Jučer je u Rešetarima u organizaciji konjogojske udruge „Konji bili, konji vrani“ održana hvalevrijedna manifestacija „Kad bećari šorom
zapivaju“. Na ovaj način članovi Konjogojske udruge „Konji bili, konji vrani” odlučili su konjima, Slavoniji i našoj tradiciji vratiti mjesto koje zaslužuju.
Manifestacija je započela okupljanjem konjanika i zaprega ispred crkve Krista Kralja u Rešetarima gdje je župnik Josip Bogović prigodnom molitvom posvetio konjanike, konje te sve prisutne.
Okupilo se šezdesetak gostiju iz cijele Slavonije; Valpova, Baranje, Osijeka, Đakova, Sikirevaca, Županje, Slavonskog Broda, Ruščice, ali i gosti iz Varaždina.
„Mi smo čuvari naših običaja, tradicije, pjesme i ruha.“ – naglasio je Dražen Madžarević, predsjednik udruge Konji bili, konji vrani. „Ovo je 4. šokačko jahanje koje smo organizirali i željeli smo prikazati ljepotu naših konja, ruha i slavonskih običaja. Htjeli smo podsjetiti kako se nekada išlo na kirvaj, u svatove. Zajašio se najbolji konj i krenulo se u osvajanje.“- rekao je.
Načelnik općine Rešetari Zlatko Aga uputio je pozdrave te čestitao na dobroj organizaciji i očuvanju tradicije Konjogojskoj udruzi“Konji bili,konji vrani“. Posebne zahvale uputio je Draženu Madžareviću i njegovoj obitelji kao pokretaču cijele manifestacije i posebnom zalaganju naglasivši kako i dalje mogu računati na podršku Općine Rešetari.
Podršku manifestaciji pružila je i Brodsko-posavska županija. „Treba naglasiti važnost ovakvih manifestacija. To je jedna velika pažnja kojom ovi vrijedni ljudi, entuzijasti žele dati do znanja kako neke običaje i tradicije ne treba nikada zaboraviti. Svima koji su kroz godine to njegovali i nisu htjeli dozvoliti da te vrijednosti Slavonije budu zaboravljene, od srca zahvaljujem. I ove godine imaju bezrezervnu podršku Brodsko-posavske županije, župana Danijela Marušića i upravnog odjela za gospodarstvo i poljoprivredu. Neka se ova tradicija održava i povezuje našu mladost, naš šokački prostor i u vremenima koja dolaze. – kazao je Željko Burazović, privremeni pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo i poljoprivredu Brodsko-posavske županije.
Konjanici su zajedno projahali kroz ulice Rešetara uz obilje pjesme i veselja, a mještani su ih dočekali i počastili domaćim delicijama. Za sigurnost u prometu su se pobrinuli djelatnici Policijske postaje Nova Gradiška i DVD Rešetari.
izvor: RadioNG
Uoči 110. obljetnice rođenja Mije Čorak Slavenske (Brod na Savi, 20. veljače 191...
20.02.2026. u 20:00
Nakon godina iščekivanja, radova, dodatnih zahvata i povećanih tro&scaron...
13.02.2026. u 12:30
Otvorenje 59. Šokačkog sijela u Županji jučer je obilježeno izborom za na...
07.02.2026. u 16:00
Nakon višegodišnje obnove koja se u javnosti često doživljavala ka...
02.02.2026. u 15:00
Slavonski Brod se i ove godine pridružuje nacionalnoj manifestaciji Noć muzeja,...
29.01.2026. u 15:00
U Slavonskom Brodu ljubitelje klasične glazbe očekuje poseban gl...
25.01.2026. u 08:00
U Drežniku se blagdan Bogojavljenja – Sveta tri kralja ne svodi samo na cr...
06.01.2026. u 16:00
Slavonski Brod će ove godine dobiti posebno glazbeno blagdansko is...
11.12.2025. u 20:00
Vrijeme Došašća i ove godine u Slavonskom Brodu donosi prepoznatlj...
05.12.2025. u 20:00
SLAVONSKI BROD – Na svečanoj dodjeli Nagrade hrvatskog glumišta, od...
25.11.2025. u 15:00
Slavonski Brod je proteklog vikenda ponovno pokazao zašto s...
23.11.2025. u 08:00
Orubičani se s razlogom mogu pohvaliti kako je njihovo kolo na štuk, jeda...
06.11.2025. u 12:30
Poneke borbe ne vode se javno, ne vide se u govoru tijela, ne čuju se u razgovor...
04.11.2025. u 10:00
Nakon što je početkom ljeta najavljeni koncert Senidah u Slavonskom Brodu...
28.10.2025. u 20:00
U subotu je Orubica ponovno živnula u ritmu tradicije, pjesme i dj...
27.10.2025. u 15:00
U Novoj Gradiški sinoć je održan jubilarni, 25. Izbor za Najuzorniju hrva...
12.10.2025. u 16:00