insurpad

Brzo i digitalno

Unesi registraciju i usporedi ponude osiguranja

Život

Održana javna tribina o dijagnostici i kirurškom liječenju raka dojke

Liga protiv raka 21. listopada organizira donatorski koncert Josipe Lisac, a sav prihod bit će usmjeren za kupnju uređaja za intraoperativno liječenje raka dojke Općoj bolnici Dr. Josip Benčević.

Autor: 035portal Datum objave: 12.10.2016. u 16:40

Održana javna tribina o  dijagnostici i kirurškom liječenju raka dojke

 Mjesec listopad tradicionalno je posvećen borbi protiv raka dojke, najčešćeg tumora u žena u Hrvatskoj te drugog najčešćeg tumora općenito. Godišnje u našoj zemlji od ovog karcinoma oboli oko 2500 žena, uglavnom starijih od 50 godina, ali u najnovije vrijeme sve češće obolijevaju i mlađe žene u četrdesetim, tridesetim, pa i dvadesetim godinama. Prevencija i rano otkrivanje bolesti dokazano su najuspješnije metode u borbi protiv malignih bolesti te doprinose smanjenju broja oboljelih i smrtnosti od raka. Naglasila je to tijekom sinoć održane tribini dr. Ana Muldini Dragoja koja je dodala kako je izuzetno važno odazvati se i na Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke.

Tribinu je organizirala Liga protiv raka Brodsko-posavske županije u povodu Dana zdravih dojki koji se obilježava 15. listopada. Sve nazočne pozdravila je i dr. Ljubica Fuštar Preradović, dopredsjednica Lige. U Brodsko-posavskoj županiji rak dojke drugi je po učestalosti rak kod žena, od kojega prosječno godišnje umire njih 22, a stopa smrtnosti je 38 posto na 100 tisuća stanovnika. Stoga je prevencija najvažniji korak. Naglasio je to i prim. Dr.Darko Jurišić, tajnik Lige protiv raka koji je održao predavanje s temom Kirurško liječenje tumora dojke.
Prevencija i rano otkrivanje bolesti dokazano su najuspješnije metode u borbi protiv malignih bolesti te doprinose smanjenju broja oboljelih i smrtnosti od raka. Žene između 20 i 40 godina obavezno moraju činiti samopregled dojke jednom mjesečno, a jednom godišnje (ili najmanje jednom u tri godine) bi trebale obaviti klinički pregled. U 40. godini života potrebno je učiniti prvu mamografiju, a nakon 40. uz samopregled ponavljati mamografski i klinički pregled jednom godišnje. Liga protiv raka tijekom mjeseca studenog, koji se obilježava kao Mjesec borbe protiv raka, planira organizirati niz predavanja usmjerenih ka široj populaciji te time edukacijom nastojati doprinijeti podizanju spoznaje o važnosti prevencije i pravovremenog otkrivanja bolesti.
Liga protiv raka 21. listopada organizira donatorski koncert Josipe Lisac, a sav prihod bit će usmjeren za kupnju uređaja za intraoperativno liječenje raka dojke Općoj bolnici Dr. Josip Benčević.

Darija Jakičić


Radar
Što se događa u Erste banci? Stanari dvije noći nisu oka sklopili

Stanovnici Ulice Petra Krešimira IV posljednjih su dana izgubili strpljen...

17.07.2026. u 06:40

Priče
Djeca su dobila lekciju koja bi im jednog dana mogla spasiti život

Policijske službenice za prevenciju Ureda načelnika Policijske uprave brodsko-po...

16.07.2026. u 15:00

Radar
Proračunski trag vodi preko Save: Otkrili smo gdje je završilo više od 200.000 €!

Nakon što smo prije nekoliko tjedana objavili tekst "Grad nije dostavio p...

16.07.2026. u 12:30

Grad to su ljudi
Ovakve vijesti zaslužuju biti na naslovnicama. Evo i zašto.

Iza velikih priznanja često ne stoje direktorske fotelje ni zvučne titule, nego...

15.07.2026. u 17:30

Zabava
CMC 200 Slavonija Fest otkrio adute: Psihomodo Pop, Neda Ukraden, Marko Kutlić, Pero Galić...

Slavonski Brod i ove će godine biti domaćin CMC 200 Slavonija...

14.07.2026. u 19:41

Radar
32.502 €, Macanova agencija i PlusPortal: Je li Lemaić otvorila najveću priču ovog mandata?

Deseci tisuća eura javnog novca, jedna od najpoznatijih hrvatskih PR agencija, i...

14.07.2026. u 15:00

Radar
Županija odgovorila na Prkačinove optužbe: Nema nikakve sprege s Gradom, a DORH i USKOK nisu nam se ni obratili!

Nakon što je umirovljeni general i bivši saborski zastupnik Ante P...

14.07.2026. u 12:30

Priče
Bez mobitela, bez interneta i bez izlaska: Dan iza vrata Zajednice ´Susret´

Jutro. Za mene jedan običan radni dan koji ću danas provesti u Zajednici “...

13.07.2026. u 20:00

Radar
Zmije, krpelji i korov? Stanari traže da se hitno reagira

Kada smo prije nekoliko mjeseci pisali o zapuštenoj par...

13.07.2026. u 12:30

Zdravlje
Novi udar na pacijente: Nestalo pet važnih Plivinih lijekova

Farmaceutska kompanija Pliva prijavila je privremenu nestašicu čak pet li...

13.07.2026. u 10:00

Servisne informacije
Vraćaju li se prave ljetne vrućine? Prognoza donosi odgovor

Pred stanovnicima Brodsko-posavske županije tjedan je u znaku pravog ljeta. Od 1...

13.07.2026. u 07:30

101 brodska priča Zvonimira Toldija
Godina 1928./29. godine

Aktualno je uređenje glavnog gradskog trga koji se sada imenom slavne Brođanke I...

12.07.2026. u 20:00

Priče
Najljepša ljetna priča stiže iz Bukovlja: Ovdje se grade male, ali velike pobjede

Dok većina djece ljetne praznike provodi bez školskih obveza i ustaljene...

11.07.2026. u 08:00

Grad to su ljudi
Prkačin: ´To što rade Duspara i ekipa oko Duspare, u sprezi sa Županijom, nisu prekršaji. To je kriminal.´

Teške optužbe na račun slavonskobrodske gradske vlasti odjeknule su u Pod...

10.07.2026. u 19:15

Udruge
David Kadić i Matej Dorić najbolji su orači Brodsko-posavske županije

Na parceli obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva Tomislava Blaževca u...

10.07.2026. u 17:30

Radar
Šok za tisuće građana: Hanžeković & Partneri šalju HRT opomene bez iznosa i datuma duga!

Dopisi odvjetničkih ureda, poslani u ime Hrvatske radiotelevizije, posljednjih s...

10.07.2026. u 15:00

;