanom branitelju stigao nalog za iseljenje- što se dogodilo?
Županija
Nakon 34 godine odlikovanom branitelju stigao nalog za iseljenje- što se dogodilo?

Priča Mile Perkovića nije priča o sukobu, nego o jednom dugom životnom putu koji...

02.12.2025. u 10:00

Dvije i pol godine nakon oluje – novac tek sada stiže u Brodsko-posavsku!
Županija
Dvije i pol godine nakon oluje – novac tek sada stiže u Brodsko-posavsku!

BRODSKO-POSAVSKA ŽUPANIJA – Nakon više od dvije godine od razornog...

01.12.2025. u 12:30

Novo vodstvo Mladeži HDZ-a: Još karijerizma ili početak novog ciklusa?
Županija
Novo vodstvo Mladeži HDZ-a: Još karijerizma ili početak novog ciklusa?

  GORNJA VRBA – Mladež HDZ-a Brodsko-posavske županije d...

30.11.2025. u 12:00

Gradonačelniku plaća skočila na 5751 €! Građanima – najveće poskupljenje do sada!
Grad Slavonski Brod
Gradonačelniku plaća skočila na 5751 €! Građanima – najveće poskupljenje do sada!

Na jučerašnjoj 5. sjednici Gradskog vijeća Slavonskog Broda donesene su o...

29.11.2025. u 20:00

Pravomoćno i neoborivo: Grad sam sebe ´srušio´ u Aferi Korčula!
Grad Slavonski Brod
Pravomoćno i neoborivo: Grad sam sebe ´srušio´ u Aferi Korčula!

Pravomoćna presuda Visokog upravnog suda Republike Hrvatske od 30. rujna 2025. r...

28.11.2025. u 09:57

Anonimni mail zapalio Općinu: što se zapravo događa u vrtiću Roda?
Općine
Anonimni mail zapalio Općinu: što se zapravo događa u vrtiću Roda?

Kad su se prije tri godine u Ruščici otvorila vrata vrtića Roda, činilo s...

25.11.2025. u 10:00

Krevet od 78.000 €: Gradi se studentski dom ili boutique hotel s pet zvjezdica?
Grad Slavonski Brod
Krevet od 78.000 €: Gradi se studentski dom ili boutique hotel s pet zvjezdica?

Slavonski Brod dobiva novi studentski dom – i to ne bilo kak...

24.11.2025. u 17:00

HDZ Nova Gradiška: Nova lica, stara obećanja?
Županija
HDZ Nova Gradiška: Nova lica, stara obećanja?

Na Izbornoj skupštini Gradskog odbora HDZ-a Nova Gradiška izabrano...

23.11.2025. u 16:00

Mladi Brođani traže stanove, poslove i bolju budućnost – što nudi Mladež HDZ-a?
Županija
Mladi Brođani traže stanove, poslove i bolju budućnost – što nudi Mladež HDZ-a?

Gradska organizacija Mladeži HDZ-a Slavonskog Broda sinoć je dobila novo vodstvo...

22.11.2025. u 12:00

Desnica jača, HSP se vraća? Marina Logarušić sve više u fokusu
Hrvatska
Desnica jača, HSP se vraća? Marina Logarušić sve više u fokusu

Dok je Hrvatska proteklog vikenda disala u ritmu kolone sjećanja – 125 tis...

21.11.2025. u 10:00

Nova era skrbi za branitelje počinje upravo u Bukovlju
Županija
Nova era skrbi za branitelje počinje upravo u Bukovlju

Brodsko-posavska županija napravila je ključan korak prema realiza...

16.11.2025. u 12:00

Počinje veliki povratak: Može li ĐĐ ponovno zapošljavati tisuće Brođana?
Županija
Počinje veliki povratak: Može li ĐĐ ponovno zapošljavati tisuće Brođana?

SLAVONSKI BROD – Kao da se grad na Savi barem na trenutak vratio u svoje n...

15.11.2025. u 07:00

Toplina svijeća za živote koje je rat ugasio
Grad Slavonski Brod
Toplina svijeća za živote koje je rat ugasio

Trideset i tri godine nakon najcrnjeg svibnja u svojoj povijesti, Slavonski Brod...

14.11.2025. u 15:00

;